Asus prý vydá desky s USB 3.1 ještě tento měsíc. Řadiče zatím nemají certifikaci

0

Pokud si vzpomínáte na zprávu o demu USB 3.1, jež předvádělo MSI na CES 2015, měla tato firma v plánu uvést desky s novou generací univerzálního sériového rozhraní v březnu. Mezitím už stihla desku s USB 3.1 odhalit firma Biostar, jejíž produkci u nás ale moc neseženete. Nakonec to vypadá, že první USB 3.1, které se u nás bude dát koupit, bude pocházet od Asusu.

Asus totiž prý hodlá vypustit desku s USB 3.1 ještě tento měsíc. Zřejmě na samém jeho konci, do nějž už nezbývají ani dva týdny. Tvrdí to podle webu DigiTimes zdroje z tchajwanské dodavatelské/distribuční sítě. Podle těchto informátorů bude údajně deska (případně desky, zpráva nicméně hovoří v jednotném čísle) vybavena řadiči od ASMedia. Půjde asi o čip ASM1142, který je v desce Biostar Z97X a nejspíš i v deskách, které předvádělo MSI.

Oboustraný konektor a porty USB 3.0 Type C
Oboustraný konektor a porty USB 3.0 Type C

 

Řadiče zatím nemají certifikaci

Zdá se nicméně, že tato nečekaně brzká premiéra nebude bez rizik. ASMedia údajně na čip ještě nemá certifikaci od od organizace USB Implementers Forum, která nad standardem dohlíží. Podle DigiTimes jí trvalo vytváření validačního systému pro řadiče USB 3.1 příliš dlouho, takže žádný z výrobců zatím nemá své čipy certifikovány. Nejdále s vývojem má být vedle ASMedia také VIA Labs, ta je ale ve stejné situaci.

Asus tak desku uvede tak trochu nadivoko bez hotové certifikace a bude se muset spoléhat, že ASMedia má všechno implementováno správně a během certifikace se nenajdou žádné chyby. Jinak totiž možná dojde na stahování prodaných kusů, případně vypnutí čipů (pokud chyby nepůjdou vyřešit ovladačem). Deska by se do doby, než ASM1142 získá certifikaci, také mohla prodávat bez loga USB 3.1 na krabici.

Oboustranné USB 3.1 type C na desce MSI Z97A Gaming 6 (Zdroj: PC Perspective)
CES 2015, oboustranné USB 3.1 type C na desce MSI Z97A Gaming 6 (Zdroj: PC Perspective)

Vzhledem k načasování na březen je pravděpodobné, že bez oficiálního razítka vypustí své desky i MSI (bude mít ovšem mírnou výhodu v tom, že případné chyby může ještě během oněch pár týdnů odhalit kanárek od Asusu). Naopak firma Gigabyte bude podle DigiTimes opatrnější a své modely s podporou USB 3.1 uvede až poté, co řadiče úspěšně projdou ověřením. To má prý trvat minimálně do června, pokud ne déle. Gigabyte tedy bude mít pár měsíců zpoždění, ovšem firma prý očekává, že o USB 3.1 bude stejně větší zájem až v druhé polovině roku. Tomu lze věřit, protože zatím na trhu ani nejsou zařízení, která by nové porty využila.

 

Bližší podrobnosti k desce nebo deskám, které Asus chystá, zatím nepadly. Zřejmě ale půjde o dražší model, takže buďto o něco s čipsetem X99 a platformou LGA 2011-3 nebo se socketem LGA 1150 a čipovou sadou Z97. Bohužel také nevíme, zda bude používat nové konektory typu C umožňující oboustranné zasunutí (a pár zajímavých triků k tomu), nebo klasické velké porty typu A.

Zdroj: DigiTimes

Asus prý vydá desky s USB 3.1 ještě tento měsíc. Řadiče zatím nemají certifikaci
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas