Asus má první desku s Apollo Lake, pasivní s 10W čtyřjádrem Celeron J3455

0

Letos sice Intel oznámil odklon od snah o čipy pro mobilní zařízení (přinejmenším dočasný), ale to neznamená, že by byl konec procesorům založených na architektuře Atom. Pokračují totiž v oblasti embedded a IoT, ale zejména ve formě lowendových SoC Apollo Lake, které Intel formálně uvedl na trh teď v září. V obchodech se asi tyto čipy budou objevovat pomalu, ale už zde máme první desku s jedním z těchto CPU – čtyřjádrem Celeron J3455 v podání Asusu. Tento model by měl být druhým nejvýkonnějším čipem s architekturou Goldmont.

Deska s označením J3455M-E je typu Micro-ATX, ačkoliv více jsou asi očekávané modely v rozměru Mini-ITX. Tento bude tím pádem asi určen spíše pro lowendová PC než aplikace typu domácí server či HTPC. Napájení je klasicky přes zdroj ATX a procesor je chlazen pasivně relativně velkým a jednoduchým chladičem.

Asus J3455M-E

Celeron J3455, který Asus na desku osazuje (napevno), je z „desktopové“ řady Apollo Lake, která má TDP 10 W a za odměnu vyšší takty než 6W verze pro notebooky označené písmenem N. Jde o čtyřjádro s taktem 1,5 GHz v základu a 2,3 GHz s turbem; grafika HD 500 má 12 EU a takt 250–750 MHz. Frekvence tedy nejsou proti Braswellům nějak nápadně dobré, ale jádra mají údajně zlepšené IPC, skrze které Intel svého času sliboval až 30% zlepšení výkonu mezi těmito dvěma 14nm generacemi. Na desce je SoC ještě doplněn zvukovkou a gigabitovým Ethernetem od Realteku (ALC887-VD2, RTL8111H).

Na desce J3455M-E Asus z čipu vyvedl tři sloty PCI 2.0 ×1, z nichž jeden je fyzicky sice plné délky ×16, ale má stále jen jednu linku. Disky lze připojit k dvěma portům SATA 6,0 GB/s, pro paměti má pak deska dva sloty DIMM pro desktopové paměti DDR3, podporované jsou frekvence 1333 až 1866 MHz a celková kapacita může být 16 GB. Asus ale uvádí, že řadič může být lehce vybíravý na moduly, doporučené jsou buď jednostranné 4/8GB nebo oboustranné 8GB moduly. Oboustranné 4GB (to je s 2Gb čipy) zřejmě nemusí fungovat.

 

Po stránkách ostatní konektivity potěší, že jsou dostupné celkem čtyři porty USB 3.0 (dva vzadu, dva vývodem pro čelo skříně). Obrazovku lze připojit buď analogovým D-Sub, nebo přes digitální HDMI. To podporuje rozlišení 4K, ale jen při 30 Hz (což nemusí vadit pro HTPC), Apollo Lake se bohužel stále nenaučilo HDMI 2.0. Na desku se také dostal vývod pro sériový port a fyzicky osazené LPT neboli paralelní port.

 

Kdy přesně by se tato základovka měla objevit v obchodech, bohužel nevíme, zatím se v katalozích nikde neobjevila; stejně tak neznáme ani cenu. Měla by ale každopádně signalizovat příchod Apollo Lake ve větších počtech (a snad již i v tom formátu Mini-ITX). Doufejme, že se zároveň s tím objeví i nějaké testy výkonu, protože ačkoliv je Goldmont údajně nová, značně vylepšená architektura, zatím se nám nedostává testů, které by to zlepšení vyčíslily.

Zdroje: Asus, FanlessTech

Asus má první desku s Apollo Lake, pasivní s 10W čtyřjádrem Celeron J3455

Ohodnoťte tento článek!