Asus N55SF: externím subwooferem to jen začíná

0

První dojmy a zpracování

Asus N55SF: konečně opravdu dobrý zvuk?

Notebook, který dobře hraje – to si trochu protiřečím. Ale tady je to holý fakt. Asus u své řady N-series začal kvalitní reproduktory s externím subwooferem používat už dříve, nyní jsme dostali nový model na recenzi. Reproduktory Bang & Olufsen ICEpower tvoří dvojice velmi slušných reproduktorů pod širokou mřížkou a hlavně kelímek k notebooku připojitelný – externí subwoofer. Konečně se tak přede mnou octl notebook, který je schopný při běhu na baterku hlasitě ozvučit menší místnost, aniž byste se kroutili nevkusem.

Jinak tu máme poměrně rychlé Core i5, více než poměrně rychlou grafickou kartu od Nvidie a vůbec hezký hardware na hry i multimédia. Rád notebooky kritizuju za špatný displej, dnes se tomu ale vyhnu – Asus na svůj stále relativně levný notebook osadil Full HD panel, a to matný – to si skoro zaslouží potlesk.

Celkově je notebook i dobře stylizován, co se podoby týče. Černá a stříbrná se dobře spojují a výsledkem je docela jednoduchý a velmi pěkný design. Sice se uleštíte, než si přiznáte, že otisky prstů na víku prostě být musí, ale jinak je piánově černý notebook hezký.

Jak si multimediální notebook vedl podrobněji, a co se nám nelíbilo (aneb vždycky se něco najde)?

První dojmy

Notebook je pěkný a působí ve výsledku znatelně dráž než obyčejné modely řady K-series. Aby ne, řada N-series opravdu stojí výše. Jak už jsem zmínil, vrchní strana je leskle, piánově černá. Kolem víka se táhne silná stříbrná kovová linka. Otisky tak na víku budou ulpívat všude a rády. Vnitřek je už podstatně optimističtější. Asus ukazuje, že i matně to jde stylově, a hezký matný plast i matný displej se vám určitě budou líbit. Uvnitř je notebook podstatně stříbrnější, a každý ví, že tyhle dvě barvy se k sobě hodí.

Upoutala mě klávesnice. Ta je… jiná. A asi jste si všimli, že nebyla mezi věcmi, které jsem vychvaloval, tak vám rovnou prozradím, že mě opravdu moc nenadchla. Tlačítka touchpadu jsou, jak je u Asusu špatným zvykem, spojena v jedno.

 

A samozřejmě, to vůbec nejdůležitější – reproduktory. Kam se hrabou Paviliony s logem Beats, tady máme zvuk Bang & Olufsen ICEpower, velikánskou mřížku nad klávesnicí, zpod které vyhrávají dva dobré stereo-reproduktory, a hlavně mi k notebooku pochopitelně dorazil i zmiňovaný externí subwoofer, který jen chválím.

Asus N55SF-S1207V
Cena 21 490 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Asus ČR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-2410M
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 2,3 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,9 GHz
Operační paměť 4 GB DDR3 1333 MHz (1× 4 GB)
Pevný disk (velikost) 500 GB
Pevný disk (rychlost) 5400 ot./min
Mechanika DVD±RW
Velikost displeje 15,6 „
Povrch displeje matný
Rozlišení displeje 1920 × 1080 px
Grafická karta Nvidia GeForce GT 555M + Intel Hd Graphics 3000 (Nvidia Optimus)
Grafická paměť 2 GB GDDR5
Konektory, sloty
Výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 2× 3,5mm audio + 2,5mm výstup na subwoofer, síťový konektor RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 2
Čtečka paměťových karet SD/MMC/MS
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0
Rozměry, baterie
Rozměry (š×d×h) mm 379 × 261 × 35 mm
Hmotnost 2,7 kg
Kapacita baterie (Wh) 56 Wh (šestičlánková)
Výkon napájecího adaptéru 90 W
Software
Operační systém Windows 7 Home Premium 64bit SP1

 

Zpracování

Ne, i přes lesklé zpracování víka nejde o žádný „Aušus“, jak by si někdo mohl myslet. Ve výsledku mě Asus pěkně překvapil. Sice tu máme samé plasty, kovová je jen mřížka reproduktorů, ploška s vybroušeným logem Asusu pod displejem a hlavně masivní stříbrně lakovaná linka kolem víka displeje, ale zpracování je pevné a dobré.

Notebook se vůbec neprohýbá snadno, a to nikde. Opěrky si sice trochu prohnete, chce to ale sílu, mřížka je ukotvená dobře a pevně, víku hodně pomáhá ona omílaná stříbrná linka, která jej zpevňuje. Notebook je s tloušťkou 35 mm poměrně robustní, za kvalitnější plasty taky zaplatíte daň ve formě hmotnosti 2,7 kg. I když to stále není nijak moc. Víko je silné a pevné, ohýbá se snadněji v krutu, s trochou síly jej prohnete i uprostřed, ale je vidět, že si Asus dal záležet, a hlavně investoval do silnějších plastů.

Vše je navíc hezky slícované. Základna je na tom ještě lépe než víko, matný plast se na opěrkách příjemně ohýbá a pak skoro neviditelným švem lícuje se spodním plastem.

Samozřejmě nečekejte zázraky, hořčík je hořčík a Asus N55 je pouze lepší plasťák. Ale za danou cenu s danou výbavou obvykle peníze na zpracování chybí, ne tak tady.

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita a notebook ze stran

Začněme na levé straně notebooku – zleva doprava je tu otvor pro zámek Kensington, konektor pro připojení nabíjecího adaptéru, elegantně prohnutý výdech chlazení, port D-Sub (VGA), klasický síťový port RJ-45 rozhraní Ethernet 1 Gb/s, HDMI a dva konektory USB 3.0.

Vepředu je čtečka karet SD, MMC a MS Pro i Duo a kupa kontrolek. U kontrolek sice nevidíte popisky, ale jsou vidět světýlka a rychle si zvyknete, že to blikající bílé je disk, atp. . Na pravé straně najdete dva 3,5mm jacky pro zvukový vstup a výstup, dva porty USB 2.0, DVD¬±RW mechaniku a malý 2,5mm konektor pro připojení externího subwooferu. Na zadní straně není nic, jen zaoblená záda baterie.

O bezdrátové i drátové síťové připojení se starají čipy Atheros, konkrétně AR8151 a AR9002WB-1NG. Je tu Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 3.0 + HS.

Klávesnice – pěkná, ale nijak moc funkční

Klávesnice je jiná, než na jakou jsme zvyklí. Předně není chicletová, ale klasického typu. Stisk je o malinko tužší, než na co jsme zvyklí, ale rozhodně nebrání rychlému psaní. Hluk vznikající psaním je bohužel spíše trochu nadprůměrný, klávesnice docela ráda chrastí, pokud se do ní strefíte trochu prudčeji. Mezery mezi klávesami jsou velmi malé a smekavé klávesy jsou opravdu namačkány na sebe. Na to jsem si ani po týdnu používání nebyl s to zvyknout a stále dělám překlepy.

Co se mi nelíbilo nejvíc, je rozvržení kláves. Ano, klávesnice má numerický blok. Ale světe div se, čísla na něm musíte mačkat přes Shift, klávesy jsou totiž namapovány stejně jako čísla v řadě nad písmeny. A to je hodně špatně. Num Lock chybí. Prohledal jsem BIOS, v domnění, že to přepnu, nic takového ale očividně nejde, Asus ani na klávesnici nemá žádný speciální ovladač. Takže si budete muset sehnat nějaký šikovný prográmek třetí strany a pokusit se klávesy přemapovat sami.

Další výtka je k umístění multimediálních a vypínacích kláves. Všechna hudební tlačítka, včetně zapínání linuxového mp3-přehrávače Asus Music Now!, jsou na levé řadě seřazeny u klávesnice. To je sice hezké, co se čistého a jednoduchého designu týče, jenže klávesy mají stejný tvar i podobu jako všechny obyčejné knoflíky na klávesnici. To mi hodně vadilo při psaní s levým Shiftem, který je krátký a tady jej není možné najít jen tak, že prstem zajedete až na konec klávesnice. Vypínací tlačítko s vestavěnou kontrolkou je na tom úplně stejně, je v pravém horním rohu nad pluskem. Naštěstí jsou všechny tyhle klávesy podstatně tužší než zbytek klávesnice.

Skoro nic ze standardní klávesové sady nemusíte mačkat přes Fn, naštve možná umístění a podoba tlačítek Home a End, která opravdu nejdou párová. Jsou sice pod sebou, ale End je užší. Klávesnice je vertikálně rozdělena dvěma trochu silnějšími mezírkami, jedna naštěstí odděluje celou multimediální smršť nalevo, druhá trochu nešikovně numerický blok – a půlí přitom blok šipek.

Touchpad

Touchpad nebyl příliš špatný. Byl veliký, citlivý, nijak moc neskákal. Občas se vám povede sjet prstem z tlačítek na dotykovou plochu, aniž byste si to uvědomili, a kurzor odletí někam na druhou stranu displeje. Ale to je jen o zvyku.

Tlačítka jsou spojena v jeden kousek plastu, ale naštěstí jdou stiknout obě naráz, což ocení třeba uživatelé myších gest v Opeře. Chce to ale trochu síly a není to příliš pohodlné. Jsou navíc dost hlučná – cvakají.

Displej – óda na mat a Full HD

Asus mě osazeným displejem nadchl jako druhou věcí hned po zvuku. Máme tu panel s rozlišením 1920 × 1080 px a s matnou povrchovou úpravou, ani jedno bychom zrovna od multimediálního notebooku Asusu nečekali. Vysoké rozlišení na 15,6″ úhlopříčce je velmi jemné, přesto snadno čitelné, takto by měli postupovat výrobci u všech notebooků. Matný povrch je samozřejmě použitelnější než lesklý, nijak neruší jemný rastr, podsvícení je i tak možné regulovat na dost vysoké hodnoty. Asus má ve zkratce Fn+F7 nastavenou funkci vypnutí displeje, která se u hudebního notebooku určitě hodí.

Barvy mi přišly dobré, bohužel ale stále nemám kolorimetrickou sondu, takže na podrobnější zhodnocení si budete muset počkat až do příštích recenzí. Pozorovací úhly mi přišly podstatně lepší, než na jaké jsem zvyklý.

 

Za displej tak musím dát jednu velkou jedničku.

Hardware a výkon (grafy)

Hardwarová výbava (vnitřnosti)

Už snad podesáté musím napsat, že v přístroji najdeme populární procesor Intel Core i5-2410M. Starý známý 32nm čip je dvoujádro (virtuální čtyřjádro) na 2,3-2,9 GHz, což je u architektury Sandy Bridge poměrně solidní výkon. I když jde o základní model čtyřstovkové řady, nemůžu si na nedostatek výkonu stěžovat.

Procesor v jednovláknové zátěži sahá po taktu 2,9 GHz, bohužel v testu Cinebench R11.5 byl jednojádrový výkon nižší, než by být měl. Jinak je ale procesor rychlík v libovolném scénáři, i při dokonalém využití čtyř jader nemá problém překonat nejsilnější čtyřjádra konkurence. Tedy pochopitelně, jak kde.

Ačkoli tu máme jen jediný 4GB paměťový modul, což by mohlo brzdit integrovanou grafiku, moc to nevadí, protože notebook integrovanou HD Graphics 3000 v zátěži dynamicky přepíná pomocí technologie Nvidia Optimus na podstatně výkonnější GeForce GT 555M s 2 GB pamětí GDDR5. Na objem paměti nekoukejte, grafika by byla stejně výkonná i s jedním gigabajtem. Každopádně je grafický výkon vysoký, když si vzpomenu, že stejnou grafiku jsem měl v takřka o 100 % dražším tučném Alienwaru, nemusím se vůbec zdráhat označit notebook nejen jako hudební, ale i jako herní.

3DMark 06
(body – více je lépe)

3DMark Vantage
(body – více je lépe)


Pevný disk je tu od Seagate, model Momentus 5400.6 ST9500325AS s kapacitou 500 GB a 5400 otáčkami za minutu. Sekvenční rychlosti jsou, jako u Seagatu tradičně, vysoké, při práci s malými bloky je to ale bída, ve srovnání s rychlými 7200otáčkovými disky zeje na obou polích propastný rozdíl ve výkonu. Kdyby Asus sáhl po rychlejším kousku, měl by notebook o mínus méně.

Až uvidíte v grafu HD Tune veliký a dlouhý zub, vězte, že bez něj jsem test proběhnout nemohl nechat. HD Tune jsem spustil minimálně desetkrát, vždy se stejným centimetr dlouhým zubem. Ten srazil podstatně průměrnou sekvenční rychlost čtení. Týká se nejspíš týká kusové vady disku, samozřejmě nic takového od svého notebooku nečekejte. SMART atributy měl ale disk v pořádku, takže jsem na přesný důvod nepřišel. Je také možné, že zub souvisí s nějak nepodařeným rozdělením disku na oddíly, ale po přeinstalování celého systému na jediný oddíl tam byl zase. Při práci jsem si žádného podobného fenoménu nevšiml, CrystalDiskMark odečítá sekvenční rychlost korektně, takže to neberu jako směrodatný problém.

Výkon: kromě disku paráda

Windows Experience Index vám velmi zhruba nastíní celkovou situaci, ale jak jsem řekl, není nijak zásadně vypovídající. Máme tu velmi rychlý procesor, stejně rychlou grafickou kartu na hry, pomalou úspornou grafiku na 2D, trochu horší paměti (to není směrodatné)  a nic-moc pevný disk.

Výkon je vcelku očekávatelný. Do grafů jsem dal 3DMark 06 a Vantage, protože očekávám, že na notebooku se bude hodně hrát. Výsledky jsou velmi dobré, za danou cenu rozhodně, i když pokud chcete vysoký výkon do moderních her, prohrává Asus N55SF s nedávno recenzovaným velmi levným HP Pavilionem dv6-6130ec (AMD A6-3410MX + Radeon HD 6755G2), který umí ukázat zuby tam, kde jsou podporována čtyři jádra a asymetrický CrossFireX. Asus má ale výkon stabilní, vysoký a bez problémů, takže se ho na hry nemusíte bát. Jen pozor, nepočítejte vždy s nativním rozlišením, grafika si s drtivou většinou her poradí jakkoli třeba v HD Ready, ale 1080p je velký zápřah i na ni, 2 GB VRAM na tom nic nezmění.

 

Cinebench R11.5 je tu pro ilustraci jednovláknového a vícevláknového výkonu procesoru, který je tentokrát o malinko nižší, než kolik jsme s Core i5-2410M naměřili dřív (mírný rozdíl v xCPU ignorujte, důležitý je rozdíl v 1CPU, který ukazuje na ne úplně stabilní Turbo Boost). Dále test převodu videa, který se u multimediálního notebooku bude dost možná taky hodit, a nakonec ilustraci celkové rychlosti a produktivity počítače a nevelké rychlosti disku – graf z PCMarku Vantage.

Cinebench R11.5
(body – více je lépe)

x264 Benchmark HD v3.0
(fps – více je lépe)

PCMark Vantage
(body – více je lépe)

Výdrž, chování, software a speciality notebooku

Hluk, zahřívání, výdrž

Hlukem mě Asus potěšil. V klidu tedy nic extra, notebook byl tichý, ale byl vcelku jasně slyšet. V zátěži se ale ukázaly kvality konstrukce chlazení, i při zatížení diskrétní grafiky i procesoru si notebook zachovával velmi příjemný projev, téměř stejně hlasitý jako v klidu.

V zátěži se zahřála hlavně klávesnice a trochu levá opěrka, a pochopitelně spodek notebooku, ale navzdory dost výkonné grafice můžete notebook mít v klidu při hraní na klíně. Tichý a relativně chladný.

Výdrž pro mě byla spíše menším zklamáním. Přemýšlel jsem, jestli jsem někde neudělal chybu, ale navzdory vylepšení v sadě úsporných profilů Power4Gear, které slibují „až 20-30 % výdrže navíc“, jsem v klidu se zapnutou Wi-Fi naměřil jen asi 4,5 h. Při surfování na webu potom necelé čtyři hodiny. To vůbec není na multimediální 15,6″ notebook zlé, ale od platformy Sandy Bridge a Optimusu bych čekal trochu víc.

 

Potěšen jsem ale byl v hudební zátěži. Když jsem na notebook připojil externí subwoofer a nechal hudbu opravdu vyřvávat zplna hrdla a k tomu jsem si přes Wi-Fi psal s kamarádem, výdrž byla přes dvě a půl hodiny, a to je vzhledem ke hluku, jaký přístroj dovede vygenerovat, slušné.

Zvuk, webkamera a napájení

Co se zvuku týče, je Asus N55SF nejlepším notebookem, který jsem kdy recenzoval. Máme tu zvuk Bang & Olufsen ICEpower, a díky tomu, že Asus k notebooku přibaluje externí subwoofer, se nemusíme spokojit se šizenými hlubokými basy. Samozřejmě že onen kelímek napájený tenkým kabelem přímo z notebooku díru do světa neudělá, ale duní docela slyšitelně. Oba základní reproduktory hrají opravdu hlasitě a stále relativně přesně a kvalitně. Pokud chcete ozvučit menší místnost, a máte k dispozici jen notebook bez reproduktorů, je N55SF skvělou volbou. Parádní jasně čitelný řev funguje i na baterku, ta jej utáhne s vypnutým displejem skoro tři hodiny.

Webkamera je trochu lepší než obvykle, hlavně co se citlivosti týče, sice se šumem, ale stále poměrně rychle umí snímat i v poměrné tmě. Fotit můžete v rozlišení od 160 × 120 až do 1280 × 1024 px.

K notebooku se dodává 90W adaptér poměrně standardní velikosti. V jeho těle najdete modrou kontrolku. Do sítě jej připojíte trojlinkovým kabelem a notebook nabijete zhruba za hodinu a dvacet minut.

Software, Asus Music Now!

Notebook má předinstalovány Windows 7 Home Premium v 64bitové edici se Service Packem 1. Dále je tu řada hudebního softwaru od Asusu, například Asus SonicMaster, Asus Music Maker nebo Asus Vibe Fun Center. Za zmínku i přibalená kopie Cyberlink MediaEspresso, ale samozřejmě jen demoverze.

Jak jsem už zmínil, když je notebook vypnutý a stisknete tlačítko v levém horním rohu, naběhne vám Asus Music Now!, jakási linuxová distribuce, přesně řečeno hudební přehrávač v ní. Než se vše stabilizuje, trvá to celkem 15 s, což je přijatelné, a rovnou můžete přehrávat muziku.

Jinak se notebook chlubí:

  • Asus Instant-On: notebook probudíte z režimu spánku za dvě vteřiny (nic zvláštního), ale v režimu spánku vydrží až 15 dní
  • Asus USB Charger+: svůj telefon nebo cokoli do USB si můžete z USB portu nabít výrazně rychleji, a navíc i když je notebook vypnutý

Závěr, zhodnocení

Hudba, filmy, hry – na zábavu ideální

Asus N55SF mě nadchnul, už delší dobu se mi notebook tak nezalíbil. Nestojí zase moc peněz, 21,5 tis. Kč včetně DPH je hodně slušná částka za to, co dostáváte. A že toho není málo. Začněme dvěma klíčovými vlastnostmi – perfektním zvukem i obrazem. To první představuje repro-soustava 2.1 Bang & Olufsen ICEpower s externím subwooferem, to druhé matný Full HD displej s dobrými pozorovacími úhly a možností jednoduše LCD vypnout.

Dále je tu rozhodně stylové provedení a v něm výkonný hardware, až překvapivě výkonná grafická karta. A doplňuje to řada užitečností jako je Instant On, USB Charger+ nebo Asus Music Now!.

Co do záporů: notebook je patnáctšestka, s tím souvisí i vyšší hmotnost 2,7 kg. Klávesnice vám asi přivodí nemálo vrásek a spojená tlačítka na touchpadu taky neudělají dobrotu. Zvykejte si na leštění víka notebooku a také na to, že po třech a půl hodinách notebook ponesete na nabíječku.

Plusy a mínusy:

  + hlasitý, kvalitní a hluboký zvuk Bang & Olufsen ICEpower s externím subwooferem
  + dobrý matný displej s rozlišením 1920 × 1080 px (Full HD)

  + rychlý procesor
    + rychlá grafická karta – vysoký herní výkon
   + stylový design 
  + relativně kvalitní zpracování
  
  + Instant On: až 15 dní výdrže v režimu spánku, vzbuzení za 2 s
  + nízká cena

 

  – nešikovná klávesnice
  – pomalejší disk
  – spojená a hlasitá tlačítka touchpadu
  – lesklé víko
  – výdrž by mohla být o trochu vyšší

Výsledky testů, screenshoty

Výsledky benchmarků

Souhrnné testy výkonu PC
PCMark Vantage 
6 101; Memories: 4 359, TV and Movies: 2 487, Gaming: 5 246, Music: 5 655, Communications: 5 500, Productivity: 4 174, HDD: 3 269
PCMark 7 1 954; Lightweight: 1 787, Productivity: 1 243, Creativity: 2 285, Entertainment: 2 223, Computation: 2 654, Storage: 1 426
Windows 7 Experience Index 4,7; Procesor: 6,9; RAM: 5,9; Grafika: 4,7; Herní grafika: 6,8; Disk: 5,8
Herní testy
 
3DMark 2001 SE 14 761
3DMark06 (body) 10 563; SM2.0 Score: 4 678, HDR/SM3.0 Score: 4 308, CPU Score: 3 159
3DMark Vantage (body) P5870; GPU Score: 5 309, CPU Score: 8 595
3DMark11 (body) P1340, Graphics Score: 1 221, Physics Score: 3 198, Combined Score: 1 181
Devil May Cry 58,57 fps (B)
Far Cry 2 40,28 fps
Crysis (very high) GPU benchmark: 11,53 fps, CPU benchmark: 10,83 fps
World in conflict 22 fps
TrackMania Nations Forever 47,9 fps
Testy výkonu procesoru
SiSoft Sandra 2010 CPU: 37 GOPS; 43 GIPS; 32 GFLOPS; AES: 355 MB/s; RAM: 8,8 GB/s
Cinebench R11.5 xCPU: 2,55 pts., 1CPU: 1,04 pts., OpenGL: 32,96 fps
x264 BenchMark HD v3.0 14,11 fps
Virtual Dub Mod (DivX) (čas) 1:05
Virtual Dub Mod (Xvid) (čas) 1:54
WM9 Encoder (čas) 2:40
Testy výkonu pevného disku
CrystalDiskMark 3 Seq: 72 & 70 MB/s; 512K: 25 & 30 MB/s; 4K: 0,29 & 0,78 MB/s; 4K QD32 0,75 & 0,76 MB/s
AS SSD – Copy benchmark ISO: 30,71 MB/s; Program: 17,67 MB/s; Game: 23,97 MB/s
HD Tune 2.55 čtení: 57,9 MB/s, odezva: 19,4 ms
Testy výdrže
Výdrž web (čas) 3:56
Výdrž v klidu (čas) 4:33


 

.

Ohodnoťte tento článek!