Asus ProArt PA238Q – široká nudle s IPS matricí a LED podsvícením

0

Asus v nejbližší době doplní řadu LCD monitorů ProArt, určenou pro grafiku, o další model. Po bok 24″ p-IPS modelu PA246Q zařadí do nabídky jeho levnějšího bratra. Ten má o 120 pixelů na výšku menší plochu a také má o palec menší úhlopříčku. Šetřilo se nejspíše také na typu matrice, protože na rozdíl od vyššího modelu, pokrývá Asus ProArt PA238Q „pouze“ barevný prostor sRGB (drazší PA246Q je widegamut – blíží se prostoru Adobe RGB). S velkou pravděpodobností lze tedy očekávat e-IPS matrici.


Asus ProArt PA238Q
 Asus ProArt PA238Q

Monitor je určený hlavně pro náročnější domácí uživatele, a proto Asus přibalil software QuickFit Virtual Scale určený pro správu fotek. Nechybí marketingové hity posledních měsíců – Full HD rozlišení a LED podsvícení. Přínos obou technologií je rozporuplný. Díky LED podsvícení má panel sice maximální spotřebu sníženu na 33 W, na druhou stranu vás může 1080 pixelů na výšku omezovat při úpravě fotek.

Maximální jas panelu je 250 cd/m2 a statický kontrastní poměr je 1000:1. Jak je u IPS technologie, na rozdíl od levnější TN, dobrým zvykem, má Asus PA238Q pozorovací úhly 178° v obou rovinách. Cena ani dostupnost není v tuto chvíli známa. Vzhledem k tomu, že byl panel vystaven na Computexu, lze Asus ProArt PA238Q očekávat do konce prázdnin v obchodech. Cenu si s ohledem na parametry dovolím tipovat na 8000 Kč / 330 €.

Zdroj: TZ Asus

Ohodnoťte tento článek!