Asus rozjede nová CPU Devil‘s Canyon i na starších deskách. Proti vůli Intelu

0

Když v březnu (marci) Intel oznámil, že vylepší své odemčené procesory (včetně problematického teplovodivého materiálu mezi čipem a rozvaděčem), pro taktovače šlo samozřejmě o dobrou zprávu. Horší na tom je, že firma od počátku deklaruje, že tyto novinky nepoběží na starších deskách a vyžadují místo toho nové čipsety Z97 a H97. Možná ale není všem dnům konec. Nucenému upgradu se údajně postaví sami výrobci desek a toto omezení obejdou.

Je docela pravděpodobné, že provozu nových procesorů označených Devils‘s Canyon nebrání nějaké technické příčiny. Výrobci základních desek totiž toto omezení údajně hodlají ignorovat. O tom, že by mohlo dojít ke „vzpouře“, informoval francouzský web Hardware.fr. Podle něj už nejmenovaný výrobce či výrobci čipy Devils‘s Canyon (Core i7-4790K a Core i5-4690K) na základních deskách s čipsetem Z87 testují a validují. Týkat se to podle všeho bude minimálně Asusu. Tato firma totiž koncem týdne vydala BIOSy pro některé desky (například Maximus IV Formula), v nichž je podpora pro čipy Devils‘s Canyon oficiálně avizována.

Popis BIOSu 1504 pro desku Asus Maximus IV Formula
Popis BIOSu 1504 pro desku Asus Maximus IV Formula

BIOS s číslem revize 1504 (30. 5. 2014) v popisu změn výslovně uvádí „zlepšenou“ kompatibilitu s procesory Devils‘s Canyon a „jubilejními“ CPU, čímž se jistě myslí odemčené Pentium G3258. A v odděleném seznamu podporovaných CPU u této desky jsou zase ve výčtu přímo uvedeny modely Core i5-4690K a Core i7-4790K. Dotyčný BIOS 1504 má zatím status beta, takto deklarovaná podpora je ale jistým způsobem závazná – přinejmenším by vám čip s tímto firmwarem měl v budoucnu nadále fungovat, i kdyby pozdější aktualizace podporu zase odstranily.

Aktualizováno (3. 6. 2014):
Desek, u kterých Asus v BIOSu přidal podporu pro čipy Devil’s Canyon, bude kromě zmíněné Maximus VI Formuly docela hodně. Podle webu CPU-Upgrade se jedná o 34 modelů, včetně kusů s levnými čipsety B85 a H81. U těch pravda nemá smysl nová CPU pořizovat na přetaktování, nicméně by pro jejich majitele mohl být zajímavý upgrade na Core i7-4790K, které má i v nepřetaktovaném stavu značně vyšší frekvence než ostatní čtyřjádra architektury Haswell (základ 4,0 GHz, turbo 4,4 GHz).

 

Udělá s tím Intel něco?

Není asi moc důvodů, proč by Devils‘s Canyon nemohl na starších deskách fungovat. Nové odemčené modely Core i7-4790K a Core i5-4690K sice budou mít vyšší TDP (88 W), to ale sotva bude vadit u desek určených k přetaktování a také stěží má co do činění s čipovou sadou. Samotný křemík pak je identický s tím, co najdete v běžných čipech Haswell Refresh, které zpětně kompatibilní jsou. Vše zkrátka ukazuje na to, že ona „nepodpora“ je vyrobena účelově a při troše dobré vůle by se snadno dala vyřešit. Je nicméně trošku paradoxní, že se proti ní staví výrobci desek, kterým by nucené upgrady pomohly – minimálně Asus se ale asi rozhodl, že se raději dobře zapíše u stávajících zákazníků-majitelů.


Nová odemčená CPU Devils‘s Canyon vyžadují dle Intel čipsety devítkové generace

Otázka je, jak se Intel k tomuto obcházení „pravidel“ postaví. Teoreticky by se mohl pokusit provozu procesorů v dotyčných deskách nějak aktivně bránit. Vzpomeňme si, jak po uvedení Haswellu výrobci desek v BIOSech odemkli přetaktování i na levnějších čipových sadách jako H87 a B85. Prakticky během pár dní tuto funkci avizovali všichni výrobci desek, Intel ale tuto legraci rychle zarazil. Firma díru „opravila“ pomocí aktualizovaného mikrokódu v CPU, aby přetaktování bez čipsetu Z87 (a nyní i Z97) znemožnila.

 

Něco podobného by se teoreticky mohlo zopakovat. Ovšem v tomto případě by asi šlo o citlivější situaci. Takový aktualizovaný mikrokód by totiž (pokud by byl distribuován v aktualizacích operačního systému) vlastně rozbil počítač, v němž by kombinace Z87 a Devils‘s Canyon do té chvíle běžela. Intel by tedy asi tento trik mohl uplatnit jen u nově prodávaných CPU. Na spekulace o tom, co se stane, je ale ještě brzy. Intel údajně čipy Devils‘s Canyon oficiálně představí dnes (2. června/júna), jak odpoví na „tah“ výrobců desek, se asi dozvíme až někdy poté.

Zdroje: TweakTown, Asus (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!