Asus Rampage II Gene: co dokáže MicroATX

0

První dojmy a hlavní přednosti

Na kompaktní MicroATX desku dokázal Asus vtěsnat kromě čipové sady Intel X58, patice LGA1366 a šesti paměťových slotů dokonce i dvojici grafických slotů PCIe ×16, jež dokáží provozovat grafické karty v režimu SLI či CrossFire. Podobnou desku má ve své nabídce pouze DFI (model LanParty JR X58-T3H6), které za ní ale požaduje nekřesťanských více než osm tisíc korun. Dnes testovaný Asus Rampage II Gene stojí o téměř 2000 Kč méně.

Tato deska má oproti ostatní konkurenci (i z vlastní stáje) několik výhod. Jednou z nich je možnost osadit nejen chladiče pro LGA1366, ale i pro LGA775. Tím se razantně rozšiřují obzory pro výběr kvalitního chlazení, o uchycení vodních bloků ani nemluvě. Vděčit za to můžete dvojici předvrtaných děr v okolí patice. Doufejme jen, že se tento trend brzo chytne i u dalších výrobců.

Když už deska patří do série Republic Of Gamers, tak jí nemohou chybět ani systémová tlačítka a stavový displej. Ten je zde v podobě externího LCD panelu, na němž se zobrazují nejrůznější systémové informace.

Novinkou jsou i nové sloty pro paměti, které obsahují pouze jednu zacvakávací pojistku. Zejména u desek, které mají paměťové sloty blízko grafické karty, je to velmi praktické řešení. V některých případech totiž bylo nutné nejprve vyjmout grafiku a pak teprve šlo uvolnit pojistky. To zde ale nehrozí.

Pokud by vás více zajímala samotná čipová sada Intel X58, doporučuji přečíst dřívější článek Intel DX58SO: kompletní test Intel X58, kde je poměrně detailně popsaná. Jen v rychlosti připomenu, že byla oproti svým předchůdkyním částečně odlehčena – zmizel z ní
paměťový řadič a nenajdete v ní ani podporu pro starší rozhraní jako
jsou PATA nebo PS/2.

Balení, příslušenství, parametry

I když je rudá krabice poměrně neveliká, najdete v ní stejné příslušenství, jako u dobře vybavené ATX desky. Specialitou Asusu je pak externí LCD Poster, který umí zobrazovat jednotlivé fáze náběhu počítače (funguje jako POST displej) nebo systémové informace (teploty, otáčky větráků, napětí).

Ve stejně rudém duchu jako krabice je vyveden i manuál s cédéčkem, které doplňuje velká samolepka na skříň.

Kromě LCD Posteru najdete v příslušenství čtyři SATA kabely, jeden IDE, odstíněnou zadní záslepku, CrossFire/SLI můstek a Q-konektory. Zkrátka vše, co můžete k pohodlnému zprovoznění potřebovat.Použité komponenty a jejich osazení

Použité komponenty a jejich osazení

Již z horního pohledu je patrně, že je deska napěchována čipy a konektory doslova k prasknutí. Je ale třeba říct, že s rozložením si dal Asus velkou práci a nikde nic s ničím nekoliduje. Všimněte si také dvojích děr kolem patice procesoru, což značí jednu obrovskou výhodu – u této desky můžete na Nehalem osadit chladič pro LGA775.

 

Zadní konektory nemají rozhodně tradiční rozložení, za což může zejména konektor pro LCD Poster a tlačítko Clear CMOS. I tak zde najdete šest USB a po jednom PS/2, eSATA a FireWire konektoru. Analogové výstupy ze zvukovky doplňuje optický výstup.

 

Asus u této desky použil i nový systém paměťových slotů, u nějž je klasická zacvakávací pojistka pouze na jedné straně. Levá strana je opatřena pouze jednodušší pojistkou, nicméně vypadnutí modulu skutečně nehrozí. V napájecím obvodu naleznete osm cívek a kvalitní kondenzátory s pevným dielektrikem. Malé rozměry desky se podepsaly na umístění baterky, která je zde na výšku.

Vzhledem k tomu, že je deska ze série Rampage, tak u ní nemohla chybět systémová tlačítka. Konektor pro disketovou mechaniku zde již nenajdete, SATA portů je zde ale celkem sedm (plus jeden eSATA).

Spodní konektory sice nejsou barevně odlišeny, na druhou stranu to ale nevadí, protože s deskou dostanete Q-konektory.

Deska je doslova napěchována k prasknutí nejrůznějšími čipy. Ty s logem iROG se například starají o jednoduché taktování. Kromě nich zde narazíte na SATA/IDE řadič jMicron, generátor taktu ICS, síťovku Realtek nebo zvukový čip ADI, jenž se dokáže tvářit jako SoundBlaster X-Fi.

 

Systém chlazení, teploty a spotřeba

Asus u této desky vsadil na trochu méně okázalé chladiče, které najdete na ATX deskách se stejnou čipovou sadou. Týká se to hlavně kompaktnějších rozměrů, což se také mírně podepsalo na jejich výkonu. Po stránce designu ale chladiče působí velmi povedeně a dokonale zapadnou do vzezření celé desky.

Velkou výhodu vidím v tom, že se Asus jako první odhodlal ke kompletnímu osazení čtyřpinovými konektory pro větráky. Ty i na tak malé desce najdete celkem čtyři, přičemž všechny lze regulovat pomocí BIOSu.

Spotřeba a zahřívání

Měření teploty jednotlivých komponent základní desky probíhalo při plné zátěži bezdotykovým infračerveným teploměrem Voltcraft IR-270H s laserovým zaměřovačem. Před samotným měřením byl systém v plné zátěži 15 minut, aby se všechny chladiče dostatečně rozehřály.

Kvůli menším pasivům na čipsetu i mosfetech byly naměřené teploty o poznání vyšší, než u jiných desek s čipsetem Intel X58. V porovnání pak najdete i jednu desku s Intel P45 a nForce 730i, které byly chlazeny klasickým Freezerem 7 Pro. Na deskách s Intel X58 byla osazena Noctua NH-C12P.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu chlazení.

Měření spotřeby probíhá zásuvkovým wattmetrem, který měří spotřebu celé sestavy (bez monitoru). Bohužel není technicky dost dobře možné změřit spotřebu pouze základní desky, nicméně z porovnání s ostatními deskami s různými čipovými sadami si můžete o spotřebě udělat velmi dobrý obrázek. V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

I když má deska menší rozměry, tak při měření spotřeby si servítky moc nebrala a větším kolegyním se zcela vyrovnala.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle spotřeby. Jak sami vidíte, desky s čipsety Intel X58 na tom zrovna nejlépe nejsou.

BIOS a jeho možnosti

BIOS a jeho možnosti

Oproti desce Asus P6T, kterou jsem měl možnost testovat již před nějakým časem, doznal BIOS několika změn. Extreme Tweaker sice zůstal na první pozici, ale jeho rozložení je trochu jiné. Zde je kladen především důraz na jednoduchost taktování pomocí přednastavených profilů, a tak se k manuálnímu nastavení musíte trochu zdlouhavě prokousávat. Pokud zatoužíte po manuálu, musíte zvolit hned na začátku Extreme OC režim. Tradicí jsou pak u desek Asus položky CPU Level Up a Memory Level Up, které přetaktují systém na danou úroveň.

 

V nastavení procesoru nechybí položky jako C1E a Turbo, oproti některým jiným deskám je zde ale i možnost ovlivnit maximální C State pro šetřící režim procesoru.

Možnosti nastavení pamětí jsou více než dostatečné a pro větší přehlednost rozdělené do tří základních skupin.

Na žádné desce Asus už dnes nesmí chybět funkce EPU a zde ani LoadLine Calibration, která zamezuje kolísání napětí procesoru při zátěži.

Rozsahy napětí lze nastavit ve dvou rozsazích – základní a Extreme OV, který zvedá hranice maximálního napětí na komponentách. To se ale hodí jen při taktování s dusíkem. Rozsahy napětí jsou více než dostatečné, o čemž se můžete přesvědčit i z níže uvedené tabulky.

Z dalších položek BIOSu se zastavíme až u nastavení LCD Posteru, což je při taktování velmi užitečná pomůcka. V BIOSu můžete nastavit jeho chování, kdy může zobrazovat fáze náběhu počítače (textově nebo v POST kódech) a později čas, napětí, otáčky větráků nebo teploty.

Další zastávku provedeme až v záložce Power, kde se nachází Hardware Monitor. Ten umí dokonale sledovat i spravovat otáčky, napětí i teploty.

Nastavené hodnoty pak můžete uložit do jednoho z osmi vlastnoručně pojmenovaných profilů. Oproti deskám Gigabyte ale nemůžete ukládání/nahrání profilu vyvolat kdekoli stiskem funkčních kláves.

Jednotlivé nejdůležitější hodnoty pak shrnuje následující tabulka:

Kompletní galerie

Galerie všech snímků

 

Testovací sestava, použité testy

Testovací sestava, použité testy

Pro účely testování jsme použili následující komponenty a ovladače: 

 

Za zapůjčení zvukové karty Asus Xonar D2 děkujeme společnosti Asus

Za poskytnutí testovacích pamětí DDR2 a DDR3 děkuji společnosti Kingston

Kingston 

Za poskytnutí teplovodivé pasty Noctua NT-H1 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Za zapůjčení mechaniky děkujeme společnosti LG

Za poskytnutí procesoru Intel Core i7 920, C2D Q6600 a E8500 děkujeme společnosti Intel

Přetaktování

Přetaktování

Taktování s procesory Intel Core i7 je zcela odlišné od taktování procesorů Core 2 Duo. Pokud nemáte zrovna po ruce procesor 965 XE s odemčeným násobičem, budete se muset snažit taktovat pomocí zvedání frekvence základní sběrnice. V mém případě se jedná o Core i7 920, takže jednoduché taktování pouze pomocí násobiče nepřipadá v úvahu. Společně se základní frekvencí je třeba zvedat i napětí QPI a čipsetu. Výsledkem je velmi horký procesor i deska, na kterou boxovaný chladič při vyšších nastaveních zkrátka nestačí. V případě desek s paticí LGA 775 taktuji s procesory Intel Core 2 Duo E8500 a Q6600.

Při přetaktování si malá Rampage II Gene vedla skutečně skvěle a roztrhala na kusy všechny předchozí desky. Základní frekvence držela bez problémů na frekvenci 220 MHz, což této desce dává vynikající potenciál i pro náročnější taktování procesorů Intel Core i7 920 bez odemčeného násobiče.

Při taktování procesoru jsem se celkem bez problémů dostal na hranici 4 GHz, bohužel zde již přestal stačit chladič Noctua a testování v Cinebenchi bylo vždy ukončeno pro přehřátí procesoru. S výkonnějším chlazením by ale nebyl problém udržet systém stabilní i na této frekvenci.

Výsledky testů tak tedy najdete na frekvenci 3,9 GHz, kdy byla frekvence základní sběrnice nastavena na 195 MHz.

V tomto případě je měřena spotřeba kompletní sestavy, tedy i s dedikovanou grafikou Nvidia GeForce 8800 GT a přídavnou zvukovou kartou Asus Xonar D2.

Testy procesoru a paměti

Testy procesoru a paměti

Základní desky testuji na základním nastavení s procesorem Intel Core 2 Quad Q6600 se zapnutým C1E i EIST. Všechny desky jsou tak testovány na základní frekvenci 2,4 GHz. Paměti jsou nastaveny na frekvenci 800 MHz a časování 5-5-5-15. V případě desky s čipsetem X58 jsou testy provedeny s procesorem Core i7 920 na základní frekvenci 2,66 GHz se zapnutým Turbo režimem a pamětmi DDR3-1066 s časováním 7-7-7-20.

Když už se Asus Rampage II Gene vyrovnala ATX deskám po stránce přetaktování, tak nemohla zůstat pozadu ani při normálních testech na základní frekvenci.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle výkonu procesoru a pamětí. V grafu jsou porovnány všechny výše naměřené výsledky a výsledky z testu pamětí. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Testy pamětí, pevného disku a USB rozhraní

Nyní se můžete podívat na propustnost USB rozhraní a výkon pevného disku WD3200AAKS. Jeho výkon je měřen v HD Tachu.

Nyní se můžete podívat na relativní srovnání desek podle propustností SATA a USB rozhraní. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Herní testy

Herní testy

Testování grafiky lze rozdělit na dvě části – na test propustnosti systému a test samotného grafického výkonu. Pro první jmenovaný jsme všechny hry spustili nízkém rozlišení 800 × 600 bez zapnutého vyhlazování nebo anizotropního filtrování, v druhém případě pak ve vyšším rozlišení 1680 × 1050 se zapnutým antialiasingem a případně i anizotropním vyhlazováním. Detaily jsou ve všech hrách nastaveny na vysoké. Zatímco u prvního nastavení se grafy krásně škálují především podle výkonu procesoru, v druhém případě jsou již výsledky téměř srovnatelné, protože hlavní slovo si zde bere grafická karta, která je vždy stejná. Rozdíly se tak pohybují v jednotkách fps a nikoli desítkách, jako je tomu v prvním případě.

Do nové metodiky byly zařazeny hry Call of Duty 4, Crysis a UT3 Demo. Dále zde najdete výsledky z testů 3DMark Vantage. Tyto testy probíhají na dedikované grafice Nvidia GeForce 8800 GT. Integrovaná grafika (pokud ji deska má), je v tomto případě vypnutá.

Na závěr kapitoly je zde opět relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu grafiky. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Práce s multimédii

Práce s multimédii

Do těchto testů patří kódování videa do DivX 6.8, převod HD videa do H.264 pomocí X.264 benchmarku, kódování 200MB WAV souboru do MP3 pomocí lame 3.97 a úprava fotek v Paint.NET.

Také zde nechybí relativní srovnání desek, tentokrát podle výkonu v multimediálních aplikacích. Desky jsou porovnávány pouze mezi sebou, takže s příchodem nějaké velmi povedené desky se hodnocení může posunout vzhledem k ní.

Testy zvukové karty

Testy zvukové karty

Kvalitu integrované zvukové karty měřím pomocí RightMark Audio Analyzeru a  zvukové karty Asus Xonar D2, která má dostatečně kvalitní vstupy, aby dokázala integrované HD kodeky proměřit. Kvalitu zvuku hodnotím také pomocí poslechového testu pomocí sluchátek Koss UR/29. V porovnání najdete kromě testované zvukovky také kartu SoundBlaster X-Fi dodávanou k deskám MSI a testovací Asus Xonar D2 (testováno loop-back smyčkou).

I když se výrobce kde může chlubí nápisy X-Fi a EAX, na desce najdete integrovaný kodek ADI AD2000B. Osazené čipy od Creative tak najdete pouze na deskách MSI, jak jsme vás již také informovali v této novince. Na webu Analog Device však o takovém čipu není nikde ani zmínka a podle některých zdrojů by se mělo jednat o speciální edici velmi kvalitního čipu AD1989B vyrobenou speciálně pro desky Asus.

Na instalačním CD pak najdete i sadu aplikací, jež ke svým zvukovkám dodává i Creative. Pomocí nich se vám zpřístupní 24bit Crystalizer (pro vylepšení zvuku nejen starých nahrávek) a hlavně podpora EAX. Ta je ale jen do verze 4.0, kdežto Creative u svých karet podporuje EAX 5.0. Osobně tipuji, že zatímco na kartách Creative všechny tyto funkce provádí čip na zvukovce, zde se o ně stará přímo procesor. Po instalaci aplikací navíc zjistíte, že budou funkční jen 30 dni. Naštěstí na obalu instalačního CD najdete klíč k jejich plnému odemčení.

Kvalita osazeného kodeku byla ale trochu zklamáním. Opakovaně jsem naměřil odstup signálu od šumu kolem -83 dB a na stejné hodnotě se pak držely i přeslechy mezi kanály. Nižší byl i dynamický rozsah. Jestli se tak stalo kvůli menším rozměrům desky, kdy nešlo audio kodek dostatečně odrušit, nedokáži říct.


Dynamický rozsah


Odstup signálu od šumu


Přeslechy mezi kanály


Frekvenční odezva


Harmonické zkreslení

Závěrečné hodnocení

Závěrečné hodnocení

Až na pár drobností musím říct, že jsem z nové Rampage II Gene doslova nadšen. Asus zde opět dokázal svůj cit pro kvalitní hardware a dokázal na MicroATX desku dostat všechny funkce, které najdete na větších exemplářích. Dokonce vás nepřipraví ani o podporu CrossFire a SLI, která se na MicroATX deskách téměř nevidí. Velmi se mi také líbily nové paměťové sloty jen s jednou klasickou pojistkou a také možnost osadit chladiče pro LGA775.

Svým výkonem se deska plně vyrovnala deskám plného ATX formátu a v přetaktování je pak dokonce i překonala. Stabilní základní frekvence 220 MHz je skutečně vynikající, stejně jako přetaktování Core i7 920 na 4 GHz. Při tomto nastavení však budete potřebovat kvalitní chlazení, ideálně vodní. Při taktování se vám pak bude jistě hodit i LCD Poster a systémová tlačítka.

V podstatě jediným výraznějším zklamáním tak byla jen kvalita osazeného zvukového kodeku ADI AD2000B (pravděpodobně přeznačený AD1989B). Papírově je na tom čip velmi dobře, měl by zvládat odstup signálu od šumu až na 105 dB, což se ale v testu bohužel nepotvrdilo. Je docela dobře možné, že se na horší kvalitě podepsaly menší rozměry desky.

Při pohledu na cenu se asi mnoha lidem protočí panenky. Více než 6300 Kč za MicroATX desku je skutečně hodně, na druhou stranu podobně vybavenou desku v ATX formátu nekoupíte o moc levněji. A kromě většího počtu rozšiřujících slotů a dvou síťových karet rozdíl v podstatě nepoznáte. Když ji ale budete chtít umístit do malé skříně, počítejte s dobrým odvětráním. Teploty a s nimi spojená spotřeba nejsou zrovna nejmenší. Jedinou konkurentkou je prozatím DFI LanParty JR X58-T3H6, která ale stojí o přibližně 2000 Kč více.

Plusy a mínusy

+ vynikající výkon
+ skvělé přetaktování
+ možnosti BIOSu
+ dobré rozložení
+ nový systém uchycení paměťových modulů
+ lze osadit chladič pro LGA775
+ systémová tlačítka
+ LCD Poster
+ 4pinové konektory pro větráky

– vyšší spotřeba a zahřívání
– vyšší cena
– kvalita zvukového kodeku

Za zapůjčení základní desky děkujeme společnosti Asus.

Ohodnoťte tento článek!