Asus Matrix: nejchytřejší Radeon HD 4870

0

Asus EAH4870 Matrix

S kartou série Matrix se na stránkách ExtraHardware nesetkáváte poprvé. Už začátkem prosince jsme vám přestavili dvě grafické karty GeForce (9600 GT a 9800 GT) s hybridním chladičem a softwarem iTracker. Při testech EN9800GT Matrix se tehdy zhruba potvrdily slova Asusu o procentním poklesu spotřeby ve 2D a naopak nárůstu výkonu ve 3D.

Tentokrát jsme si od Asusu vyžádali grafickou kartu, u níž je problém vysoké spotřeby ve 2D (idle) režimu daleko palčivější. Radeon HD 4870 nepokračoval ve šlépějích Radeonů HD 3850/3870 nebo třeba i některých HD 4850/4830 a jeho spotřeba ve 2D režimu si už příliš nezadá s některými dvoučipovými grafikami.

Grafiky série Matrix jsou vybaveny tzv. hybridními chladiči. To neznamená nic jiného než kombinaci aktivního a pasivního přístupu k chlazení a ještě více laicky řečeno, že regulace grafické karty umožňuje větráky také zcela zastavit.

Slovo „hybrid“ se jako nálepka v případě Matrix série používá vůbec velmi často a dříve takto třeba i Sapphire honosně označila jednu svou sérii karet. Když jsme se tehdy zástupce Sapphire ptali, jak proboha po docela pěkném označení série jako Atlantis přišli na ten ošlivý Hybrid, dozvěděli jsme se, že na rozdíl od českých zemí v těch anglofonních je slovo Hybrid bez jakéhokoli dodatku automaticky vnímáno jako pozitivní.

Radeon HD 4870 je také první kartou série Matrix, která používá odlišný chladič. Zatímco GeForce 9600/9800 GT, ale třeba i Radeon HD 4850 sdílí design chladiče, o němž jste se mohli více dočíst ve zmíněné recenzi, EAH4870 je osazena chladičem se dvěma větráky.

  

 

Oba větráčky jsou nízkoprofilové a zajímavostí je, že nejsou stejně velké. Jak to s nimi Asus myslel, ukazuje názorná ilustraci přímo ze stránky produktu.

 

Jak vidíte, na rozdíl od referenčního designu Radeonu HD 4870 není teplý vzduch směrován ven ze skříně, ale naopak je perforace v prostoru druhého slotu využívána pro přísun vzduchu studeného. Jak uvidíte ale o něco později, vzduch z této karty osazené kvalitnějšími součástkami není až tak horký, aby muselo foukání směrem do skříně až tak moc vadit. Napájení karty má celkem 4+1 fázi.

 

 

Asus v sérii Matrix opravdu demonstruje svou technologickou pokročilost: z referenčního Radeonu HD 4870 je převzat snad jen grafický čip RV770, jinak je PCB i na něm osazené součástky zcela odlišné. Na spodní straně tištěného spoje (ve většině middle tower skříní bude většinou horní) najdete malý čip označený jako Asus Super Hybrid Engine, který zřejmě umožňuje všechna ta kouzla s regulací a hardwarovým monitoringem.

Radeon HD 4870 Matrix od Asusu je v základu jen lehce přetaktován. To by ještě na slibovaná procenta 3D výkonu navíc nestačilo:

iTracker: beze mě by byla úplně hloupá

Asus iTracker – inteligentní to software

Nainstalujete-li kartu do počítače bez použití přiloženého CD, asi se leknete, co jste si to koupili za předražený šumící krám. Bez ovládání pomocí nástroje Asus iTracker by vás karta opravdu nepotěšila. Naštěstí je tato utilita k dispozici společně s ovladače na přiloženém CD a vy ji můžete takřka na jedno klepnutí nainstalovat spolu s dalšími nástroji Asusu jako je třeba GamerOSD.

Abych byl upřímný, s instalací iTrackeru se vždy trochu potýkám, na několika konfiguracích mi nástroj vypíše, že nemám v počítači kartu Asus a odmítne se spustit. Důvodů může být více, ať už je to tím, že vždy začnu stažením nejnovějších ovladačů Catalyst či GeForce (ano, týkalo se to i karet EN9600 a EN9800 Matrix) a teprve pak, když s nimi iTracker odmítá pracovat, zkouším ovladače Asus, nebo prostě tím, že mě ten nástroj nějak nemá rád. Každopádně nakonec jsem stejně jako v případě EN9800 půjčil kartu kolegovi Radkovi Bábíčkovi a ten na své Vistě s vypnutým Aerem prostě nainstaloval jedním klepnutím vše z CD Asusu (tedy i ovladače). iTracker po restartu běžel a já jsem mohl testovat.

Po spuštění vás iTracker uvítá ve svém staženém tvaru (jen horní lišta), začal jsem poklepáním na ikonu Information. Ta dále obsahuje informace přímo o GPU a kromě poměrně standardních informací o teplotě a otáčkách se dozvíte velmi zajímavé údaje o spotřebě celé karty, samotného GPU či o příkonu pamětí (ve Wattech, nikoli Waltech, jak má Asus dosud neopraveno).

V části Configuration si můžete nastavit interval logování, různé systémové volby a taky přiřadit alarmy k prahovým hodnotám různých sledovaných položek.

To nejdůležitější se však skrývá v části Profile. Kromě toho, že můžete využít předdefinovaných profilů jako třeba Optimized, Gaming či Power Saving, můžete si poměrně podrobně nadefinovat profil vlastní. A tady se vám skýtají opravdu u jiných karet nezvyklé možnosti. Vyjmenujme si ty nejpodstatnější:

  • nastavení různých taktů a napětí pro jádro i paměti ve 2D i 3D
  • nastavení otáček ventilátorů buď na fixní hodnotu (minimem je bohužel nula nebo až rovnou 40 %, hodnoty 20 % lze dosáhnout jen pomocí definování prahů teplot) nebo v závislosti na teplotě GPU
  • vytvoření vícero vlastních profilů, využití už existujících profilů jako základu

 

Jak vidíte, GPU-Z si naopak s nestandardním monitorovacím čipem na Asus Matrix příliš nerozumí a ukáže méně údajů než u standardního Radeonu HD 4870:

Jeden z profilů (Gaming) zvolí pro 3D už ne tak opatrné přetaktování (jádro +50 MHz, paměti +200 MHz efektivně):

Testy

Testy

Asus EAH4870 Matrix jsem testoval pomocí zásuvkového wattmetru, bezdotykového teploměru a programů GPU-Z, ATITool a Furmark 1.6.0. Ten jsem spouštěl jako etqw.exe, dále volil Extreme Stability Test a rozlišení 1280 × 1024 px s 4× MSAA. Jako testovací platforma posloužil počítač, který Radek právě dotestoval pro jednu z chystaných recenzí základních desek:

  • procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 + chladič Arctic Cooling Freezer 7 Pro
  • základní deska: Gigabyte E7AUM-DS2H (GeForce 9400 GT)
  • paměti: 2× 1 GB Kingston DDR2-800, CL3
  • pevný disk: Western Digital WD3200AAKS
  • optická mechanika: LG GGC-H20L (Blu-ray/HD-DVD combo)
  • zdroj: Akasa Green Power, 500 W
  • referenční grafická karta: Gigabyte Radeon HD 4870, 512 MB

Měření jsem shrnul do jednoduchých tabulek, vidíte v nich hodnoty z několika profilů včetně zajímavého Power Saving. Budete-li mít dostatek trpělivosti, můžete spotřebu srazit ještě pod tyto hodnoty, stačí snížit takt ve 2D ještě více a hledat nejnižší stabilní napětí. Standardně jak referenční Radeon HD 4870, tak Asus HD 4870 Matrix snižují ve 2D takt jádra na 500 MHz. Asus navíc přepíná i takt GDDR5 pamětí z 900 na 500 MHz.

V druhém sloupci tabulek najdete spotřebu odečtenou z wattmetru, v dalším pak u Asus EAH4870 Matrix spotřebu GPU, kterou ukazuje iTracker, v předposledním teplotu GPU dle GPU-Z/iTrackeru, v posledním pak teplotu napájecích obvodů dle vlastního monitoringu karet.

Až podezřele nízké teploty napájecích obvodů u Asus EAH4870 Matrix jsem ověřoval bezdotykovým teploměrem, v napájecí části jsem naměřil dokonce nejvíce jen 55 stupňů Celsia, nejvyšší hodnotu, 64 stupňů Celsia jsem poté našel na opačné straně PCB.

Hrůzostrašných 137 stupňů Celsia na referenčním Radeonu HD 4870 jsem dosáhl asi po třech minutách zatěžování chlupatým kroužkem, který znáte z Furmarku či GPU Caps Vieweru. Pak jsem raději testování této karty ukončil, rád bych si ji jako referenční ještě chvíli ponechal.

Naopak EAH4870 si díky účinnějšímu chlazení a kvalitnějším součástkám v oblasti napájení poradí s Furmarkem naprosto se ctí:

Pokud by někoho moc mrzelo, že jsem neprovedl výkonnostní testy, uzpůsobil jsem pro něj graf z nedávného velkého testu grafických karet. Radeon HD 4870 512 MB zde tvoří 100 %, další karty jsou odvozené od něj. Jak by si asi mohl vést při lehkém přetaktování 770/920, či 800/950 MHz, si jistě dokážete představit.

Verdikt

Verdikt

Asus ve svých materiálech nelže: EAH4870 Matrix toho umí opravdu nad standard. Nebojím se říct, že s iTrackerem a jeho monitoringem příkonu karty, GPU či pamětí je krásnou hračkou pro technické nadšence. Pragmatiky pak potěší výrazně účinnější chlazení, kvalitní součástky a s nimi také částečně spjatá nižší spotřeba karty.

Spotřeba se dá dále výrazně snížit pomocí zvolení či vytvoření správného profilu v iTrackeru. S předdefinovaným Power Saving byla o 36 wattů nižší než s referenčním Radeonem HD 4870. Díky iTrackeru se dá odhadovat, že odběr samotného GPU RV770 úsporným nastavením klesl z nějakých 50 wattů na 22 wattů. Další úsporu mají na svědomí podtaktované paměti a kvalitnější napájecí část karty.

Karta je díky kvalitnímu chlazení, lepšímu napájení a možnosti měnit snadno napětí jádra i pamětí vhodná ještě pro další přetaktování. Nezanedbatelný nárůst výkonu získáte také zcela bez práce: zvolení profilu Gaming, se kterým běhá karta na 800/950 MHz místo referenčních 750/900 MHz.

Přestože se jedná o krásnou technickou hračku, má karta i dva velké minusy. Jeden jste asi tušili hned od začátku: s cenou to není zrovna ideální. EAH4870 je nejenže o více než 1200 Kč dražší než jiné 512MB Radeony HD 4870, ale je také dražší než o skoro desetinu rychlejší Radeony HD 4870 s 1 GB paměti. Je dražší i než třeba konkurenční Sapphire Radeon HD 4870 Toxic, který má ve svém lepším provedení 1 GB paměti a v každém případě má také účinný chladič a tovární přetaktování. Toxic je navíc tichý i bez softwaru a dokonce i celkově tišší. K tomu se ale hned dostanu.

Přestože máte velké možnosti regulace otáček a větráky jsou účinné, dovolím si tvrdit, že do tichých počítačů EAH4870 Matrix vhodný není. Minimem otáček je 20 % a už při nich ve velmi tichém počítači bude karta znát, na typických 40 % už je slyšet dost, nemluvě o otáčkách bez regulace iTrackerem (2800 rpm). Jediná chvíle, kdy je karta opravdu tichá je, když jsou větráky zastaveny úplně. U většiny profilů se ale dočkáte neustálého otravného zastavování a opětovného roztáčení: karta pak i v idle balancuje kolem teploty, kdy je už předdefinováno sepnutí alespoň na 20 % otáček. V tomto ohledu považuji další karty série matrix s jiným chladičem (EAH4850, EN9600, EN9800, …) za lepší. 

+ účinné chlazení
+ výrazně nižší spotřeba
+ snadné přetaktování s profily
+ možnost měnit napětí se hodí pro úsporu ve 2D i přetaktování v 3D

– chlazení není kromě úplného zastavení tiché
– cena

Za zapůjčení karty k testu děkujeme společnosti Asus.

Asus Matrix: nejchytřejší Radeon HD 4870
Ohodnoťte tento článek!