Asus Swift PG278Q dorazil do obchodů. Je libo 144Hz herní monitor s 1440p?

0

Už delší dobu ohlašovaný 27palcový monitor Asus ROG (Republic of Gamers) Swift PG278Q se aktuálně dostává na pulty obchodů.

Tento očekávaný herní monitor s úhlopříčkou 27″ (16:9) a rozlišením 2560 × 1440 (hustota 109 bodů na čtvereční palec) zaujme zejména díky špičkové obnovovací frekvenci 144 Hz. Displej je vybaven LED podsvícením, přičemž Asus udává dosahovanou jasnost 350 cd/m².

Kromě vysokého rozlišení a frekvence je pro hráče velmi důležitá i nízká odezva, která by měla být na úrovni 1 ms (GTG). Monitor je také vybaven modulem Nvidia G-Sync pro synchronizaci obnovovací frekvence s renderováním snímků z grafické karty (GeForce). Monitor tak začne vykreslovat nový snímek přesně v okamžiku, kdy jej obdrží od grafické karty, což zabraňuje vzniku nežádoucích artefaktů a zlomů v obraze.

Swift PG278Q je první monitor na trhu, který používá G-Sync  s takto vysokým rozlišením (WQHD). Při své ceně mnohé překvapí tím, že panel je typu TN. Asus však poznamenává, že jde o TN „velmi vysoké kvality“ a použití IPS nebo PVA/MVA nebylo možné z důvodu jejich přirozeně pomalejší odezvy. Jediné pokročilejší technologie, které by se v rychlosti mohly rovnat TN panelům, jsou podle Asusu IGZO a LTPS (low temperature polysilicon), ty by ale cenu monitorů výrazně zvedly.

 

Monitor je osazen kvalitním stojanem s možností nastavění náklonu (+20° / -5°)a výšky (0 až 120mm), včetně podpory 90° otočení (pivot). Potěší i tenké 6mm rámečky, i když při ceně monitoru se asi nenajde moc lidí, kteří si pořídí rovnou několik kusů.

Na levé straně monitoru se nachází dva konektory USB 3.0 (plus jeden typu B sloužící pro vstup z PC), konektor DisplayPortu ve verzi 1.2 a konektor napájení (externí adaptér).  Na pravé straně je umístěno pět tlačítek, přičemž dvě jsou zcela standardní pro výstup z OSD menu a vypnutí/zapnutí monitoru. Třetí tlačítko pro vstup a navigaci v rámci OSD je však v podobě malého pětisměrového joysticku, který urychluje a zpohodlňuje obsluhu.      

Další dvě tlačítka jsou ještě mnohem zajímavější, jelikož jde o tzv. Turbo key, který po stlačení přepíná mezi 60Hz, 120Hz a 144Hz obnovovací frekvencí, a o GamePlus, který umožňuje přidání doplňkových informací do obrazu. Konkrétně jde o výběr vlastního kurzoru, respektive zvýraznění mířidla v rámci hry (čtyři druhy) a spuštění časovače, který může sloužit například pro informaci o délce načítání nebo času do příštího respawnu.

ROG Swift PG278Q se začíná prodávat na evropském i asijském trhu (americký kontinent se dočká za měsíc). Na zahraničních trzích se objevuje za 799 dolarů, u nás obchodníci začali na cenách kolem 20 000 korun s DPH. Asus poskytuje na monitor tříletou záruku.

Zdroj: Asus, TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!