Asus P8C WS: když chcete k Ivy Bridge ECC paměť

0

Možná vás zaujaly nové Xeony řady E3-1200 v2 a zachtělo se vám provozovat procesor architektury Ivy Bridge s paměťmi podporujícími detekcí a opravu chyb. Pokud vám na takový hardware není líto peněz, nabídne vám Asus základní desku P8C WS. Model určený pro pracovní stanice (jak napovídá název) je založen na čipové sadě C216.

Deska pochopitelně používá socket 1155, v němž vedle zmíněné řady Xeonů v případě nutnosti budou fungovat i desktopové čipy Sandy Bridge a Ivy Bridge. Jako maximální velikost paměti RAM udává Asus 32 GB. Vedle výbavy, s kterou se typicky setkáváme na desktopových deskách, stojí za pozornost přítomnost technologií Intel Smart Connect a Smart Response. První umožňuje počítači připojení k internetu i v pohotovostním režimu. Druhá a zajímavější pak umožňuje vytvořit hybridní disk z plotnového disku a SSD zařízení, které se využije jako cache. V ideálním případě by takový tandem měl podávat výkony podobné SSD při zachování vysoké kapacity.

Základní deska Asus P8C WS

Co nepotěší je absence DisplayPortu. Maximální rozlišení, které deska podporuje přes DVI, je totiž pouze 1920 × 1200 bodů. To je trošku škoda, neboť některé Xeony E3 obsahují grafické jádro HD P4000, certifikované pro použití v profesionálním 3D softwaru. Podpora vyšších rozlišení by se tak zajisté hodila, a to určitě více, než avizovaná možnost provozovat CrossFireX se čtyřmi kartami. To by navíc u dvou PCI Express slotů muselo používat režim ×4, jsou-li specifikace přesné.

Naopak pozitivní je přítomnost dvojice portů ethernet. Síťové připojení obhospodařuje čip 82574L z produkce Intelu, což jistě s povděkem přijmou odpůrci jednoduchých řešení z dílny Realteku. Z méně standardních portů je podporováno například rozhraní IEEE 1394a alias FireWire. Nechybí samozřejmě ani dvojice portů USB 3.0. Jelikož nejde o výrobek pro běžného spotřebitele, zůstaly zachovány vývody pro paralelní a sériový port. Připojit lze i TPM (Trusted Platform Module). Možnosti připojení úložných zařízení odpovídají desktopovým čipovým sadám, k dispozici je šestice portů SATA, z toho dva standardu 6 Gb/s.

Pro úplnost dodejme, že některé procesory řady Xeon E3-1200 v2 podporuje také dříve vydaná základní deska P8B WS (z které novější model evidentně vychází). Do té však nenainstalujete všechny modely řady. Mezi podporovanými procesory chybí zrovna třeba nejrychlejší model s TDP 87 W, Xeon E3-1290 v2, běžící v základu na frekvenci 3,7 GHz.

Zdroj: techPowerUp, Asus

Asus P8C WS: když chcete k Ivy Bridge ECC paměť

Ohodnoťte tento článek!