Nové herní počítače ROG obsahují tekutý kov, 300Hz displeje a tři SSD

Letošní herní notebooky tchajwanského výrobce jsou především tenčí, lehčí a výkonnější. Do všech tří řad (Strix G, Strix Scar a Zephyrus) se dostal tekutý kov pro chlazení i displeje s vysokou obnovovací frekvencí a až trojice SSD.

5

Letošní generaci provází důraz na kompaktnost a tenkost zařízení, než na tlusté (a výkonné) notebooky. Kromě Zephyrusu Duo se dvěma displeji jsou tu další novinky. Především je konec s tlustými herními notebooky, Asus se bude zaměřovat i na jejich kompaktnější provedení.

Základní členění je stále stejné. Strix G se snaží nabídnout výkon za rozumnou cenu, Strix Scar naopak poskytuje nekompromisní výkon a Zephyrus cílí na tenké a kompaktní provedení. Asus tentokrát míří i na gamerky a kreativce.

Strix G (G512 a G712)

Základní herní notebooky řady Strix budou v prodeji jako modely G15 a G17 (G512/712) ve dvou úhlopříčkách 15,6 a 17,3″ a mnoha hardwarových konfiguracích. Kromě lepšího výkonu a chlazení mají svým designem více cílit i na ženy gamerky.

Strix G512 bude totiž v prodeji ve více barevných provedeních včetně růžové (Electro Punk) a světle modré (Glacier Blue). V těchto barvách pak bude dostupné i příslušenství (myš, batoh, sluchátka).

Mezi hlavní novinky patří zjednodušený přístup k hardwaru. Asus přepracoval provedení dolního krytu a nyní by měly být uživatelsky velmi snadno přístupné SSD a paměti. Šroubek v rohu po uvolnění nadzvedne celý kryt, takže jej půjde snadno oddělat. Na desce jsou vždy tři sloty pro SSD: dva z nich lze využít pro zapojení v RAID0, třetí pro rozšíření kapacity.

Desátou generaci procesorů Intel (Core i5-10300H/i7-10750H nebo i7-10875H) doplňuje v nejvyšší konfiguraci grafika GeForce RTX 2070 a 32 GB paměti na frekvenci 3200 MHz. Za nižší cenu pak dostanete GeForce GTX1650Ti, 1660Ti, nebo RTX 2060. Oba modely používají chlazení pomocí tekutého kovu. Asus se chlubí nízkou hmotností 2,4, respektive 2,85 kg.

Asus ROG Strix Zephyrus Tekutý kov 1
Použití tekutého kovu pro chlazení

Full HD IPS displeje disponují frekvencí 240 Hz a udávanou odezvou 3 ms (pouze některé konfigurace). Konektorová výbava zahrnuje USB-C 3.2 Gen2 (DisplayPort ,ale bez PowerDelivery), USB-A 3.2 Gen2, HDMI 2.0b a Wi-Fi 6. Akumulátor má vždy 66 Wh. Sedmnáctipalcový model nabídne navíc šikovný numerický blok klávesnice. Ta má jinak ergonomicky odsazené šipky i další tlačítka. Ceny začínají na 1299 eurech.

Strix Scar (G532 a G732)

Model G732 obsahuje nejvýkonnější mobilní grafický čip dneška, GeForce RTX 2080, kterému sekunduje Intel Core i9 (samozřejmě v desáté generaci). Chlazení pomocí tekutého kovu najdete i zde. Patnáctka může mít nejvýše RTX 2070 a v levnější konfiguraci bude RTX 2060.

Strix Scar je tak nejvýkonnějším notebookem v portfoliu ROG, přitom je o dva kilogramy lehčí a o kousek tenčí, než byl loňský ROG Mothership. Ten tak vlastně přestává být potřeba, jeho morální život trval zhruba dva roky.

Tak jako u některých jiných svých produktů, i u Scaru spolupracoval Asus na designu s automobilkou BMW (nicméně blinkry by měly fungovat). Konkrétně to znamená onu křivku rámečku displeje a světelný pruh okolo něj.

Full HD displej dává na výběr vedle „základních“ 240Hz i 300Hz obnovovací frekvenci. Numerický blok u patnáctky umí nahradit jeho virtuální zobrazení v touchpadu a na těle je vidět i KeyStone, který Asus představil loni. Ceny začínají na 2699 euro.

Tip: Asus ukázal inovovanou Mothership, Zephyrus, Strix a divnou klíčenku Keystone

Zephyrus M15, S15, S17

Zephyrus je zaměřený více na kompaktní provedení. Více si zahrajete na Strixu, ale lépe se přenáší právě Zephyrus a to může být někdy důležitější. Jeho záběr je kromě hráčů také na kreativce. Více minimalistický styl, nekřičí z něj tak moc herní provedení. Asus jej bude prodávat ve dvou barvách (Prism Gray a Prism Black).

Patnáctipalcový IPS displej tentokrát nabízí 144 nebo 240Hz rychlost, ale můžete mít i 4K při standardních 60 Hz. Netřeba dodávat, že 4K je zde tak trochu zbytečné. Validované Pantone barvy nabízí i Full HD.

Asus ROG Zephyrus S15 3D Rendering Photos Lighting 06
Asus ROG Zephyrus S15

Sedmnáctipalcová verze má klávesnici posunutou dopředu a touchpad s integrovaným numpadem vpravo. Záda Zephyrusu M15 pokrývají chromoreflektivní tečky poskytující zajímavé efekty.

Výkon není o moc slabší než u Strixu, grafiku můžete mít až GeForce RTX 2070 a akumulátor má naopak větší kapacitu 76 Wh. Port USB-C obsahuje navíc Thunderbolt (40 Gb/s) a DisplayPort 1.2. Ceny začínají na 2099 euro za M15 a 2769 euro za S15/17.

Nové herní počítače ROG obsahují tekutý kov, 300Hz displeje a tři SSD
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.5%) 8 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. PC je proste PC, poradna bedna na chlazeni, masivni chladic na procesor, masivni chladic na grafiku, cimz muzeme vyloucit ty ubohosti, ktere predvadi v grafikach Asus. Takze jim nezbyva nic jinyho nez opruzovat s hernima notebookama, ktere se do dvou let uvari.

 2. To je nějaká nová móda to „Pantone Validated“ u displejů notebooků? Takto samostatně uvedeno jde o nic neříkající údaj, pokud není současně uvedeno v jakém ColorSpace je validace provedena (to je skoro jako napsat, že LCD zobrazuje barvy). V tomto případě (Zephyrus M15) patrně půjde o starý dobrý sRGB gamut.
  https://www.pantone.com/licensees/pantone-validated

  Co je na špatného na tom pochlubit s procenty pokrytí nativního gamutu LCD (případně více gamutů sRGB/AdobeRGB/DCI P3/… , pokud si na ně display troufne). V dnešní době bych se moc nedivil, kdyby RGB podsvícení klávesnice mělo širší color space než samotný display. 😉

 3. Mě zaujalo to chlazení pomocí tekutého kovu a byl jsem trochu zklamán, že jde „jen“ o náhradu teplovodivé pasty (byť teda co jsem o tom slyšel, je to co do teplotní vodivosti úplně jiná třída – akorát, nemusí se častěji měnit než běžné teplovodivé směsi?). Je to už asi 15 let, ale tehdy se Sapphire pokoušelo o chlazení pomocí tekutého kovu cirkulujícího v chladiči. Do prodeje se to nikdy nedostalo.

  • Debaer udělal pokus s ASUS notebookem na bázi Ryzen 4900HS. Problém je v tom, že při neponiklovaných částech chlazení (styk s měděným chladičem) se musí tekutý kov znovu aplikovat (tekutý kov s mědí reaguje). Další problém je případné proniknutí tekutého kovu někam do elektroniky (její konec). Při jeho testovací aplikaci použil lak na nehty na pokrytí okolí die (při odjímání izolace CPU utrhl jeden ze SMD prvků čehož si nevšiml, dodatečně po upozornění pod videem prohlásil že to je stejně pro takové zbytečnosti jako je napájení 😉 ).
   https://www.youtube.com/watch?v=_aLH0Q6CZF4

   • Já používám tekutý kov v notebooku či jsem jej měl i v desktopu už cca 8 let a nemůžu si stěžovat. Jen maximálně na očištění chladiče při výměně tekutého kovu. Nevím zda to byla nějaká vada ale pamatuji jak jsem musel brousit chladič u Clevo NB, protože tekutý kov vyschl po cca 1,5 roce a zaboha nešel z mědi dolů. Jinak stále pohoda ať už jde o delid CPU či jen nanesení na IHS. U mobilních CPU je výhoda že nemají IHS čímž odpadá mezi pasta pro chlazení a dá se dosáhnout lepších teplot.