Asus R9 285 Strix na fotkách. Semi-pasivní chladič a OC za příznivou cenu?

0

Není to tak dlouho co Asus vydal edici karet Strix se semi-pasivním chlazením a zvýšenými takty. Nejprve to byla GTX 780 s R9 280 a naposledy úsporná GTX 750 Ti. Vzhledem k relativně nízkému TDP grafického jádra Tonga (190 W) se použití tohoto chlazení přímo nabízí.

Stejně jako na ostatních kartách řady Strix je použit firemní chladič DirectCU II s dvojicí ventilátorů. Ze základny odvádí teplo tři heatpipe do hliníkového pasivu. Podle Asusu je chladič účinnější až o 20% proti referenčnímu řešení. Z praxe víme, že toto číslo může být reálné a výkonné chladiče nemají problém jít s účinností ještě výš.    

Karta je chlazena do 65 °C zcela pasivně. Vzhledem k vyšším teplotám se kondenzátorům a bezolovnaté RoHS pájce zkrátí životnost. Podle mě se životnost nijak dramaticky nezkrátí a pasivní mód vítám. 

 

S 256bitovou sběrnicí souvisí také velikost paměti GDDR5 – v tomto případě 2 GB. Na trhu se mají objevit modely i se 4 GB paměti. Zda se Strix objeví i s dvojnásobným množstvím paměti, zatím není potvrzeno. Radeon R9 285 se začne prodávat 2. září s cenovkou přes pět tisíc. Cena Strixe nebyla zatím oznámena – každopádně nebude patřit k těm nejlevnějším kartám, ba naopak.

Zdroje: TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!