Asus MG24UQ vydán. FreeSync, IPS a rozlišení 3840 × 2160 s úhlopříčkou 23,6″

0

Na CES 2016 Asus vystavoval dva nové modely hráčských monitorů řady MG, což je alternativa k „nvidiácké“ PG s G-Sync, avšak s FreeSync a tedy zaměřením na grafiky Radeon (tedy alespoň do doby, než začnou standard Adaptive-Sync podporovat i další hráči). Osmadvacítku MG28UQ již Asus vypustil na trh v únoru a teď přichází na řadu druhý, pro někoho asi i zajímavější monitor: MG24UQ.

Asus MG24UQ je opět LCD s rozlišením 4K (3840 × 2160 bodů), a tedy obnovovací frekvencí maximálně 60 Hz, neboť rychlejší panely nejsou a chybí i potřebný DisplayPort 1.3. Na rozdíl od předchozí TN 28″ má ale model MG24UQ panel typu IPS, což sice přináší horší odezvu, ale zbytek vlastností od pozorovacích úhlů až po barevné podání je obecně považován za mnohem lepší. Panel má úhlopříčku 23,6 palce (59,9 cm), takže zároveň půjde o jeden z nejkompaktnějších 4K displejů. Podle Asusu má mít odezvu šedá-šedá 4 ms, jas podsvícení (které má neblikající regulaci) až 300 cd/m2 a zdá se, že jen 8bitové barvy (16,7 milionu odstínů), zatímco jiné 4K monitory bývají velmi často (na vstupu) 10bitové.

Asus MG24UQ
Asus MG24UQ

MG24UQ považuje Asus za herní monitor. Má obsahovat například technologii pro potlačení rozmazání v pohybu („Trace Free Technology“) a různé zvláštní režimy „GamePlus“ pro hráče jako zobrazení FPS či zaměřovače a přednastavení barev. Monitor také umí nastavit režimy s omezeným množstvím modrého světla, což se dnes stává normou.

 

FreeSync… asi

Je trochu zvláštní, že Asus přímo na stránce produktu nikde nezmiňuje, že tento monitor umí FreeSync (respektive Adaptive-Sync). Přitom ve specifikacích je podpora zmíněna – formou poznámky pod čarou, dle níž FreeSync pracuje v rozmezí 40–60 Hz. Těžko říct, proč se firma nechlubí. Možná, že LCD zatím nemá certifikaci, nebo jde o strach z toho, že LCD slízne smetanu dražším modelům s adaptivním obnovováním. Také by teoreticky mohlo jít o chybu ve specifikacích (že by někdo původně zkopíroval údaje pro MG28UQ?) a pak by monitor FreeSync skutečně umět nemusel. Ovšem modely série MG zatím tuto technologii obsahovaly vždy.

Fyzické provedení monitoru Asus MG24UQ přináší neošizený stojan, na němž lze v rozsahu 15 cm upravit výšku a přítomen je i pivot. Osadit je monitor možno i do držáku VESA. Asus uvádí integrované reproduktory (2 × 2 W), chybí ovšem rozbočovač USB. Jako video vstupy dostane člověk kromě základního pro FreeSync (a 4K) nutného DisplayPortu 1.2 také trojici HDMI. Z těch jsou dvě typu 1.4, ale jedno již patří do generace 2.0, a zvládne tak rozlišení 3840 × 2160 plnohodnotně s 60 snímky za vteřinu.

 

Cenu monitoru Asus oficiálně nesdělil. Ani neoficiálně zatím nic nemáme, vyhledávače cen ještě tento model nikde nečenichají. V obchodech by se ale měl objevit brzy a relativně malá úhlopříčka by mohla nahrávat slušné ceně. I když pochopitelně kombinace 4K, FreeSync a IPS (a hráčských šidítek) bude znamenat příplatek proti běžným monitorům.

Zdroje: techPowerUp, Asus, Hardware.info

Ohodnoťte tento článek!