Tahle osmirohá bestie je nejrychlejší router světa. Podporuje Wi-Fi budoucnosti

20
Asus ROG Rapture GT-AX11000
Asus ROG Rapture GT-AX11000

Asus na Computexu představil nejrychlejší Wi-Fi router na světě. Zapadá do rychlostní třídy AX11000, což můžete dešifrovat tak, že podporuje nový (ještě stále nedokončený) standard 802.11ax (nástupce 802.11ac) a jeho celká propustnost je 11 000 Mb/s.

ROG Rapture GT-AX11000 obsahuje osm antén a najednou vysílá ve třech pásmech. V pásmu 2,4 GHz zvládne přenášet data rychlostí až 1148 Mb/s, ve dvou 5GHz až 4804 Mb/s. Celková propustnost je tedy součtem všech tří „kapel“, jak Asus v českém nastavení pojmenovává pásmo (band).

TIP: Wi-Fi v mobilech bude rychlejší a bezpečnější. Qualcomm má řešení

Norma 802.11ax se zaměřuje především na vyšší efektivitu a nižší spotřebu. Energetické nároky mají být o dvě třetiny nižší než u AC. Počítá se s účinnější modulací 1024-QAM, čímž dojde k 50% navýšení rychlosti. AX nově podporuje schéma OFDMA používané u LTE pro zvýšení kapacity sítě. Najednou bude moci přes Wi-Fi komunikovat více zařízení současně. Víceanténový systém MU-MIMO se nově uplatní i u uploadu.

Novinka Asusu má jeden gigabitový WAN a čtyři LANy, firma ale nejasně mluví i o herním portu, který si rozumí s 2,5Gb/s Ethernetem a bude se hodit pro připojí k základním deskám Asusu nabízejícím až 5Gb/s síť. K čemu je ale pouze jediné takto rychle rozhraní, když jej bude brzdit zbytek, není jasné.

Tlačítko pro přetaktování sítě

O řízení routeru se stará 1,8GHz čtyřjádro doplněné o 1 GB RAM. Nechybí dvojice USB 3.1 Gen 1 ani obsáhlá administrace, ve které najdete aplikace pro vytvoření síťového disku, záložního serveru, print serveru atd. Nezvyklé je pak fyzické tlačítko pro zrychlení sítě při hraní (asi nějaká agresivní forma QoS) a automatické vyhledání nejkratší cesty mezi domácí sítí a herním serverem.

TIP: Internetem se šíří nebezpečný malware, varuje FBI. Restartujte routery

Asus ROG Rapture GT-AX11000 má ohromující porametry, neméně obří bude jistě i cena. Tu však výrobce zatím neprozradil. Asus je totiž známá slibotechna a ani v lednu představený první router s 802.11ax ještě neprodává. Tedy ne, že by bylo kam spěchat. Žádný koncový produkt ještě AX stejně nepodporuje.

Tahle osmirohá bestie je nejrychlejší router světa. Podporuje Wi-Fi budoucnosti
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 7 hlasů

20 KOMENTÁŘE

 1. Nějak nerozumím tomu: „automatické vyhledání nejkratší cesty mezi domácí sítí a herním serverem“.
  Od kdy může koncové zařízení kecat do routování paketů přes internet?
  Podle specifikací to bude produkt na tahání peněz ze zákazníků.
  P. S. První výskyt 802.11ac je překlep, má tam být 802.11ax.

  • No existují na to specializované služby … ale jejich reálný přínos je spíše sporný (pro tu nejkratší cestu mezi servery).
   Ale že by měl něco takového v sobě zajištěný Asus?

  • Ašús je šidítko pro hejly, kteří sítím nerozumí.
   Český otrocký překlad („kapela“) 😀 dokresluje tragikomično celého „řešení“

   jo, doby WL-500b/g/gp už jsou dávno tytam. Příznačné je to, že i tehdy platilo, že nejlepší řešení pro tyhle routery byly neoficiální a hacknuté firmwary.

     • Jediným Wi-Fi routerem se stejně (průměrně velký) barák kvalitně pokrýt nedá. A kupovat takovéto obludnosti dvě je nesmysl.

      Za podobnou cenu se dá koupit sada: MikroTik na routování, několik UniFi jako AP a nějaký obyčejnější (ale managovatelných) 24 portový switch. Flexibilita a užitná hodnota výrazně vyšší. To ani nemluvím o pokročilejším síťování, centrální správě Wi-Fi, PoE, kvalitě zpracování…

  • Můj router má ve firmwaru tento popis:
   WTFast GPN
   Game Boost, exkluzivní soukromá síť hráče (GPN) používající technologii WTFast provádí automaticky optimalizaci směrovače pro nejefektivnější trasu vašich herních paketů. Poskytuje přihlášení k odběru doživotně zdarma pro jedno zařízení a podporu různých platforem.

   • O reálném přínosu silně pochybuji, ale přimlouval bych se za to, aby redakce provedla test. Přeci jenom nekritické přepisovaní marketingových materiálů, které je vidět v tomto článku, není to pravé.

 2. Pokud to bude mit desetiletou podporu, tak bomba, ale spis bych se obaval, ze vydaj router s nejakym firmwarem a pak mozna za ctvrt roku jeden bezpecnostni update a tim to hasne.
  Zatim router mam, az odejde, tak bud ten ceskej Turris nebo spis Mikrotik, kazdopadne neco s dlouhou podporou.

  • Doporučuji zakoupit jakýkoliv router podporovaný v LEDE/OpenWRT. Pokud se ohlídají parametry aby byly s rezervou (velikost RAM a Flash alespoň 2x vetší než je doporučeno, popř. více jádrový CPU), vydrží takový router opravdu dlouho. A nezřídka funguje spolehlivěji a rychleji než s firmwarem od výrobce.

  • Klasicky Redmarx.
   Podporu to bude mat dlhu. Asus vo svojich routroch od urciteho casu pouziva asuswrt firmware, ktory vznikol z alternativneho firmwaru.
   Vdaka tomu poskytuje dlhu podporu pre svoje routre. Stale existuju aj alternativne firmwary a ich tvorcovia spolupracuju s Asusom. Nieco si zoberie Asus od nich a zase oni od Asusu. Napriklad podporu Open VPN prebral z alternativneho firmwaru. Asus urobil velmi dobry krok, ze prestal pouzivat uzatvoreny firmware.
   Napriklad mam RT-N18 a uz 4 roky nanho vychadzaju aktualizacie. Na tento budu vychadzat aktualizacie urcite dlho.

  • Zdravím Redmarxe.
   Tak vizuálně stejný router RT AC 5300 mám doma 2 roky. Firmware ASUS WRT Merlin je aktualizovaný prakticky každé čtvrtletí. Kromě bezpečnostních záplat, jsou přidávány funkce (Teaming, typy VPN) .
   Autor netuší k čemu 2,5 Gbit port. No to je dost jednoduché. Router má velkou propustnost ve vzduchu. Ale když je třeba připojit rychlý NAS tak zbývá použití LAN teamingu nebo rychlejší port. Nejvyšší řady Routerů ASUSU rozhodně nejsou bez podpory výrobce nebo aktivní komunity.

   • Asus o tom jednom konektoru mluví jako o gaming portu určeném pro připojení herního PC. Jasně, že se vyšší než gigabitové rychlosti budou hodit pro NASy, ale počítače už budou limitované gigabitem a přes ty bezdráty (5GHz AX) to reálně nejspíš nebude o moc rychlejší. A i když se k NASu připojí více zařízení současně, limitem už zase bude buď přenosová rychlost HDD, nebo mizerné IOPS. A dávat tam dnes SSD je ještě moc velká výstřednost. 🙂

    • @Lukáš Václavík
     I některé samotné disky dokážou dát sekvenční rychlosti na teoretické maximum gigabitového Ethernetu. Ve dvou/čtyř a vícediských NAS budou tyto rychlosti větší zcela určitě.

     @tekken
     Tato ohyzdnost má pouze 4 LAN porty, už to je dost málo. Do jednoho připojíš NAS, do dalších dvou (jako NIC taming) připojíš počítač a zbyde ti pouze jeden volný. No nevím, jestli je to bude chtít někdo takto používat. Kromě toho, ten LAN teaming nejspíš nebude fungovat ve většině případů tak, jak si myslíš – nedá dvojnásobnou propustnost.
     Smysl by mělo připojit NAS přes 2.5 Gbps port a pak z něj sosat ze 3 gigabitových portů – to by šlo. Otázkou ale je, jestli na to má ASUS dostatečně velké buffery (3 x 1 Gbps > 2.5 Gbps), aby nebyl packet loss. To by musela redakce otestovat.
     A ať se na mě nikdo nezlobí, ale 4 LAN porty jsou u takovéhoto switche žalostně málo.

     • Nejsem úplně profilový uživatel. Na Tom routeru mám kabelem jenom server s 16HDD RAID 60 polem a tiskárnu. Zbytek sítě vzduchem pokrývá cihlový dům cca 250m2 a okolí. Klienti jsou ARM přehrávače, telefony a 3 PC. Průměrně je aktivních cca 8 klientů. Většinou streaming videa buď z WAN – Internetu nebo serveru. Kdybych měl kabelové rozvody tak je nutný samozřejmě switch. Bydlím na samotě takže pásma WIFI (1x 2,4 a 2x 5Ghz) mám jen pro sebe. Pokud jde o teaming tak ten nezvyšuje propustnost pro jednoho klienta (session). Prostě je to pořád jen 1GBs. Ale při více klientech se zátěž mezi 2 kabely rozloží. Pokud jsem se nechtěl crcat s kabeláží tak v mém konkrétním případě to byla a je správná volba. Ale každý máme jiné podmínky a potřeby.

      • Rozhodně ten router měl mít aspoň kombinovaný 10Gbs/5/2,5 uplink.

 3. Upřímně mi smysl tohohle routeru trochu uniká. A ta zmínka o game portu je spíš takové marketinkové klišé.

  Ok tak jeden hypotetický scénář: 2 děti moje, 3 děti manželky a 4 společné. Každé UHD telefon nebo telku a všechny se snaží vzduchem tlačit 4K – 8K bezduchou zábavu. pak ale má ten router sakra slabý uplink na NAS.
  Ještě by šlo ho využít jako most.. Ale na to budou lepší speciály se směrovými anténami..