Asus posílá klávesnici i touchpad do důchodu. Nahradí je dotykovým displejem

6
Asus Project Precog
Asus Project Precog

Tchajwanská společnost na Computexu 2018 ukázala, jak si představuje noteboooky budoucnosti. Ještě letos začne prodávat dva pracovní laptopy ZenBook Pro 15 (UX580GE) a ZenBook Pro 14 (UX480), které místo touchpadu obsahují 5,5″ IPS displej s rozlišením 1920 × 1080 px a podporou až čtyřprstových gest.

 

Místo touchpadu přichází ScreenPad

Dotyková vrstva u nich bude pochopitelně fungovat i jako klasický touchpad, Asus navíc slibuje povrch, na kterém nebudou tolik vidět otisky a šmouhy. Na displeji ale mohou být i různé informační obrazovky, tlačítka, kontextové nabídky a jiné prvky, které se už s TouchBarem snaží prosadit Apple.

Tzv. ScreenPad může sloužit jako spouštěč programů. Asus pro něj vytvořil hudební přehrávač, „dálkáč“ pro YouTube, kalkulačku, přidal na něj numerický blok, kalendář nebo různé zkratky k funkcím Officu. Další pomůcky by měly přibývat.

Nový ZenBook 15 Pro bude k dostání s až šestijádrovým Core i9, 16GB pamětí, 1TB SDD a GeForce GTX 1050 Ti (4 GB). Nabídka 15,6″ IPS displej ve FHD (dotykový i nedotykový), případně dotykový UHD. Nabízí dva Tunderbolty 3, dva klasické USB 3.1, HDMI, slot pro microSD a čtečku otisků. Vydrží až 9,5 hodiny.

ZenBook 14 Pro bude jen s dotykovým FHD displejem. Nabídne čtyřjádrový Core i7, až 16GB RAM a 1TB SSD. Chybí mu Thunderbolt 3, má po jednom USB-C, USB 3.1, USB 2.0 a HDMI. Místo čtečky otisků dostal infrakameru s podporou Windows Hello.

Project Precog: klávesnice musí pryč

Před dvěma lety nás Lenovo překvapilo svým Yoga Bookem (recenze), který místo klasické klávesnice obsahoval obrovskou dotykovou plochu. Asus chce zajít ještě dál a ukázal prototyp notebooku, kterému říká Precog. Nejde už jen o velký touchpad, ale rovnou druhý displej.

Na něj budete moci přetahovat okna z horního panelu, zobrazí softwarovou klávesnici i plošku nahrazující touchpad. Je také citlivý na stylus. Asus tvrdí, že sekundární displej pozná, čím jej zrovna budete ovládat, a tomu přizpůsobí uživatelské rozhraní. Když k zařízení připojíte externí klávesnici, notebook bude možné otočit o 90° jako knihu a používat dva displeje vedle sebe.

Kdy a jestli se Precog někdy dostane do obchodů, zatím Asus neprozradil.

Asus posílá klávesnici i touchpad do důchodu. Nahradí je dotykovým displejem
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92%) 10 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. Si říkám dlouho proč místo touchpadu není dotykový displej. Tak konečně. Bohužel ale Asus se bude muset řádně snažit aby to fungovalo spolehlivě ve Windows a programy a aplikace s tím spolupracovaly.
    Osobně si myslím že přijde aktualizace na Win10 a vše roz3sere.
    Aspoň do té doby než se Microsoft naučí řádně specifikovat své API, následně dodržovat dána pravidla a infirmivat předem o změnách.
    Pokud ne, tak bohužel jen na Linuxu tohle spolehlivě bude fungovat.

    • Acer iconii 15″ mám doma ve skříni.. Jsou to 2 velké displeje. Můžete mezi nima přetahovat okna, nebo si zapnout klávesnici. Takže je to stejné řešení jako před cca 8 lety. V praxi je to řešení prakticky nesmysl fakt se na tom hůře dělá. Kdyby ho někdo chtěl tak mu ho pošlu:)

  2. Aby spíš do důchodu uživatelé neposlali Asus. Psát po obrazovce je na mobilu v podstatě nutnost, protože jde o malé zařízení. Na notebooku ale uživatelé chtějí pohodlné psaní, a to na displeji moc dobře zajistit nejde. Tenhle směr uvažování jde úplně mimo; snaží se inovovat něco, co žádnou inovaci nepotřebuje.