Asus s AMD 890GX a USB 3.0

0

Dá se čekat, že velmi vyhlížený čipset AMD 890GX, který přinese nativní podporu SATA 6 Gb/s a integrovanou grafiku Radeon HD 4290 bude jedním z hlavních témat veletrhu CeBIT, konaného začátkem března. Tedy jeho stále se zmenšující (PC) hardwarové části, kde si troufám tipnout na vitrínky plné desek s podporou šestijádrového Gulftownu a nálepek USB 3.0 a SATA 6 Gb/s. Když budeme mít štěstí, budou v Hannoveru naživo i finální produkty s Nvidia GF100 (Fermi) a Radeony HD 5870 Eyefinity-6.

Zpátky ale k desce M4A89GTD Pro/USB3, kterou Asus stačil rozeslat do redakcí po celém světě ještě před čínským novým rokem a u níž zřejmě s uspokojením sledoval postupné „leaky“ fotografií všemi redakcemi. Pro uživatele jen dobře, aspoň vědí, co je čeká a jelikož deska pro EHW bude někde u přepravní služby, dovolím si vypůjčit pár fotografií ze serveru Teknofrikik. Alespoň nebudeme ti zlí, kdo nedodržuje informační embargo na novou čipovou sadu. Mimochodem, třeba na webu ComputerBase si můžete prohlédnout desku se stejným čipsetem (890GX) od společnosti Biostar.

Kompletní galerii najdete u zdroje, zde jsou dokonce k dispozici v rozlišení až 2560 × 1920 px. Určitě si na nich všimnete, že o USB 3.0 se stará stejný NEC, jaký jste viděli už na celé řadě desek s Intel P55 a X58, jen ten Marvell 9128 (či 9124 s PLX) pro SATA 6 Gb/s není potřeba. Jsem ale zvědav, zda se AMD povede nová generace SATA (včetně rozšíření NCQ) lépe než tomu bylo v případě předchozí generace (problémy SB700 a SB750 jsou zmíněny ve včerejším článku o AHCI a NCQ). Držme palce, ať je to alespoň lepší, než současný stav u Marvellu, kde SATA 6 Gb/s funguje jakžtakž spíše jen v režimu IDE.

Chlazení bez heatpipe napovídá, že AMD 890GX snad nebude žádným žroutem a topením, na fotkách můžete vidět i paměťové čipy pro SidePort. Technologie MemOK! a TurboV znáte už ze starších recenzí desek Asus, název další technologie (Core Unlocker) asi není třeba ani vysvětlovat. Společně s jakýmsi přepínačem režimu Turbo je dostupný přímo na desce. JMicron JMB361 se zase typicky stará o eSATA, zde je asi použit pro IDE (Parallel ATA či EIDE, JMB361 se připojuje na PCI Express). AMD SB800 se stará jen o SATA, IDE už neposkytuje.

Napájení procesoru je 10fázové, paměti mají k dispozici další dvě fáze. Grafické karty lze osadit do dvou PCI Express ×16 slotů (každá má ale k dispozici osm PCIe 2.0 linek). Zabudovaná grafika má na desce výstupy DVI-I, D-Sub a HDMI, na zadním panelu nechybí ani FireWire.

Zdroj: Teknofrikik

Ohodnoťte tento článek!