Asus ROG G75VW: sedmnáctipalcové ufo s 3D displejem (první pohled)

0

V letošním roce se nám pěkně sešel konec školního roku, spojený v některých případech s koupí nového počítače „za vysvědčení“, s příchodem na trh spousty notebooků nové generace. Mezi ně patří i nové herní Asusy. Ať už jste tedy školou povinní a pomalu vybíráte, co vytáhnout z rodičů za vydřené jedničky, nebo stojíte na opačné straně pomyslné barikády a sháníte něco, co vaší ratolesti v příštím roce prospěch zhorší, Asus má něco přesně pro vás. A pokud prostě chcete výkonný notebook, tak samozřejmě také.

Asus ROG G75VW

Asus ROG G75VW

Do redakce nám včera dorazil model G75VW-91026Z, tedy sedmnáctipalcová varianta v nejvyšší u nás dostupné výbavě. Prodává se za ceny těsně pod padesáti tisíci (konkrétně je to momentálně od 47 200 Kč s DPH) a nabízí k tomu odpovídající herní hardware. Pro hry nejdůležitější komponenty, procesor a grafická karta, jsou shodné jako u nedávno recenzovaného MSI GT70 – jde tedy o čtyřjádrový procesor nové generace Ivy Bridge Core i7-3610QM a grafiku GeForce GTX 670M. To je přeznačená starší GTX 570M s jádrem Fermi, ne jeden z nových Keplerů, ale výkonu má pořád na rozdávání.

 

Do sedmnáctipalcového herního G75 navíc není problém nacpat dvojici šachet na pevné disky. V „naší“ konfiguraci jde o kombinaci SSD a terabajtového pevného disku; konkrétně to je 256GB SSD Lite-On a 1TB disk Seagate s rychlostí otáčení 5400 ot./min., 8 MB vyrovnávací paměti a připojením přes SATA/300. Na rychlém SSD je systém, takže notebook startuje a běhá pěkně rychle, a na velký disk si uložíte spoustu dat.

Displej je jednou ze silných stránek Asusu; sedmnáctipalcový panel s rozlišením 1920 × 1080 px, matnou povrchovou úpravou a podporou 3D zobrazení vypadá skvěle. 

Kromě námi testované konfigurace, jejíž cenu zvyšuje na oněch 47 tisíc hlavně 3D displej, který rozhodně nevyužije každý, se u nás prodává ještě další verze s mnohem lákavější cenovkou okolo 35 000. Kromě absence 3D zobrazení (ale zachování rozlišení Full HD a matné povrchové úpravy) se odlišuje i jinou grafikou, konkrétně novější GTX 660M s jádrem Kepler, a také jinou konfigurací disků – SSD chybí a osazen je jeden 750GB HDD. Tento model, označený jako G75VW-91027V, zní možná i lákavěji; výkonu bude mít na dnešní hry také dostatek, SSD se dá případně dokoupit a díky přístupnému vnitřku jednoduše nainstalovat a stále ušetříte zhruba sedm tisíc.

Optická mechanika je vlevo, což ocení praváci Masivní chlazení na zadní straně Část z bohaté nabídky konektorů

Ale zpět k tomu, co nyní máme na stole v redakci. G75VW je masivní, téměř čtyřkilová potvora, a na jakékoliv přenášení jinam než do auta a zpět při odjezdu na víkend k prarodičům můžete rovnou zapomenout. Rozměrný napájecí adaptér (výkon 180 W) navíc přidá dalšího snad až půl kila. To, že výrobce ignoroval mobilitu, mu ale umožnilo soustředit se na opravdu pořádné chlazení; na zadní straně notebooku se proto nachází dva obrovské výdechy, které celému stroji propůjčují vzhled kosmické lodi.

Zpracování je navíc opravdu bytelné, i když ne dokonalé (víko se sice nekroutí, protože má v nejtlustším bodě snad 15 mm, ale je možné jej mírně promáčknout, což se projeví na displeji). Ale to je víceméně taky jedno, protože takováto cihla stejně bude sedět naprostou většinu času na stole. Co se nám na Asusu zatím nejvíce líbí, pomineme-li to, co dělá z notebooku herní (třeba vysoký výkon), je řekněme důraz i na detaily.

Třeba klávesnice – ta je úplně skvělá. Nepodílel se na ní sice žádný známý výrobce periferií, jako to je u MSI s klávesnicemi SteelSeries, a chybí jí ani oblíbené lákadlo v podobě vícebarevného, konfigurovatelného podsvícení (nechybí jí, ale barvu si nenastavíte, jen intenzitu ve čtyřech stupních). Za to má ovšem geniální rozložení včetně výrazně oddělených kurzorových šipek, kláves pro pohyb v textu, numerického bloku a dvouřádkového Enteru. Ještě více nadšení jsme zatím z obrovského touchpadu, který má krásně klouzavou a přesnou dotykovou plochu (je vidět že Asus umí udělat dobrý touchpad, škoda že se to nepovedlo u Zenbooku Prime…) a především sice možná pro někoho příliš měkká, ale zato dokonale tichá a jistá tlačítka. Což je popravdě až trochu zbytečné – k hernímu notebooku stejně patří pořádná externí myš – ale stěžovat si na to nebudeme.

V testu si o klávesnici, displeji i hardwaru povíme více, zaměříme se na výkon, ale hlavně na provozní parametry – hluk, chlazení a spotřebu. Datum vydání recenze vám radši zatím slibovat nebudeme, protože začínající léto vše nejspíš lehce zkomplikuje, ale do měsíce se jí dočkáte určitě.

Ohodnoťte tento článek!