Asus Maximus VI Formula a Impact: nové pojetí zvukovek na desce? [Computex]

0

Integrované zvukové kodeky poslední dobou zažívají nový boom. Prakticky co výrobce, to nějaká inovace. První přišel Gigabyte s vyměnitelným OPA a sluchátkovým zesilovačem, po něm ASRock představující posílený výstup operačním zesilovačem a také MSI se pochlubilo se svými inovovanými deskami. Na řadě je tedy Asus a ten to pojal poněkud vážněji. Na Computexu představil dvě základní desky ze série Republic of Gamers osazené novými zvukovými kartami a tento počin označuje jako SupremeFX.

První z nich je Maximus VI Impact, což je vůbec první základní deska formátu mini-ITX z rodiny ROG. Vyjma kvalitně řešeného napájení a spousty vychytávek na ni Asus implementoval zvukovou kartu, která je na samostatném PCB, jež je na základní desku připevněno.

asus-maximusVI-computex
asus-maximusVI-computex asus-maximusVI-computex asus-maximusVI-computexasus-maximusVI-computexasus-maximusVI-computex

Jistě jste si z fotek všimli pouze tří zdířek jack, které s největší pravděpodobností nebudou konfigurovatelné. Jinak řečeno, bude napevno dán výstup na sluchátka/reproduktory, mikrofonní a line-in vstup. Pokud by někdo požadoval prostorový 5.1 zvuk, lze jej vyvést digitálně. Avšak kvůli velikosti desky je umístění karty celkem nevhodné, kondenzátory jsou přímo vystaveny teplotním vlivům od chladiče procesoru a to jim určitě na životnosti nepřidá.

 

Při pohledu na odmontovanou kartu si lze všimnout stínícího plechu, pod kterým, dle mého odhadu, bude umístěný integrovaný kodek, ale netuším jaký. Asus slibuje odstup signál/šum 120 dB, čehož běžný zvukový čip nedosáhne. Lze tedy předpokládat, že by zde byl samostatný DAC, což by se na kvalitě reprodukovaného zvuku podepsalo určitě mnohem více, než lesklý kryt.

asus-maximusVI-computex

Co se týče ostatního osazení, kondenzátory jsou značkové ELNA a pokud je můj odhad správný, je zde i filtr napájecího napětí pro analogovou část. Dále jsou k vidění operační zesilovače, které jednak slouží jako dolnopropustný filtr a také proudově posilují výstup, což se určitě podepíše na kvalitě reprodukce se sluchátky. Ve výsledku půjde jednoznačně o lepší řešení než pouhý kodek a jelikož se jejich kvalita rapidně zvyšuje, lze očekávat, že takovéto řešení bude dostatečné pro drtivou většinu populace.

Druhá základní deska je Maximus VI Formula. Společnost se rozhodla na ni namontovat podobný štít jako u desek Sabertooth. Také má vodní blok na napájecích obvodech, avšak otázka je, jak se budou napájecí obvody chladit bez využití vodníka.

asus-maximusVI-computex
asus-maximusVI-computex asus-maximusVI-computexasus-maximusVI-computex

Co však musím jednoznačně vyzvednout, je provedení „integrované“ zvukové karty. Jsem si jist, že takto dobré řešení tu na desce ještě nebylo. Pokud budeme postupovat od výstupního konektoru níže, narazíme na nějaké vstupní operační zesilovače pro zesílení signálu z mikrofonu, případně line-in, vedle kterého se nachází DC-DC měnič pro získání potřebného záporného napětí (nejspíše -12 V) pro napájení OZ a sluchátkového zesilovače. Opět je zde stínící SupremeFX plíšek, a opět netuším, co je pod ním. Nejspíše upravený audio DSC/DSP, možná i vyráběný na zakázku. 

asus-maximusVI-computex

V dolním rohu najdeme nejzajímavější část. Zde je osazen DAC CS4398 firmy Cirrus Logic. Jde o jeden z nejlepších D/A převodníků s napěťovým výstupem, dosahuje odstupu signál/šum -120dB a THD+N -107 dB (0,00045 %). Stejný používá Asus i na své zvukové kartě Xonar DX/XD. Dva operační zesilovače nalevo od červených fóliových kondenzátorů Wima složí jako jednoduché diferenciální dolnopropustné filtry pro odfiltrování rušení z převodníku. Takto upravený signál pokračuje do sluchátkového zesilovače TPA6120A2 s ohromným výstupním výkonem (bez problému jej lze použít pro sluchátka s vysokou impedancí 600 ohm). Tento obvod je osazen i na špičkových kartách jako Xonar Essence ST(X), Phoebus nebo Creative Sound Blaster ZxR. 

Závěrem musím říct, že zejména s druhou jmenovanou deskou mě Asus velmi příjemně překvapil a jen doufám, že v tomto trendu budou i ostatní výrobci pokračovat. Většině lidí takováto řešení naprosto dostačují a ti, co budou chtít opravdu kvalitní zvuk, si stejně pořídí externí DAC.

Ohodnoťte tento článek!