Asus prý chystá Ares se dvěma Radeony HD 7870 v CrossFire (aktualizováno)

0

Následující zpráva patří do kategorie těch, nad kterými si klepeme na čelo a máme vážné pochybnosti, zdali se dotyčný produkt vůbec dostane na trh. Server Videocardz.com s odkazem na čínskou verzi VR-Zone přinesl informaci, že Asus prý chystá následovníka modelu Ares se stejným jménem. Původní Ares byl přetaktovaný Radeon HD 5970, který tehdy tvořil absolutní špičku nabídky AMD. Ten nový má ale údajně nést dvě jádra Pitcairn – tedy jakoby dva Radeony HD 7870 na jednom tištěném spoji.

 

Oba čipy by běžely na frekvenci 1000 MHz a karta by nesla 4 GB paměti GDDR5. Navzdory tomu, že se jedná o dvojici jader Pitcairn a nikoliv výkonnější a žravější Tahiti, by se spotřeba karty měla vyšplhat až ke 300 W, napájení by měla obstarávat dvojice osmipinových konektorů. Oproti GeForce GTX 690, která má „baťovskou“ cenovku $999, by ale Ares 2 měl být přibližně o dvě stě dolarů levnější. Existenci karty údajně potvrdilo několik anonymních zdrojů, Asus oficiálně mlčí.

Ares první generace

Má vůbec taková karta smysl a najde si své zákazníky, nebo je to naprostý nesmysl? Pro i proti může mluvit mnoho argumentů z historie i současnosti. Argument proti je v podstatě jediný: vyrábět duální karty s jinými než těmi úplně nejvýkonnějšími čipy není zvykem. Argumentů pro je hned několik:

  • Pár troubů, kteří se domnívají, že dvě GPU jsou lepší než jedno, si duální kartu koupí bez ohledu na její reálné kvality.
  • Jak již bylo zmíněno, GeForce GTX 690 stojí $999, Radeon HD 7990 nemá šanci být o mnoho levnější. Mezi nejvýkonnějšími jednočipovými modely, které stojí kolem 500 dolarů, tak vzniká velká mezera. (Proti tomu lze namítat, že lidé, kterým GeForce GTX 680 nestačí, chtějí to nejlepší bez ohledu na cenu a žádné kompromisy někde na půli cesty.)
  • Samotný Asus už má v nabídce nekompromisní duální kartu, na letošním Computexu vystavoval Asus Mars III se dvěma čipy Nvidia GK104 a celkem 8 GB paměti.
  • Radeon HD 7870 na výkonnější Radeon HD 7950 výkonově ztrácí jen něco kolem 10 %. V závislosti na ústupcích, které bude potřeba učinit, aby se Radeon HD 7990 vešel do nějaké rozumné obálky TDP, nemusí být rozdíly vůbec velké. Výkon obou řešení bude ve výsledku asi pětkrát vyšší, než co je běžný hráč schopen využít, čipy Pitcairn jsou přitom levnější, levnější je i tištěný spoj díky užší paměťové sběrnici a paměti s nižší celkovou kapacitou jsou také levnější.

Objevil tedy Asus skulinku na trhu, kde nikdo jiný nic nenabízí? Sebere jeho „Radeon HD 7870 X2“ vítr z plachet silnějším, ale dražším kartám, nebo půjde jen o kuriozitu, které se prodá pár kusů? A nebo se přikláníte k verzi, že je to celé příliš podezřelé, než aby to byla pravda?

Aktualizováno (26. 6. 2012): Asus potvrdil serveru VR-Zone, že duální Radeon HD 7870 skutečně vyvíjel, projekt byl však zrušen a karta se na pulty obchodů nedostane. Server spekuluje, že za rozhodnutím by mohl být špatný poměr cena/výkon, mimo jiné kvůli tomu, že PCIe můstek (kterých je nedostatek) kartu prodraží o 50 dolarů. CrossFire přitom podporují i velmi levné základní desky.

Zdroj: Videocardz

Ohodnoťte tento článek!