Asus MA3850M: mobilní čip a kouzla s barvami

0

Asus MA3850M Splendid HD MXM

Asus MA3850M: mobilní grafika v desktopu

Desktopové grafické karty s MXM moduly jsou poměrně vzácné, MA3850M ale není jediná taková. Vzpomeňme na MSI Geminium, kartu, která měla nést dvě mobilní GeForce ve SLI dle vlastního výběru zákazníka s možností pozdějšího upgrade. Toto řešení se neujalo, naposledy jsme ale viděli MXM moduly u karty Asus Trinity, kde na jedné kartě byly osazeny tři Mobility Radeony HD 3800.

Asus MA3850M Splendid HD nese MXM modul pouze jeden, což je příslibem nízké spotřeby a tedy i tichého provozu. Navíc je na kartě čip Splendid HD pro úpravu barev, takže by se karta mohla hodit pro přehrávání videa. Jak se s tímto údělem Asus popral?

Z konstrukčního hlediska je Asus MA3850M velmi zajímavým počinem. Jak už jsem napsal, desktopové řešení obnášející MXM slot a mobilní grafický akcelerátor není nová myšlenka, ale beztak na takovou kartu jen tak nenarazíte.

Po bližším ohledání karty zjistíte, že „hlavní“ PCB je téměř prázdné, nese pouze tři větší čipy, které bez rozebrání karty nelze identifikovat, jeden z nich ale musí být Splendid HD. Na zadní straně karty je slot pro MXM modul a v něm je zasazeno skutečné srdce této karty – Mobility Radeon HD 3800. Takty odpovídají referenčnímu Radeonu HD 3850, tedy 668/1656 MHz (jádro/paměti). Paměti je 512 MB.

Karta je dlouhá pouze 17 centimetrů, zatímco standardní Radeon HD 3850 měří 23 cm. Chladič se skládá ze základny, která přiléhá na GPU a polovinu paměťových čipů (druhá polovina si musí vystačit s malými pasivky), dvou měděných heatpipes, hliníkového žebrování a větráku. Kryt chladiče je vyroben z kovu a je na kartu pevně uchycen v několika bodech, takže za něj můžete kartu bez obav chytit. Což ovšem ocení maximálně recenzent, ne už tak obyčejný uživatel.


Co se týče software, příslušenství čítá CD s ovladači a utilitami (VideoSecurity, GamerOSD, SmartDoctor, Splendid HD) a CD s programem PowerDVD 7. Přiložené ovladače jsou Catalyst 8.4, takže ještě jakž takž aktuální. PowerDVD 7 se vás při prvním spuštění dotáže na sériové číslo, na papírovém obalu CD jsem ale našel pouze samolepku s klíčem pro 3DMark06.

Dále ke kartě dostanete obligátní redukce z DVI na VGA (D-sub) a HDMI a také redukci z TV-outu na komponentní Y/Pb/Pr výstup. Dlouhý tenký kablík slouží pro připojení karty k USB na základní desku. Jak jsem posléze zjistil, bez tohoto propojení nelze nainstalovat utilitu ovládající funkce čipu Splendid HD. Karta je osazena šestipinovým konektorem pro přídavné napájení, příslušná redukce ale není součástí balení a karta funguje i bez něj.

Potěší také pouzdro na 16 optických médií. Je vyrobeno z napodobeniny kůže a nese logo Asus.

Demontáž karty

Na první pohled se zdálo, že konstrukce chladiče znemožní kartu rozebrat, ale nebylo tomu tak. Stačí k tomu odpovídající nářadí a dostatek kuráže… neměl jsem po ruce ani jedno, takže jsem pitvu přenechal Mirkovi.


Nejprve je nutno sejmout kovový kryt chladiče, ve kterém je upevněn větrák. Po uvolnění dalších dvou šroubů můžeme odstranit pasivní část chladiče a poté MXM modul z jeho slotu.

 

Žebrování chladiče už nám nebrání v pohledu na hlavní PCB karty. Najdeme zde samozřejmě čip Asus Splendid HD. Kolem tohoto čipu jsou ještě dva čipy od firmy CAT, označené CAT6011 a CAT6611. Vyhledávač zjistil, že první je HDMI receiver a druhý HDMI transmiter, oba podporují verzi standardu 1.1. Dlouhý šváb s velkými vývody strýček Google nezná, soudím, že by to mohl být můstek mezi USB a sériovým rozhraním, které Splendid HD používá.


Mobility Radeon HD 3800 v podobě modulu MXM je zajišťuje všechny funkce 3D akcelerátoru. Na tento malý kousek tištěného spoje se vešlo jak jádro RV670, tak GDDR3 paměti s ratingem 1,0 ns.

Nyní už můžeme pokročit ke zkušenostem, které jsem s kartou nasbíral.

Postřehy z užívání: hluk a teploty

Sestava a použité software

Procesor Intel Core 2 Duo E4300 (9× 300 = 2700 MHz)
Základní deska Gigabyte GA-965P-DS3 rev. 3.3
Operační paměť A-Data 2× 1 GB DDR2, 750 MHz
Pevné disky Samsung SpinPoint T166 320 GB (HD321KJ)
Seagate Barracuda 7200.8 200 GB
Western Digital Caviar SE16 640 GB (WD6400AAKS)
Zdroj Seasonic S12-430 (430 W)
Grafické karty Asus MA3850M Splendid HD

Použitý software:

  • Asus SmartDoctor
  • Asus Splendid HD
  • ATITool 0.27 beta 4
  • RivaTuner 2.09
  • Media Player Classic

Použil jsem ovladače z přiloženého CD, tedy Catalyst 8.4.

Hluk

Mobilní čip přináší příslib nižší spotřeby alespoň ve 2D a to by se mělo příznivě projevit na hladinu hluku. Bohužel tomu není tak. Možná v zavřené skříni by se karta dala posoudit za tichou, Asus se ale dopustil jednoho velkého faux pas: otáčky větráku není možno regulovat. Nehly s tím programy třetích stran, ani vlastní utility Asusu (SmartDoctor). Zejména u karty s mobilním čipem a tedy dobrými předpoklady pro tichý chod to mírně řečeno zamrzí.

Vydávaný hluk má vyšší tón, spíše než motorek větráku je to svištění vzduchu skrz žebrování.

Teploty

Teploty jsem měřil pomocí programu ATITool, ten posloužil také jako zatěžovací aplikace pro měření teplot ve 3D.

Máme co do činění s Mobility Radeonem HD 3800, karta by tedy měla mít nižší spotřebu. Už víme, že větrák běží stále na plné otáčky. Jak se to projeví na teplotách? Překvapivě se jádro docela zahřívá, v klidu se teplota drží okolo 40 °C, v zátěži se ustálila na 80 °C. U desktopového Radeonu HD 3850 jsem přitom naměřil teploty daleko menší.

Divíte se, že mobilní akcelerátor se zahřívá více, než desktopový s papírově vyšší spotřebou? Vysvětlení není složité. U „velkého“ Radeonu HD 3850 se teplo od čipu může šířit do celého tištěného spoje, který pak poskytuje velkou plochu pro výměnu tepla s okolím. Naopak plocha MXM modulu je velmi omezená a dvě heatpipes zřejmě nejsou tak efektivní, jako Glaciator, který přiléhá přímo na čip.

Spotřeba zjišťovaná šarlatánskou metodou

Varování: pokud uznáváte pouze závěry exaktní vědy nebo jste suchar, tuto pasáž přeskočte.

Asi si budete ťukat na čelo, že hodlám posuzovat spotřebu bez wattmetru. Bez potřebného náčiní se samozřejmě měří dost špatně, i tak se ale dá dojít k závěrům – byť velmi omezeným.


Chlupatá kostka z ATIToolu vyluzuje pískání z cívek

Vyjdeme z poznatku, který jsem učinil se svým Radeonem X1900 XT. Čím vyšší je napětí nastavené na GPU a tudíž jeho spotřeba, tím hlasitěji se projevují napájecí obvody karty, ať už je to pískání (většinou se projevuje při framerate v řádu stovek až tisíců snímků za sekundu) nebo chrčení (projevuje se náhodně při zatížení).

Jelikož jsem měl současně k dispozici Asus MA3850M a EAH3850 OC Gear, mohl jsem porovnávat. Projevy napájecích obvodů Mobility Radeonu HD 3800 jsou o poznání kultivovanější, než je tomu u plnokrevné desktopové verze, lze tedy říct, že spotřeba mobilní karty je (překvapivě) nižší. Dále víme, že karta funguje i bez zapojeného kablíku přídavného napájení, spotřeba tedy nemůže být vyšší, než 75 wattů, které dokáže dodat PCI Express slot.

PowerPlay

…je název technologie úspory energie, kterou ATI začala pomalu tlačit do desktopu, vnzikla ale v mobilním segmentu a na mobilních akcelerátorech funguje o něco lépe. Tuto vlohu převzal i Asus MA3850M.

 

V Catalyst Control Centru najdeme kartu PowerPlay, která s normálním Radeonem HD 3850 chybí. Můžete si pak nastavit energetické profily pro provoz ze sítě a na baterii – což vás s desktopovým PC pravděpodobně nepotká. Na obrázku vlevo si všimněte, že v nečinnosti se grafické jádro podtaktovává na 110 MHz; u desktopových karet s jádrem RV670 je to 300 MHz. Jen škoda, že na hlučnosti karty ve Windows, potažmo ani na teplotách, to není příliš znát.

 

Takto se karta v CCC identifikuje. Položkou HyperMemory se nemusíte znepokojovat, tuto funkci podporují a dle některých detekčních nástrojů využívají i desktopové modely.

Postřehy z užívání: Splendid HD

Ach, ty ovladače…

Splendid HD byla bezkonkurenčně nejproblémovější „feature“, se kterou jsem se během tvorby článku setkal. Dodané ovladače se nedají označit jinak než děs a běs. Vložil jsem CD, nechal automatiku nainstalovat ovladače a utility, abych zjistil, že program Splendid HD se sice spustil, ale mohl jsem hýbat posuvníky a klikat na tlačítka, jak se mi zlíbilo, a na obraz to nemělo vůbec žádný vliv.

Odinstaloval jsem tedy všechen software týkající se grafické karty – kromě nezbytných ovladačů Catalyst a utilit Asusu to znamená ještě balíček ATI AVIVO Codecs a ATI Parental Control & Encoder (nepřišel jsem na to, kudy se tato věc spouští a co vůbec dělá). Použití souhrnné odinstalační utility ATI způsobí, že je smazán také ovladač řadiče sériového rozhraní na USB, který čip Splendid HD používá ke komunikaci.

Během této procedury také občas zmizí náhodný DLL soubor ze složky Windows\System (zřejmě to způsobuje nějaká z utilit Asusu, u ovladačů přímo od ATI jsem se s tím ještě nesetkal). Než příslušný soubor stáhnete z internetu a umístíte do zmiňovaného adresáře, v lepším případě budou stávkovat některé programy, v horším to nerozdýchají Windows (během testování jsem se setkal s obojím).

Zpět ale k ovladačům. Instalaci jsem začal nanovo a doufal, že tentokrát už to bude fungovat. Ale automatika už napodruhé nenainstalovala ovladač pro zmíněný převodník mezi USB a sériové rozhraní a Windows při prohledávání CD žádné ovladače nenašly. Ani manuálním procházením média jsem nenašel .inf soubor, který by k řadiči mohl příslušet. Fungovalo to až po reinstalaci Windows. Kdybyste s touto kartou narazili na výše popsaný problém, řadič se jmenuje Prolific PL-2303 a když to víte, stažení ovladačů z internetu je otázkou několika minut. V momentě, kdy Windows hlásí nalezení hardware, pro který nemá ovladač, to ale nevíte.

Co vlastně Splendid HD má dělat (i když minimálně v mém případě nedělá)?

Software pro Splendid HD

Abyste to správně pochopili, Splendid HD není jen další čip na kartě, nýbrž kombinace hardware a software. Program, pomocí kterého se funkce Splendid HD ovládají, vypadá následovně:

Vzhled okna je příjemný, s funkčností už to tak slavné není. Nevím jak vy, ale já nemám zrovna v lásce tlačítka s nápisy ON a OFF, které se mění na kliknutí – nikdy totiž pak nevím, jestli popisek na tlačítku vyjadřuje momentální stav, nebo stav po kliknutí. V případě software Splendid HD je to druhá možnost. Tlačítka zapínání a vypínání mají asi vteřinovou dobu odezvy, během které utilita předstírá činnost.

Program umožňuje definovat různé profily barev pro práci ve Windows, přehrávání filmů a hry a následně nastavit pro každý z těchto tří druhů činností jeden. Aniž byste se tedy museli o cokoliv starat, software automaticky přepíná tři zvolené barevné předvolby. V rámci jedné kategorie můžete profily vyvolat také klávesovou zkratkou. Její nastavení tvůrci programu poněkud nedomysleli: ať už stisknete Ctrl, Alt, nebo Shift, v příslušné kolonce se vždy objeví „Ctrl + Alt“ a nelze tedy použít jinou kombinaci speciálních kláves.

Několik filtrů je přednastaveno, další dvě pozice jsou volné a určené pro uživatelské nastavení. To se provádí přes toto okno:

Nastavovat můžete jas, saturaci barev, úpravu odstínu, kontrast a ostrost. Zde programátoři jaksi nedořešili posuvníky: jakmile při tažení myší odtáhnete kurzor nad nebo pod dráhu posuvníku, program se chová stejně, jako byste posuvník pustili. Jelikož jsme z Windows zvyklí na jiné chování těchto ovládacích prvků, nastavení profilu ve Splendid HD bude pravděpodobně pro většinu uživatelů nepohodlné.

Lze Splendid HD nahradit softwarově?

Asus již dlouhou dobu nabízí v ovladačích možnosti vylepšit si obraz podobně, jako to umí Splendid HD, není k tomu ale potřeba speciální čip na kartě. Ke Splendidu bez HD se dostanete přes ovládací panel vlastností obrazovky, kartu Nastavení, tlačítko Upřesnit, dále musíte zvolit kartu Asus a následně kartu Asus Splendid.

Asus Splendid bez HD

Oproti plnohodnotnému řešení Splendid HD je obyčejný Splendid omezen hned v několika směrech. V první řadě efekt funguje pouze na video, nikoliv tedy ve hrách a při práci ve Windows. Barevné profily jsou čtyři, nelze nastavit žádné vlastní. Efekt funguje pouze při vykreslování videa do overlay vrstvy. V nápovědě se dále dočtete, že maximální podporované rozlišení videa je 1280 × 720 px (tedy 720p), u grafických akcelerátorů využívajících rozhraní AGP pouze 720 × 480 px. Narozdíl od Splendid HD, mezi schopnosti starého Splendidu patří také softwarovou cestou realizovaný dynamický kontrast, přičemž intenzitu efektu můžete regulovat posuvníkem od 0 do 256.

Jak už bylo řečeno, profily jsou čtyři a sice Enriched, Vivid Colors, Theater a Crystal Clear. Pojďme se podívat, co které nastavení udělá s obrazem. Na následujících fotografiích je efekt Splendidu vždy použit pouze na levou polovinu obrazovky. Při prohlížení mějte prosím na paměti, že se díváte na několikrát zkreslený obrázek: poprvé mým monitorem, podruhé mým fotoaparátem a potřetí vaším zobrazovadlem.

Enriched

Nastavení Enriched podle popisu výrobce vylepšuje barvy a je určeno pro běžného konzumenta videa na PC. Barvy jsou upraveny směrem k teplejším odstínům, což je vidět na zelené (rostliny) i modré barvě (obloha). V tmavších scénách Enriched trochu rozjasňuje obraz, ale efekt není tak výrazný.

Vivid Colors

Profil Vivid Colors zvyšuje kontrast a saturaci barev. Výsledný efekt je podobný, jako u volby Enriched, pouze o něco agresivnější. Velký rozdíl je zejména ve světlých scénách.

Theater


I u předvolby Theater je znát deformace barev směrem k teplejším odstínům, kontrast je ale nižší, což je pravděpodobně doplněno vyšším jasem. Jeho účinek je dobře vidět na tmavých scénách, které jsou světlejší. Ačkoliv se to z fotografií nezdá, nastavení Theater patří k těm mírnějším a profily Vivid Colors nebo Crystal Clear udělají zásadnější změny v obraze.

Crystal Clear

Crystal Clear je z nabízených filtrů nejradikálnější. Podle Asusu toto nastavení zvýrazňuje detaily v tmavých částech obrazu. Splendid není nijak technologicky úžasné řešení, takže tohoto efektu je docíleno velmi snadno, velkým zvýšením jasu a kontrastu. Zatímco u ostatních předvoleb se mi občas stalo, že v některých scénách byl efekt téměř neznatelný, Crystal Clear je vidět všude. V tmavých scénách dokáže hnout i s černou barvou, která se tak posouvá do velmi tmavě hnědé.

Verdikt

Verdikt bude tentokrát neúprosný. Pokud jste četli pozorně, následující řádky vás asi příliš nepřekvapí.

Asus MA3850M Splendid HD

Asus se u této karty dopustil několika závažných pochybení. Nízká spotřeba je sice hezká věc, teploty nemusí uživatele ani tolik zajímat, ale neregulovatelný větrák na chladiči, to by se u této karty, určené mimo jiné pro přehrávání videa, stávat nemělo. Stejně tak by se nemělo stávat, aby hlavní tahák karty, tedy Splendid HD, nešel zprovoznit za pomoci přibaleného CD (nepodařilo se to ani mně pod Windows XP, ani Mirkovi pod Windows Vista 32-bit). Určitě ne u tak věhlasného výrobce, jakým je Asus.

Vyhledávač zboží bohužel nenašel kartu ani v jednom obchodě v ČR, nepochodil jsem ani na rakousko-německém Geizhals.at, ani na americkém PriceGrabber.com. Zeptal jsem se proto českého zastoupení společnosti Asus a dozvěděl se, že karty mají být dostupné v průběhu srpna a stát 3200 Kč. Do ceny se jistě promítlo použití MXM modulu. I kdyby konstrukce chladiče dovolila instalovat jiný MXM modul, upgrade by se beztak nevyplatil.

Nesmí chybět tradiční shrnutí kladů a záporů:

+ kratší než běžný Radeon HD 3850 (ale zato zabírá dva sloty)
+ nízká spotřeba

– hlučný chladič bez možnosti regulace
– i přesto poměrně vysoké teploty
– Splendid HD jsme nezprovoznili
– vysoká cena

Vysvědčení to není vůbec hezké. Prodávají se všelijaké kuriozity, nenapadá mě ale jediný kloudný důvod, proč by si někdo měl chtít pořídit tuto kartu, nebudou-li vyřešeny problémy s ovladači a chladičem. Snad nějakému sběrateli hardware se bude vyjímat ve vitrínce – ale kolik takových mezi našimi čtenáři je?

Za zapůjčení karty Asus MA3850 Splendid HD děkujeme společnosti Asus.

Ohodnoťte tento článek!