Asus technical workshop aneb představení základních desek X99 v Londýně

0

Představení nových modelů s čipsetem X99

Zatímco v dubnu jsme se zúčastnili v Berlíně uvedení základních desek Z97 od společnosti Asus, tentokrát nás ta samá společnost pozvala do Londýna na uvedení nových modelů s čipsetem Intel X99.


Nechyběla ani vycházka k památkám a atrackím Londýna

Celý program uvedení nových základních desek probíhal v sálech suterénu hotelu ME London a byl rozdělen do několika částí, kdy se každá týkala něčeho jiného. Převážně se však prezentace týkaly segmentu Republic of Gamers a přetaktování.

Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn
Asus technical workshop Londýn

Největší důraz byl kladen na to, co dokážou nové základní desky Asus v kombinaci s Core i7-5960X a s „obyčejným“ all-in-one vodním chlazením. Průběh výpočtu Super PI 1M s aktivními všemi osmi jádry (Super PI je sice jednovláknový test, ale vypnutí přebytečných jader by pomohlo ke snížení teplot u stěžejního jádra) a na frekvenci 5 GHz se jen tak nevidí. Navíc to byly první výsledky tohoto procesoru, které asi většina z přítomných novinářů viděla.

Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn 

X99-A

Nejlevnější základní deskou od Asusu pro procesory Intel Haswell-E je model X99-A. Již na první pohled je však jasné, že nejlevnější deska X99 rozhodně nebude low-end jako v případě patice LGA 1150. Stále se jedná o high-endovou platformu, která zkrátka musí mít dostatečně bohatou výbavu.

Asus technical workshop Londýn

Chlazení je pouze základní, žádné propojení pasivů pomocí heatpipe. Osm paměťových slotů, čtyři dlouhé sloty PCIe ×16 (pravděpodobné rozložení linek 16, 8, 8, 8), dva krátké ×1 a deset konektorů SATA 6 Gb/s poskytuje dostatečné možnosti osazení a připojení i pro ty nejlepší komponenty. Předběžná cena je 6500–7000 Kč.

Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn 

X99-E WS

Zkratka WS (WorkStation) napovídá, že se rozhodně nebude jednat o model do běžného domácího počítače, ale naopak bude využíván hlavně v pracovních stanicích. 

Asus technical workshop Londýn

Sedm dlouhých slotů PCIe ×16 poskytuje dostatek prostoru pro osazení profesiálních grafických karet. Mimojiné umožňují zapojení až do čtyřcestného SLI/CrossFireX. O funkčnost všech těchto slotů se stará velmi pravděpodobně nějaký přepínač PLX schovaný pod pasivem pod paticí procesoru.

Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn

Deset portů USB 3.0, dva konektory eSATA a dva konektory gigabitového ethernetu na zadním panelu jasně dávají najevo, že tohle není základní deska do převážně herního počítače. V České republice se tato deska zatím neprodává, tedy cenu neznáme.

Asus technical workshop Londýn

X99-Deluxe

Jestli jsem to správně vypozoroval, nebyl jsem sám, koho zaujal nový vzhled modelu X99-Deluxe, jenž se oproti X79-Deluxe z předchozí generace liší velmi zásadně. Místo (pro mnoho lidí) ošklivé zlaté Asus zvolil kombinaci černé/šedé a bílé a nutno uznat, že to desce sluší. Je možná škoda, že bílých prvků není více.

Asus technical workshop Londýn

X99-Deluxe je již velmi bohatě vybavena. Najdete u ní, na co si jen z moderních rozhraní, slotů,… vzpomenete. Rovněž má na WiFi modul, který může využít celkově až tří antén. Aktuální cena desky je necelých 10 000 Kč.

Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn 

Rampage V Extreme

Zlatým hřebem nemohlo být nic jiného než model Rampage V Extreme, sen mnoha nadšenců uctívajících řadu Republic of Gamers.

Asus technical workshop Londýn

To velké černé, co můžete vidět na fotce a co kryje z vrchní strany zadní I/O panel, je prakticky chladič. Jedná se o hliníkový kus, který je protkán heatpipe vedoucí od chlazení MOSFETů. Slouží pravděpodobně jen jako další prvek pro vyzařování tepla a sám o sobě nic nechladí.

Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn 

Na desce je k dispozici celkem dvanáct konektorů SATA 6 Gb/s, z čehož čtyři slouží zároveň i pro rozhraní SATA Express. Funkčnost jedné dvojice konektorů obstarává přídavný řadič od společnosti Asmedia. Samozřejmostí je výbava pro extrémní přetaktování, ve kterém se tento model bude jistě objevovat velmi často.

Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn Asus technical workshop Londýn

Aby měl procesor dostatečný přísun elelektrické energie při přetaktování, disponuje základní deska dvěma napájecími konektory, jedním osmipinovým a druhým čtyřpinovým. Odhadovaná cena modelu Rampage V Extreme je okolo 11 000 Kč.

Asus technical workshop Londýn

Představení nových modelů s čipsetem X99

Zajímavosti z prezentací a co Asus přichystal nového

Zajímavosti z prezentací a co Asus přichystal nového

Jednou z věcí, kterou se Asus pochubil, byla aktuální verze utility FanXpert 3. Není žádným tajemstvím, že Asus měl snad téměř vždy velmi dobře fungující regulaci ventilátorů a i my perfektně fungující regulaci pochválili v recenzi modelu Z97-A.

 

Kromě přepnutí režimu regulace (PWM/DC neboli signálem PWM/napětím) u každého konektoru pro ventilátor mají desky více teplotních čidel a jako volitelné příslušenství bude Asus prodávat i „speciální“ modul, který umožní připojení a regulaci dalších třech ventilátorů. Modul je napájen klasickým čtyřpinovým molexem a je možné jej nainstalovat například do pozice pro optickou mechaniku.

Asus technical workshop prezentace

Asus technical workshop prezentace Asus technical workshop prezentace

Pokud by vás zajímalo, jakými všemi vymoženostmi disponuje Asus Rampage V Extreme, měli byste se podívat na následující slajd z prezentace. V balení desky kromě běžného příslušenství naleznou budoucí majitelé také nástroj OC Panel a kit pro „přeměnu“ patice X-Socket II.

Asus technical workshop prezentace

X-Socket II bude velmi pravděpodobně zajímat hlavně overclockery. Jedná se o kit, který obsahuje v podstatě náhradní vrchní kovovou část patice nezasahující však až nad montážní otvory pro chladič. V případě komínu na kapalný dusík tak tedy může overclocker jednoduše prostrčit závitové tyče těmito otvory, což u originální patice nelze. Hodit se to může i v případě, že máte chladič s takovýmto uchycením (potřeba využít montážních otvorů) nebo vodní blok.

Asus technical workshop prezentace 

Další vychytávka se týká opět přetaktování. Safe Boot je tlačítko na základní desce, které slouží k tomu, že když přeženete nastavení přetaktování v BIOSu, nemusíte hned sahat po tlačítku na resetování nastavení, kdy budete muset vše nastavovat znova. Při zmáčknutí tlačítka Safe Boot se deska vypne a začne nabíhat v safe modu, kdy se všechny frekvence, napětí, atd. nastaví do výchozího stavu, avšak poslední hodnoty, které jste chtěli vyzkoušet, zůstanou vyplněné. Jako overclocker musím říct, že se to i celkem hodí, byť už to oproti uložení OC profilu nebude o moc rychlejší. Na uložení profilu však člověk může zapomenout a poté je řešením tohle tlačítko.

Asus technical workshop prezentace Asus technical workshop prezentace

Kdo zná „technologii“ HDT (Heatpipe Direct Touch) z chladičů procesorů a grafických karet, tak již jistě tuší, jakou změnu Asus provedl u chlazení Rampage V Extreme. Heatpipe vedoucí do chladiče napájení (konkrétně MOSFETů) se „přímo“ dotýká součástek a je tak vynechána jedna vrstva hliníku. Uvozovky jsem použil záměrně, jelikož mezi trubicí a MOSFETy bude určitě nějaký teplovodivý polštářek, případně teplovodivá pasta.

Asus technical workshop prezentace

Rampage V Extreme má k dispozici celkem osm čtyřpinových konektorů pro ventilátory. Všechny by měly být vybaveny detekcí, jaký ventilátor je použit (zda s tří- nebo čtyřpinovým konektorem) a tudíž lze u každého z těchto konektorů měnit i druh regulace. Tu je možné nastavit v utilitě FanXpert 3 až podle sedmi teplotních čidel. Zatímco čtyři čidla jsou integrována v procesoru, případněch důležitých částech základní desky, další tři můžete zapojit do připravených konektorů a jejich konce umístit tam, kam potřebujete.

Asus technical workshop prezentace

Asi nejvíce času bylo věnováno OC socketu. Oč se jedná? Asus si nechává vyrábět patici, která je rozšířena o další piny (kontakty). Běžná patice LGA 2011-3 má totiž na šesti místech místo pinů prázdné plochy, přičemž procesory v těchto místech kontaktními ploškami disponují. Asus tedy používá patici, která využívá opravdu všech kontaktů procesoru.

Téměř jistě se jedná o napájecí a zemnící piny, tudíž při velmi vysokém přetaktování protéká proud více kontakty a teoreticky by mělo docházet k menším ztrátám a tedy ke stabilnějšímu napájení. Podle prezentace by měla mít taková patice až pomalu zázračné účinky na přetaktování procesoru a pamětí, ale tyto informace budeme raději brát s rezervou. Faktem však je, že zatím nejvíce světových rekordů v extrémním přetaktování padlo na základních deskách Asus a je tedy možné, že to opravdu nějaký vliv má. Pokud budeme mít někdy možnost, rozhodně to vyzkoušíme a porovnáme se základní deskou jiného výrobce.

Asus technical workshop prezentace Asus technical workshop prezentace

 

Za pozvání na představení do Londýna děkujeme společnosti Asus

Ohodnoťte tento článek!