Asus technical seminar 2015: představení nových desek pro Skylake v Londýně

0

Představení nových modelů z řad Signature, TUF a ROG

Společnost Asus tradičně při příležitosti uvedení nové generace základních desek pořádá pro novináře setkání v jednom z evropských velkoměst. Nejinak tomu bylo i u nových modelů s čipsetem Intel Z170, které jsou určeny pro procesory Skylake. Stejně jako uvedení desek X99, se i tento „technický seminář“ (jak jej Asus nazývá) konal v překrásném Londýně.

Asus Skylake Technical Seminar 2015
Asus Skylake Technical Seminar 2015

Součástí semináře bylo rovněž uvedení několika grafických karet, mezi které patřily hlavně GTX 980 Ti Strix, GTX 980 Ti Platinum, GTX 980 Ti Poseidon Platinum a R9 390X Strix. Recenzi nového Radeonu R9 390X Strix si můžete přečíst v naši nejnovější recenzi grafických karet.

Asus Skylake Technical Seminar 2015 Asus Skylake Technical Seminar 2015

Z170-A

Začněme u té nejzákladnější desky. Model s přídomkem A v názvu vždy směřoval do střední třídy a stejně tomu tak je i u nejnovější Z170-A. Nabídne tu nejdůležitější výbavu pro každý pokročilejší počítač a minimálně minulá generace byla velmi povedenou.

Asus Z170-A

Počítat můžete s možností zapojení grafických karet do multi-GPU, moderními možnostmi připojení přes slot M.2, konektor SATA Express, nebo také nejnovějším USB 3.1, kdy se na zadním panelu nachází dva tyto porty, z čehož jeden je typu C. Přítomen je i analogový video výstup z integrovaného grafického jádra, který však bude pravděpodobně řešen pomocí nějakého převodníku, jelikož procesory Skylake již oficiálně analog nepodporují.

Asus Z170-A Asus Z170-A

Z170-Deluxe

Dalším modelem je výrazně pokročilejší Z170-Deluxe, který je již čistokrevným high-endem. Již u předchozí desky jste si mohli všimnout přepracovaného vzhledu ve stylu základní desek X99. Jeho posouzení nechám na vás, každopádně si myslím, že si Asus (a prakticky všichni výrobci) mohl odpustit ten plastový kryt nad zadním panelem, bez nějž vypadá deska mnohem lépe.

Asus Z170-Deluxe

Krom základu, který nabízí Z170-A, naleznete na verzi Deluxe mnoho dalšího. Ať už se jedná o větší počet konektorů SATA 6 Gb/s, větší množství fíčur, účinnější chlazení nebo třeba velmi rychlou WiFi s propustnostní až 1300 Mb/s a třemi streamy. Nabídne taktéž až šest portů USB 3.1 s jedním konektorem typu C.

Asus Z170-Deluxe Asus Z170-Deluxe

Z170I Pro Gaming

Pokud si pamatujete z minulé generace poměrně dost oblíbenou řadu desek Pro Gamer, tak tu Asus zrušil. Nemusíte však panikařit, jelikož se vlastně jen přetransformovala do Pro Gaming. Jedním z prvních přírůstků do této série je mini-ITX model Z170I Pro Gaming. Co mě jako první zaujalo, byla napájecí kaskáda, kterou Asus běžně dává buď na samostatný plošný spoj umístěný kolmo k desce, nebo úplně na okraj desky, jako to bylo třeba u Z97I-Plus.

Asus Z170I Pro Gaming

Pohled na zadní panel prozrazuje, že se v tomhle případě konají nejspíš pouze dvě USB 3.1 (pokud jsou to ty červené). Každopádně USB typu C už by se mohlo nacházet u každé nové desky (samozřejmě krom nejlevnějších modelů, kde to zatím nemá smysl). Je jen otázkou času. než se začne u mobilních zařízení rozšiřovat více a více.

Asus Z170I Pro Gaming

Ze zadní strany plošného spoje se nachází slot M.2, pravděpodobně podporující velikosti 2260 a 2280.

Asus Z170I Pro Gaming

Asus Z170I Pro Gaming

Asus Z170I Pro Gaming

Z170 Pro Gaming

Ač série Pro Gamer původně začala tím nejlevnějším modelem, B85-Pro Gamer, u aktuální Pro Gaming tomu je naopak. Prvně jsou uvedeny nejspíše nejdražší modely s čipsetem Z170. To je však pravděpodobně dáno tím, že Intel ještě nevypustil levnější modely procesorů a čipových sad. Nová Z170 Pro Gaming opět nabídne tu nejzákladnější výbavu nějakého pořádnějšího herního PC.

Asus Z170 Pro Gaming

Nechybí ani analogový video výstup, USB-C a USB 3.1

Asus Z170 Pro Gaming Asus Z170 Pro Gaming

Maximus VIII Ranger

Prvním zástupem řady Republic of Gamers je Maximus VIII Ranger. Zatímco u poslední generace desek byl model Maximus VII Ranger téměř identický s Hero, tentokrát je Asus odlišil jak vzhledově, tak i výbavou. Ranger nabídne o něco bohatší výbavu než Z170 Pro Gaming a je tedy možné, že si budou opět v nabídce Asusu dost navzájem konkurovat.

Asus Maximus VIII Ranger

Základ v podobě rozhraní SATA Express, slotu M.2, USB 3.1 a USB typu C samozřejmě nechybí.

Asus Maximus VIII Ranger Asus Maximus VIII Ranger

Maximus VIII Hero

Model Maximus VIII Hero se od Rangera liší hlavně v počtu konektorů SATA (Hero má o dva více, řešené pomocí přídavného řadiče, zřejmě od ASMedie), podpoře rychlejších pamětí DDR4 a navíc má Hero podsvícené logo Republic of Gamers na chladiči čipsetu. 

Asus Maximus VIII Hero

Co jsem si měl možnost desky prohlédnout pod drobnohledem, tak Hero bude zřejmě mít i silnější napájecí kaskádu, což však pro přetaktování se vzduchovým/vodním chlazením není moc podstatné.

Asus Maximus VIII Hero Asus Maximus VIII Hero

Maximus VIII Gene

Chybět samozřejmě nesmí ani zástupce menšího formátu micro-ATX, tradičně s označením Gene. Nabídne víceméně to samé, jako velikostně plnohodnotné modely, ale je logicky ořezaná v počtu slotů pro rozšiřující karty. Povedlo se vměstnat také slot M.2 mezi oba dlouhé sloty PCIe.

Asus Maximus VIII Gene

Asus Maximus VIII Gene Asus Maximus VIII Gene Asus Maximus VIII Gene

Maximus VIII Extreme

A jsme u nejvyššího zástupce Republic of Gamers, modelu Maximus VIII Extreme. Jak jste si mohli všimnout již u těch předchozích, celá řada ROG doznala změny vzhledu a hodně ustoupila z tradiční černo-červené kombinace. Aktuálně je to spíše černo-šedá s decentními rudými prvky. Za sebe říkám, že se mi tenhle redesign líbí, ale posouzení samozřejmě nechám na vás.

Asus Maximus VIII Extreme

Kromě většího počtu portů USB 3.1 (včetně typu C) nabídne Extreme stejnou WiFi, jako má Z170-Deluxe, tedy až 1300 Mb/s, pásma 2,4 a 5 GHz a standard IEEE 802.11ac. Obecně jí samozřejmě nechybí výbava pro extrémní přetaktování, pro které je víceméně předurčena.

Asus Maximus VIII ExtremeAsus Maximus VIII Extreme

Tradičně na úvodním představení chyběl model Maximus VIII Formula. Ten většinou přichází až o několik měsíců později a za poslední roky jsme byli zvyklí, že přináší nejlepší řešení zvukového výstupu ze všech desek Asus. Musíme si tedy počkat.

Z170 Sabertooth

Na závěr dvě fotky a krátký popis nové Šavlozubky. Více fotek jsem bohužel nezvládnul, jelikož o ni byl velký zájem pro focení a točení. Nejedná se však o nic, co byste už neznali z předchozí generace. Přibyly akorát porty USB 3.1 a hlavně slot M.2, který u dřívějších modelů chyběl.

Asus Z170 Sabertooth

Bohužel se Asus nezbavil slavných 40mm větráčků, které prohání vzduch pod celým krytem.

Asus Z170 Sabertooth

Představení nových modelů z řad Signature, TUF a ROG

Zajímavosti z prezentací

Zajímavosti z prezentací

Jako u každé reportáže z představení nových desek nesmí chybět ani nějaké zajímavější věci z prezentací, které dostáváme k dispozici.

 

Kromě základního slotu M.2 připojeného na sběrnici PCIe nabízí Asus Maximus VIII Extreme také konektor U.2, pře který můžete připojit například SSD Intel 750, jež komunikují právě přes PCIe.

Asus prezentace Skylake

Nově mají základní desky Asus dedikovaný čtyřpinový konektor pro zapojení vodního čerpadla, ať už nějakého výkonného u vlastního vodníka, nebo i takového, jaké vídáváte u all-in-one chlazení. Pokud si z prezentace pamatiju dobře, tak lze na tento konektor připojit i běžný ventilátor. Lišit se bude pravděpodobně v maximálním proudu.

Asus prezentace Skylake

Některé modely mají pod logem na chladiči čipsetu několik RGB LED, kdy si v utilitě můžete nastavit, jakou barvou budou svítit a jak se vlastně budou chovat, zda budou jen obyčejně svítit, nebo mohou také měnit barvu podle teploty procesoru.

Asus prezentace Skylake

Pokud si při instalaci procesoru nevěříte, můžete využít nástroje, který by měl minimalizovat případy ohnutých pinů v patici. Jestli to opravdu pomůže, těžko říct. Jak se říká, lidská hloupost je někdy nekonečná a obávám se, že některým jedincům to ani tak nepomůže.

Asus prezentace Skylake

Přehled čerstvě vydaných modelů ze série Republic of Gamers. Chybí Maximus VIII Formul a Maximus VIII Impact, které budou pravděpodobně představy později.

Asus prezentace Skylake

Chtěli byste „future-proof“ základní desku? Asus věří, že právě ty jejich jsou těmi pravými a to díky všem rozhraním a vyspělostem, které nabízí.

Asus prezentace Skylake

Kvůli updatu BIOSu z internetu nemusíte najíždět do operačního systému a riskovat tak pád při flashování. Přímo z BIOSu si zvolíte typ připojení a deska si BIOS automaticky stáhne a aktualizuje.

Asus prezentace Skylake

Model Z170 Sabertooth nabídne až dvanáct teplotních čidel po celé ploše základní desky a rovněž možnost regulovat až dvanáct ventilátorů.

Asus prezentace Skylake

Potřebujete zjistit, jaký je problém s deskou? Můžete tak učinit i přes aplikaci v mobilním telefonu. Rovnou přes něj můžete flashnout i aktuální verzi BIOSu. Šikovná utilita, která by časem mohla pomoct při nutnosti flashnout BIOS kvůli nekompatibilitě s novými procesory.

Asus prezentace Skylake
Asus prezentace Skylake

 

Za pozvání na představení do Londýna děkujeme společnosti Asus

Ohodnoťte tento článek!