Asus ROG Matrix GTX 980 už je v prodeji. Za GM204 na 1342 MHz dáte dvacet tisíc

0

Sice tu už po GeForce GTX 960 Strix 4GBGTX 960 Mini máme za poslední dny poněkud „přeasusováno“, nicméně se ke grafikám této firmy ještě jednou vrátíme. V současnosti se totiž začala prodávat karta ROG Matrix GeForce GTX 980, což by měla být grafika patřící k těm nejvýkonnějším jednočipovým řešením současnosti. Psali jsme o ní již v prosinci, tehdy ale ještě nebyly známé plné specifikace ani finální cena.

Nyní Asus hlásí, že se karta dostala do obchodů, včetně těch tuzemských (najít ji můžete pod kódem MATRIX-GTX980-P-4GD5). Matrix je u Asusu řada grafik s luxusní výbavou pro vyšší výkon ve hrách, ale také třeba pro lepší možnosti extrémního přetaktování. Pro běžného uživatele je zajímavá v prvé řadě vysokými takty, na něž je přetočená už z továrny. Základní frekvence GPU je nastavena na 1241 MHz, Boost pak na 1342 MHz, což proti už tak vysokým referenčním taktům modelu GTX 980 představuje zhruba 10 % bonus. Trošku to kazí, že paměti GDDR5 zůstaly na svých 7 GHz (7010 MHz), tak tomu ale dnes je snad u všech přetaktovaných modelů bez ohledu na jejich cenu. Kapacita paměti je standardní, tedy 4 GB GDDR5.

Grafická karta Asus ROG Matrix GTX 980

ROG Matrix GTX 980 má samozřejmě také nereferenční PCB. Zatímco výstupy videa zůstávají u referenční kombinace HDMI 2.0, DVI a tři DisplayPorty, externí napájení bylo zesíleno na dva osmipinové konektory. Z těch se živí 14fázová napájecí kaskáda používající regulátory Digi+ VRM. Kvůli kaskádě (moduly jsou narovnány v jedné řadě a kryté pasivem) PCB značně přesahuje standardní rozměr a měří na výšku 15,4cm. Robustní napájení by mělo umožnit další přetaktování nad rámec toho, kam jsou takty GPU posazené z výroby.

 

Chlazení pochází z předchozích Matrixů na bázi GTX 780 Ti a Radeonu R9 290X a být založeno na designu DirectCu II. Má tedy dva axiální ventilátory – jeden je typu CoolTech, tedy s částečně radiálními lopatkami – a 10mm heatpipe rozvádějící teplo pasivem. Převzata je také technologie Matrix Memory Defroster, která umožňuje temperovat paměti, aby nenamrzaly při extrémním taktování pod dusíkem. Z dalších zlepšováků je možné zmínit tlačítko pro aktivaci tzv. Safe Mode. Tím lze zresetovat BIOS, když se vám kartu při přetaktování podaří uvést do neprovozuschopného stavu, podobně jako je tomu u tlačítek pro výmaz paměti CMOS na základních deskách.

Grafická karta Asus ROG Matrix GTX 980

 

Za Baťovskou dvacítku

Stinnou stránkou vší této parády bude – jak už jistě tušíte – cena. Před Vánoci jsme ještě tipovali, že by mohla být někde okolo 16 000 CZK, ovšem člověk míní a kurz dolaru mění. Podle tiskové zprávy Asusu je nakonec cena karty pro naší kotlinu stanovena skoro rovných dvacet tisíc korun (přesně to má být 19 999 CZK). Naštěstí ji některé obchody mají o pár stovek levněji, nicméně i tak jde o drahou grafiku. Cena na Slovensku by pak měla být 720 EUR, což odpovídá ceně české.

Zdroj: Asus

Ohodnoťte tento článek!