První herní notebook se dvěma displeji. Asus ROG Zephyrus Duo 15 bere dech

Asus měl naplánovanou velkou představovací akci nových notebooků ROG, což bohužel zhatila pandemie koronaviru. Uvedení nových hráčských laptopů proto proběhlo pro novináře online. A vedle takových těch běžně vylepšených notebooků je tu Zephyrus Duo – první herní notebook se dvěma displeji na světě.

5

Asus jej pasuje na svou novou vlajkovou loď a z tohoto postu odchází Mothership. Tahle novinka tak trochu zastínila ostatní novinky a bez diskuze jde o jeden z nejzajímavějších herních notebooků za dlouhou dobu. Zephyrus Duo 15 (GX550) vlastně není úplně první. Na trhu je ZenBook Duo, který jsme recenzovali teprve nedávno.

Mothership byl hybrid mezi notebookem a stolním počítačem, který se ve své druhé generaci dočkal prodeje i v Česku. Asus potvrdil, že šlo o úspěšný produkt a všechny vyrobené a dovezené kusy prodal (bez upřesnění počtu).

Pamatujete na otevírací šasi u staršího Zephyrusu kvůli lepšímu proudění vzduchu? Zephyrus Duo to má taky, jenže nepootvírá spodní kryt, ale nadzvedává druhý displej. Tím jej současně posunuje do lepšího úhlu. Úhel nelze měnit ani displej nechat „zavřený“, jeho nadzvednutí je automatické a nelze jej ovlivnit.

Tip: 45W procesory Intel Core 10. generace Comet Lake-H pro výkonné herní notebooky jsou tady

Zephyrus Duo má na pohled ergonomickou klávesnici, místo numerického bloku je zde pak touchpad možností zapnout si numpad virtuálně.

Jsou dva displeje budoucnost?

Uvnitř najdete desátou generaci procesorů Intel (Core i9-10980HK nebo i7-10875H) a grafický čip GeForce RTX 2080 Super. Jeden paměťový modul (16 GB) je integrovaný na desce, druhý vyměnitelný. Asus se chlubí použitím tekutého kovu v chladicí soustavě, což má snižovate teploty až o osm stupňů. Uvnitř je místo pro dvě SSD formátu M.2.

Asus ROG Zephyrus Duo 15 displeje
Asus ROG Zephyrus Duo 15 displeje

ZenBook Duo měl nižší výdrž na akumulátor. Zephyrus Duo proto přichází rovnou s 90Wh baterií, nicméně také s náročnějším hardwarem. Nicméně jde o nejsilnější akumulátor, jaký kdy Asus do notebooku dal.

Lepší přepínání mezi iGPU a GeForce

Podle zprávy by mělo jít snadno přepínat mezi integrovanou a dedikovanou grafikou. A nejde o běžné přepínání Optimus od Nvidie, které nebylo příliš kompatibilní s G-Sync, ale o přepínač, které si Asus vyvinul sám. Nvidia dnes nicméně představila řešení Advanced Optimus jako součást vylepšeného Max-Q. Jeho součástí je samostatný čip/přepínač, jež je zapojen na výstupy obou grafik. A tento čip zřejmě alespoň částečně vyvinul přímo Asus, nicméně u jiných značek podobný použijí zase další výrobci.

Líbí se vám více displejů u notebooků?

Displej může mít dvě varianty. Full HD s frekvencí 300 Hz, nebo 4K s frekvencí 60 Hz. Oba jsou matné, ale je myslím jasné, který se na hry (a většinu jiných činností) hodí lépe. Druhý dotykový displej (ScreenPad Plus) je protažený do šířky a má 14,1″. Jeho rozlišení je 3840 × 1100 px a jde o typ AHVA.

Provedení těla je z kovu, konkrétně magnesiové slitiny. Rozměry má vcelku standardní (360 × 268 × 21 mm) a hmotnost dokonce o kousek nižší než u ZenBooku Duo (2,4 kg). Jeho cena bude začínat na 3169 euro.

zdroj: Asus

První herní notebook se dvěma displeji. Asus ROG Zephyrus Duo 15 bere dech
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78%) 10 hlasů

5 KOMENTÁŘE