Asus představil Sabertooth X99, přírůstek do rodiny TUF s USB 3.1 [CeBIT]

0

Na CeBITu v německém Hanoveru nemohl chybět ani Asus. S sebou přivezl nový přírůstek do rodiny The Ultimate Force (zkráceně TUF), nový Sabertooth s čipsetem X99 platformy LGA2011-v3. Podobně jako všechny jiné desky z řady TUF se i poslední šavlozubka snaží o maximální spolehlivost, precizní kvalitu a vysokou odolnost i za extrémních podmínek. Nebudu vás zbytečně zdržovat marketingovými řečmi, podívejme se, co Sabertooth skutečně nabízí.

Asus se chlubí podporou nejnovější verze NVM Express pro SSD s rozhraním PCIe a M.2, dvěma porty USB 3.1 a také funkcí TUF detective. V posledním jmenovaném případě jde o zobrazení informací o základní desce a systému na vašem mobilním telefonu či tabletu (pouze pro Android). Z fotek je zřejmé, že tato vychytávka bude opravdu sloužit jen k zobrazení údajů či základnímu ovládání počítače. Kdo se těšil na plnou kontrolu nad BIOSem (resp. UEFI) bude zklamán. 

Pravý nefalšovaný marketing?

U desek řady TUF se údajně používají kvalitnější součástky, konkrétně polymerové kondenzátory FP10K (marketingově označené TUF CAPs) s životností až 10 000 hodin při teplotě 105 °C. Toto číslo berte značně s rezervou, nejlepší kondenzátory Nichiconu FPCAP dosahují životnosti pěti tisíc hodin, tudíž je velmi nepravděpodobné (neříkám, že nemožné), že by Nichicon navrhnul Asusu a Asrocku speciální série s téměř nereálnými parametry.

Za zmínku stojí i nové zapouzdřené cívky s větším povrchem pro efektivější chlazení. Už od dob čipsetu Z77 je Sabertooth prodáván s tzv. Armor kitem. Zefektivňuje chlazení napájecí kaskády a zabraňuje vniknutí prachu do slotů PCIe. O účinnosti chlazení nepochybuji, jen ten malý větráček přidává vrásky na čele. Naštěstí není žádný problém Armor kit demontovat a využít čistě pasivní chlazení.

 

Z obecné stránky je Sabertooth X99 bohatě vybaven, na zadním panelu najdete celkem deset USB portů, z toho dvě verze USB 3.1, čtyři USB 3.0 a zbylé čtyři verze USB 2.0. Na desce jsou přítomny dvě síťovky, Intel I218-V a Realtek 8111GR, což není zrovna ideální kombinace, která by slušela highendové desce.

Převodník Realtek ALC1150 nikoho nepřekvapí, ovšem zde není přítomen ani sluchátkový zesilovač. Možnosti připojení disků jsou skutečně bohaté, na desce se nachází jeden slot M.2 (PCIe 3.0 ×4), jeden SATA-Express a osm konektorů SATA 6 Gb/s. Nechybí podpora SLI a CrossFire pro tři grafické karty (v režimu PCIe 3.0 ×16, ×16, ×8) a pouze 64 GB DDR4 RAM paměti, bohužel bez ECC. Konkurence v podání Asrocku nabízí až 128 GB RAM i s podporou ECC.

Základní desky řady TUF jsou prodávány s pětiletou zárukou, nový Sabertooth nebude výjimkou. Neznámou zůstává cena i dostupnost.

Zdroje: Asus, Anandtech, fórum


Ohodnoťte tento článek!