Asus P52Jc: manažer v černém

0

Úvod, první dojmy

Temně černý stroj pro komerční využití

Asus P52Jc by se dal zařadit do kategorie modelů určených především pro komerční sféru, čemuž napovídá i nápis na čelní straně nad klávesnicí: „commercial series nb“. Jistě také z toho důvodu je hliníkový kryt notebooku vyvedený v decentní, manažerské černé barvě. Celková konstrukce je určitě dobře zpracovaná, notebook působí odolným, kompaktním dojmem. Nemůžu si však odpustit poznámku, že je-li notebook zavřený, působí Toshiba Satellite M70 přeci jen o něco víc „cool“ a elegantněji, což je samozřejmě ale pouze subjektivní mínění. Přístroj je opatřený matným 15,6palcovým displejem, k základně notebooku se pouze přiklápí a není opatřený žádnou západkou. Kryt je vyrobený z hliníkového materiálu, opěrky dlaní mají pololesklý povrch, na němž poměrně často ulpívají nečistoty, škrábance nebo otisky prstů.

Asus P52J zepředu

Je docela zajímavé, že téměř všechny prvky notebooku Asus P52Jc se nacházejí na pravé či levé straně, zatímco na zadní hraně nenajdeme nic, a na přední pouze malé a nepříliš výrazné LED diody signalizující činnost pevného disku, wi-fi karty nebo napájení. Na pravé straně notebooku tedy lze spatřit kablík pro napájení, port RJ-45 pro kabel Ethernet, otvor pro čtečku paměťových karet, jeden port USB 2.0 a optickou mechaniku. Na levé straně se nachází výstup chlazení, D-SUB konektor pro analogové propojení monitoru či projekční techniky, HDMI, 2 porty USB 2.0 a dva konektory jack 3,5 mm pro připojení sluchátek a externího mikrofonu. Úplně v rohu je pak připravený otvor pro zámek.

Chybějící rozhraní eSATA

Jak už bylo zmíněno, na přední hraně lze najít mřížky reproduktorů a šest indikačních LED diod, které informují o režimu spánku, nabíjení, činnosti pevného disku a bezdrátové sítě, o zapnutí či vypnutí funkce CAPS lock a NUM lock. Za hlavní nevýhodu těchto LED diod lze označit skutečnost, že jsou příliš malé a jejich slabě zelené světlo nepříliš výrazné, a na slunci téměř nejsou vidět. Nad numerickou klávesnicí se potom nachází hlavní tlačítko vypnutí a zapnutí, které v případě zapnutí notebooku svítí výrazně bíle, což v kontrastu s černou barvou krytu působí docela elegantně.

Asus P52Jc zprava

Celkový dojem z hlavních rysů zpracování tohoto modelu je poměrně dobrý. Jako ve všem, i tady je samozřejmě prostor pro vylepšení (například kablík napájení se ze zdířky vyjímá poměrně ztuha), ale v této kategorii samozřejmě nelze očekávat žádné velké zázraky. Co se týče konektivity tohoto přístroje, nevýhodou je chybějící rozhraní eSATA, což komplikuje připojení externích disků prostřednictvím jejich nativního rozhraní.

Klávesnice, touchpad, displej

2. Klávesnice, touchpad, displej

Kapitolu o hlavních vstupně-výstupních rozhraních – tedy o klávesnici, touchpadu a displeji – začneme klaviaturou. V tomto případě mi opět nedá, abych porovnával s Toshibou Satellite M70. Je znát, že za čtyři roky vývoje udělaly notebooky značný pokrok. Zatímco Toshiba M70 zcela postrádá numerickou klávesnici a na pravé straně se nachází v podstatě zbytečná a nepoužívaná tlačítka pro ovládání multimediálních přehrávačů, model Asus P52Jc je v tomto o poznání dál – jeho součástí je totiž i numerická klávesnice, což je jistě skvělé, odstraňuje se tím jedna z výrazných ergonomických nevýhod, kterou se vyznačovaly přenosné počítače oproti desktopům. Klávesnice je u Asusu z pochopitelných důvodů větší, její rozměry činí 345 x 105 mm.

klávesnice

Objevuje se zde však jeden zádrhel. Toshiba Satellite M70 z roku 2006 je vybavena klávesnicí menší, kompaktnější, a jednotlivé klávesy jsou menší, s výraznějším zdvihem. Díky tomu se na ní píše o poznání lépe, a uživatel ve většině případů vůbec nepociťuje potřebu připojit externí klávesnici, protože psaní je skutečně pohodlné. Na rozdíl od toho většina jiných modelů – včetně recenzovaného Asus P52Jc – má klávesy mnohem větší a klávesnice nepůsobí tak kompaktně. Nelze vyloučit, že jde čistě o zvyk, ale na tomto modelu od Asusu se mi psalo o poznání hůře. Pominu-li známé obtíže s tím, kde se nachází tlačítko DEL nebo HOME a END, problémy působí i skutečnost, že klávesy jsou větší, více „roztažené“ a mají poměrně nevýrazný zdvih. V důsledku toho se mně osobně na tomto notebooku psalo poměrně špatně, a k tomuto modelu bych raději připojoval klávesnici externí.

Nepovedený touchpad

Určité výhrady by se našly i k použitému touchpadu. Na dotykové plošce se občas objevují potíže s nechtěnými doteky. Asus sice deklaruje, že díky technologii Palm-proof se nechtěné doteky dlaně dají rozpoznat, tato funkce však nepůsobí úplně dokonale. Nevýhodou je, že schází tlačítko pro vypnutí či zapnutí touchpadu, lze ho vypnout pouze klávesovou zkratkou. Kromě toho mě také velmi zmátlo, když jsem zjistil, že tlačítka touchpadu se stlačují na okrajích, nikoli ve středu. Klávesy se stlačují poměrně obtížně, na dotyk jsou dosti tuhé. Podle mého názoru tedy jak klávesnice, tak touchpad jednoznačně nepatří mezi klady tohoto modelu.

touchpad

Co se týče použitého displeje, jeho úhlopříčka měří 15,6 palce, a doporučené rozlišení činí 1366 x 768 bodů, což odpovídá poměru stran 16:9. Povrch displeje je matný. Je samozřejmě na každém, zda si chce koupit notebook s matným či lesklým displejem, obojí má svoje výhody i nevýhody. Zatímco lesklý displej se většinou vyznačuje lepším barevným podáním, může být problém při odrážení světla ze silnějších zdrojů. Hlavní výhodou matného displeje by měla být v nižší odrazivosti povrchu.

Kvalita barevného podání displeje je průměrná, pozorovací úhly zezdola a ze stran jsou přibližně 30 až 45 stupňů, potom dochází k výraznému snížení jasu. Je však znát, že i v tomto udělaly přenosné počítače oproti minulosti značný pokrok – na starší Toshibě lze vidět značné snížení jasu i při pohledu z mírně jiného úhlu.

Displej je u modelu Asus P52Jc rovněž vybavený LED podsvícením, ale věrnost podání černé barvy pro sledování multimédií rozhodně nestačí. Zobrazovač je k základně uchycený dvěma nikoli mohutnými klouby, a jak již bylo zmíněno výše, v zamčeném stavu nemá uzamykání, u základny ho drží pouze síla kloubového mechanismu, což osobně nepovažuji za úplně precizní řešení. Celý displej je chráněný pevným hliníkovým krytem s efektním rýhovaným vzorkem, je tedy chráněný dobře a tělo Asusu P52Jc by mělo odolat i silnějšímu mechanickému namáhání. Součástí displeje je i kamerka s VGA rozlišením 0,3 megapixelu.

Vnitřnosti a multimédia

3. Vnitřnosti a multimédia

Uvnitř notebooku pracuje dvoujádrový procesor Intel Core i3-350M o frekvenci 2,26 GHz. Procesor podporuje 64bitové instrukce, ale nemá TurboBoost ani virtualizaci. Součástí procesoru je i integrovaný grafický čip Intel HD Graphics se základní frekvencí jádra 500 MHz.

Operační paměť RAM má kapacitu celkem 4 GB, a je tvořená dvěma dvougigabajtovými moduly DDR3 s frekvencí 1 333 MHz. Kromě Intel HD Graphics se na palubě notebooku nachází i grafická karta Nvidia GeForce 310M a s vlastní operační pamětí o kapacitě 1 GB. Pevný disk Seagate Momentus je dimenzován na 500 GB a je připojený prostřednictvím rozhraní SATA. Disk dosahuje rychlosti 7200 otáček za minutu, což je jistě příjemné, lze v tom vidět značný pokrok oproti minulosti, kdy byly standardem pevné disky o 5400 otáčkách za minutu.

Právě rychlost pevného disku lze považovat za jednu z největších nevýhod notebooků oproti desktopům – objemný systém s mnoha nainstalovanými programy se stával čím dál tím pomalejší, a na všechno bylo třeba čekat příliš dlouho. Oproti tomu tento model od firmy Asus funguje poměrně rychle a svižně, což je samozřejmě zpočátku dané menším počtem nainstalovaného softwaru, a také operačním systémem (Windows 7 Professional). Pevný disk disponuje senzorem otřesů, který při jejich určité úrovni dá pevnému disku příkaz pro přesun hlavy do bezpečné polohy.

zprava

Tento model je určený především pro obchodní sféru, takže je jasné, že nebude překypovat bohatou multimediální výbavou. Na integrovanou zvukovou kartu Conexant SmartAudio HD jsou připojené dva reproduktory, umístěné na spodní hraně notebooku. Jsou charakteristické tím, že příliš nehrají výšky ani basy, a jejich zvuk je jakoby zastřený – z toho důvodu je lze využít spíše pro přehrávání systémových zvuků, kdežto chcete-li kvalitnější výstup, bude třeba připojit reproduktory externí.

zleva

Klady a zápory, verdikt

4. Klady a zápory, verdikt

ASUS P52JC: KLADY a ZÁPORY

Plusy a mínusy

+ odolné a kompaktní zpracování
+ černý hliníkový materiál s efektním rýhováním
+ dobře chráněný matný displej
+ klávesnice je vybavena i numerickou částí
+ systém snímání otřesů pevného disku

– chybějící rozhraní eSATA
– nepříliš dobře zpracovaný touchpad
– nepříliš kvalitní reproduktory
– nevýrazné LED diody na přední straně

 

Verdikt

Notebook od společnosti Asus s označením P52Jc je zamýšlen a designován především jako zařízení pro komerční použití. Tomu odpovídá i kvalitní zpracování a celkový design. Je možné říci, že celkové provedení stroje je na dobré úrovni, notebook je vybavený pevným hliníkovým krytem, který se zdá být poměrně odolný. Tento notebook však poněkud zaostává co do vybavení, chybí zde rozhraní eSATA, a je opatřen pouze třemi USB porty, což je pro notebook na komerční použití poměrně málo. Co se týče multimédií, zde notebook jednoznačně zaostává, pro skutečný multimediální zážitek by bylo třeba ho vybavit lepšími reproduktory i displejem s lepším podáním barev.

zavřený

Z ergonomického úhlu pohledu notebook Asus P52JC není designovaný špatně, ocenil jsem, že klávesnice je vybavena i numerickou částí, na druhou stranu se mi na této klaviatuře psalo o něco obtížněji, je však možné, že se jedná pouze o subjektivní dojem. Touchpad tohoto notebooku není úplně podařený (tužší stisk tlačítek) a schází jeho vypnutí pomocí jediné funkční klávesy.

Chcete-li tedy notebook pro komerční využití a nepotřebujete svoje zařízení využívat primárně pro náročnější multimédia, může pro vás být Asus P52Jc dobrou volbou.

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků

Asus P52Jc

Cena

cca 14 000 Kč s DPH

Zapůjčil

Asus(www.asus.cz)

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i3-350M (2,27 GHz)

Operační paměť (vestavěná)

4 GB (2 + 2 GB DDR3)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

4 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

7200 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD Super Multi Double Layer

Velikost displeje (palců)

15,6

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Intel HD / nVIDIA GeForce 310M

Grafická paměť

1 GB

Wi-Fi

b/g/n

Operační systém

Microsoft Windows 7 Professional

Porty (s výjimkou USB)

HDMI, RJ-45

Počet USB portů

3 x USB 2.0

Rozměry

381 × 255 × 355 mm

Hmotnost

2,62 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

9 614

3DMark03 (body)

4 601

3DMark05 (body)

3 143

3DMark06 (body)

1 823

3DMark Vantage (body)

P268, GPU: 203, CPU: 6 875

PCMark05 (body)

CPU: 6280; Memory: 5644; Graphics: 2764; HDD: 5973

PCMark Vantage (body)

4 836, Memories: 2 932, TV and Movies: 3 532, Gaming: 3 097, Music: 5 053, Communications: 3 921, Productivity: 4 276, HDD: 3 575

HD Tune 2.55

80,9 MB/s
Přístupová doba: 17,5 ms

CrystalDiskMark 3.0 (MB/s)

Seq: 101,6 / 101,3

Cinebench 11.5

OpenGL: 1.29 FPS
CPU: 1.84 pts

SiSoft Sandra 2010 SE

CPU: 28 GOPS, 31 GIPS
RAM: 9 GB/s

x264 HD Benchmark 3.0 (1 pass/2 pass)

39.18 / 10.98 FPS

Devil May Cry 4 (DX10, 1280 × 720)

High: 17,06 / 13,80 / 22,0 / 12,75 FPS

Windows 7 Experience Index

4,6

Výdrž web* (čas)

3:18

Výdrž kancelář** (čas)

3:34

Výdrž multimédia*** (čas)

3:05

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Kompletní fotogalerie

6. Kompletní fotogalerie

Ohodnoťte tento článek!