Asus ROG Ares III jde na trh. Dva Radeony R9 290X pod vodním blokem EKWB

0

Na jaře vybavilo AMD dvojčipový Radeon R9 295X2 bezúdržbovým vodním chladičem s uzavřeným okruhem. Tento krok se docela podařil, vzduchem chlazená konkurence (GeForce GTX Titan Z) zůstala výkonem pozadu. Ještě radikálnější se ovšem rozhodl být Asus, který uvede nereferenční kartu s dvěma GPU Hawai pod názvem ROG Ares III a chladit ji bude už jen čistě kapalinově.

Vodní blok, který má ROG Ares III osazen, vyrobila na míru firma EK Water Blocks. Čistě vodní řešení dokonce dovoluje, aby karta zabírala jen jeden slot ve skříni (ovšem ústí pro hadice okruhu směřují dolů, takže hned vedle sebe dva exempláře nedostanete). Pro provoz karty tedy musíte mít v počítači vlastní okruh, chlazení by ale mělo být účinnější než referenční „hotovka“ se 120mm radiátorem. Alespoň podle Asusu mají být teploty až o čtvrtinu nižší. Jelikož je záslepka jednoslotová, jsou osazeny jen tři výstupy (DVI, HDMI a DisplayPort). To je možná určitá slabina karty, možná měl Asus sáhnout třeba po dvou mini DisplayPortech.

Nereferenční duální Radeon Asus ROG Ares III s vodním blokem od EK Water Blocks
Nereferenční duální Radeon Asus ROG Ares III s vodním blokem od EK Water Blocks

Karta má oba čipy Hawaii taktovány na 1030 MHz a paměti GDDR5 na 5 GHz efektivně. Paměti osadil Asus standardní 4 GB pro každý z čipů, celkem tedy jde o 8 GB na dvou 512bitových sběrnicích. Tovární přetaktování o 30 MHz proti referenční R9 290X (respektive 12 MHz navíc proti R9 295X2) je dosti malé, Asus ale údajně schválně zvolil konzervativní hodnotu, aby karta fungovala i s méně zdatnými vodními okruhy. Další přetaktování už je na uživateli samém a výrobce slibuje, že rezerva je podstatně větší, čemuž má pomoci i napájení – karta je vybavena hned třemi osmipinovými konektory.

Napájecí kaskáda s Digi+ VRM má šestnáct fází místo dvanácti u referenčního Radeonu R9 295X2, použity jsou japonské kondenzátory. Údajně snižuje úroveň rušení v napájení o 30 % a naopak zlepší účinnost o 15 % (což by mělo přinést nižší ztráty a tím i menší zahřívání napájecích komponent). Asus si od toho ovšem také slibuje vyšší potenciál pro přetaktování.

 

K mání by tato vodou chlazená duální karta měla být někdy počátkem tohoto měsíce (tedy co nevidět). Příští týden hodlá Asus zveřejnit další fotografie a videa karty a vybalování z kufříku, v kterém bude opět dodávána, a fyzická dostupnost snad přijde brzy poté.

Karta bude vyrobena v limitované edici 500 číslovaných kusů a přijde vám opět v kufříku
Karta bude vyrobena v limitované edici 500 číslovaných kusů a přijde vám opět v kufříku

Ares III ale opět bude modelem vyráběným jen v limitované edici – s trochou nadsázky jen pro „sběratele“ nevědící co s penězi. Kusů, které budou číslované, bude tentokrát ještě méně než u loňského Aresu II (či lépe česky Área II): jen pět set. Cena tedy pochopitelně bude vysoká, zatím ji ale Asus ještě (raději?) neupřesnil. Referenční R9 295X2 je momentálně v omezené akci zlevněná na 1000 USD, u ROG Ares III lze ale čekat spíše původní sumu 1500 USD, či spíše ještě více, například kulaté dva tisíce dolarů.

Zdroj: Asus

Ohodnoťte tento článek!