Asus odhalil zvukové karty Essence STX II. Stereo i 7.1 surround pro audiofily

0

Koncem uplynulého týdne společnost Asus opět zaúřadovala na poli audia a odhalila dvě interní zvukové karty pro slot PCI Express ×1. Jedná se o karty Essence STX II a STX II 7.1, úzce navazující na předchozí highendový model Xonar Essence STX. Asus podle svých vlastních slov těmito modely míří na audiofily – základní model je stereofonní kartou určenou pro poslech hudby, zejména se sluchátky. Model STX II 7.1 pak možnosti rozšiřuje o vícekanálový zvuk.

Dle fotografií i popisu se základní model Essence STX II docela podobá svému předchůdci, takže v architektuře karty zřejmě Asus nedělal nějaké radikální změny. Použit je opět čip Asus AV100 (což by měl být kodek C-Media CMI8788), převodník D/A Texas Instruments Burr-Brown PCM1792A a sluchátkový zesilovač TPA6120A2 také od Texas Instruments. Díky tomu má karta stačit i k sluchátkům s vysokou impedancí (až 600 Ω). Operační zesilovače má karta osazené v socketech, takže je uživatel může vyměnit – na kartě se nachází MUSES 8920 a MUSES 8820, pro experimentování by měly být součástí balení ještě čipy LME 49720.

Zvukové karty Asus Essence STX II a STX II 7.1
Zvuková karta Asus Essence STX II

Podporováno je samozřejmě zpracování zvuku na vzorkovací frekvenci 192 kHz a s 24bitovou kvalitou. O přesné časování signálu se stará krystalový oscilátor s teplotní kompenzací (TCXO), regulátory LDO zajišťují čisté napájení. Na PCB jsou použité kondenzátory WIMA.

Na záslepce má karta dva konektory RCA („cinch“) pro stereo výstup, a dále dva 6,5mm jacky pro připojení sluchátek a pro vstup. Přítomen je i digitální výstup S/PDIF (měl by být kombinovaný, koaxiální i optický). Essence STX II má při přehrávání dosahovat odstupu signálu od šumu až 124 dB na stereo výstupu RCA. U sluchátkového výstupu má tato hodnota dělat 120 dB (zde tedy zřejmě došlo k zlepšení, u původní Essence STX Asus uvádí 117 dB), u linkového vstupu je to 118 dB. Asus udává, že celkové harmonické zkreslení činí 0,0003 %, frekvenční odezva 10 Hz – 90 kHz.

Zvukové karty Asus Essence STX II a STX II 7.1
Model STX II 7.1 umožňuje vyvést vícekanálový zvuk pomocí přídavného modulu

Pro ty uživatele, kterým by nestačila pouze stereofonní reprodukce, má Asus rozšířený model Essence STX II 7.1. To by měla být stejně konstruovaná (ba asi identická) karta, rozšiřujícím konektorem se k ní ale připojuje dceřiný adaptér, přidávající další výstupy (6× RCA) pro vícekanálový zvuk. Tato karta se zasouvá do slotu PCI Express ×1, její konektor je ale „falešný“, jde čistě o dceřinné PCB pro primární kartu.

 

I na tomto modulu lze měnit osazené operační zesilovače, kterých je celkem devět (6× JRC 2114D, 3× LM4562 NA). Na vícekanálových výstupech má karta o něco horší odstup signál-šum než matka na stereofonním: „pouze“ 120 dB.

Asus zatím nezveřejnil cenu či termín dostupnosti obou karet. Na webu společnosti se karty také ještě nenacházejí. V českých obchodech lze předchozí model Essence STX pořídit za sumu od 4200 CZK. Podobnou cenu bychom tedy asi mohli čekat i od Essence STX II v stereofonní verzi, verze 7.1 s přídavným vícekanálovým modulem bude zcela jistě za určitý příplatek.

Zdroj: Asus

Ohodnoťte tento článek!