Asus Transformer Book T100 Chi: tablet s bezdrátovou klávesnicí (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Na recenzi máme Asus Transformer Book T100 Chi. Tento 10,1″ tablet s Windows zaujme odnímatelnou klávesnicí připojovanou přes Bluetooth. Možná si pamatujete na naši recenzi Asusu T100TA – velmi podobného přístroje, který si od nás odnesl velmi zasloužené ocenení Smart Buy!. Transformer Book T100 Chi se snaží být jakousi prémiovou řadou mezi Transformery, a s cenou kolem 13–14 tis. Kč ani není příliš drahý.

Asus Transformer Book T100 Chi
Asus Transformer Book T100 Chi

Design a zpracování

Tablet má zakulacená černá, resp. tmavě šedá záda s metalickým vzhledem. Klávesnice je stylizována podobně. Celý přístroj je jen 12,7 mm silný a váží pod 1,1 kg.

Na rozdíl od plastového modelu T100TA je nový model Chi štíhlejší a pevnější. Zpracování je téměř kompletně kovové. Tablet i klávesnice jsou velmi pevné a také o něco odolnější proti poškrábání než plast. Žádná součást se téměř neprohýbá a vše je slícováno velmi přijatelně.

Asus Transformer Book T100 Chi
Asus Transformer Book T100 Chi

Displejová část se s klávesnicí spíná přes magnetický úchyt a je možné ji v kloubech otočit displejem vpřed i vzad. Magnety drží velmi spolehlivě a tablet z klávesnice nevypadne ani při otočení a zatřesení. Klouby také vydrží zátěž těžkého tabletu a není problém ovládat celý „notebook“ dotykově, aniž by se vám displej po stisknutí rozkýval sem a tam. Bohužel ale zavřený přístroj otevřete jen poměrně těžko za pomoci obou rukou.

 

Specifikace

Asus Transformer Book T100 Chi-FG001B
displej 10,1″ WUXGA (1920 × 1200 px), lesklý dotykový IPS, 224 ppi
procesor Intel Atom Z3775 na 1,46 GHz (2,39 GHz Turbo), 4/4 jádra, TDP 2 W
grafický čip Intel HD Graphics (integrovaná)
RAM 2 GB LPDDR3 1066 MHz
úložiště 32GB eMMC
optická mechanika
akumulátor 30 Wh
rozměry a hmotnost 256 × 174 × 12,7 mm, 1,07 kg
OS Windows 8.1 with Bing 32-bit (+ zdarma upgrade na Windows 10)
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11n (Broadcom), Bluetooth 4.0
USB 1× microUSB 2.0, 1× microUSB 3.0
čtečka karet microSD
výstupy na monitory microHDMI
další 2Mpx přední kamera, 5Mpx zadní kamera, 3,5mm jack
Cena a záruka

Graf ceny produktu Asus T100CHI-FG001B poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje březen 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Asus ČR / RelativePR
cena 13 090 Kč vč. DPH

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Co do konektivity, není na tom bohužel T100 Chi dobře. Ve složeném notebookovém postavení najdete na levé straně nabíjecí konektor microUSB. Ten je následován jedním 3,5mm jackem, mřížkou reproduktoru, tlačítkem Windows a kolébkou pro ovládání hlasitosti.

Na svrchní straně tabletu je pouze vypínač. Pravá strana obsahuje slot na microSD karty, porty microUSB 3.0 a microHDMI a mřížku druhého reproduktoru.

V balení bohužel není žádná redukce na miniaturizované porty USB, bez jejího nákupu se tak pravděpodobně neobejdete.

Co do bezdrátové konektivity podporuje notebook Wi-Fi 802.11n  (Broadcom 802.11abgn SDIO) a Bluetooth 4.0.

Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi

Klávesnice

Klávesnice je mírně zmenšená. 10,1″ displej je sice zasazen v 11,6″ těle, i tak ale pro plnou velikost nezbylo místo. Stisk vyžaduje překročení mírného odporu a pak už následuje plynulý pád po celém zdvihu. Klávesy pro pohyb v dokumentech jsou přítomny pouze ve své sekundární funkci.

Podložka klávesnice je nicméně velmi pevná a píše se dobře a ne moc hlasitě. Zarážky jsou citelné, menší ruce tak nebudou mít problém s psaním všemi deseti.

Asus Transformer Book T100 Chi
Asus Transformer Book T100 Chi

Celá klávesnicová část se k tabletu připojuje jednak mechanicky magnetem a dále komunikačně přes Bluetooth 4.0. Není přítomna žádná detekce, zdali je notebook sepnutý nebo jsou části oddělené. Klávesnice tak funguje i když je oddělená. První spuštění notebooku vyžaduje manuální přidání klávesnice, ta je po spárování funkční bez problému. Co zamrzí je krátký čas, po kterém se klávesnice vypne. Následně musíte stisknout nějakou klávesu a počkat třeba 2–3 s, než se vše „probudí“. Pohyb prstem po touchpadu nestačí. 

Asus Transformer Book T100 Chi
Asus Transformer Book T100 Chi

Další stinnou stránkou klávesnicové části je její vlastní akumulátor. Ten není sdílen s tabletem, a nelze tak ani nabíjet současně s celým přístrojem. Může se vám tak i teoreticky stát, že se vám klávesnice vybije, ačkoli její výdrž se počítá v týdnech. Nabíjení je realizováno pomocí vlastního konektoru microUSB.

Touchpad

Klávesnicová přicvakávací část obsahuje i (beztlačítkový) clickpad. Dotyková plocha je menší a stisk vyžaduje trochu větší sílu. Celkově se ale touchpad ovládá poměrně slušně, a hlavně tu máte dotykový displej.

 

Displej

Osazen je 10,1″ IPS panel s rozlišením WUXGA, tedy 1920 × 1200 px. Displej je dotykový a má tak lesklý skleněný povrch.

Vzhledem k absenci USB portu jsme nebyli schopní změřit barevný profil displeje. Naměřili jsme nicméně podsvícení, to se pohybuje ve slušně široké škále a dovolí i používání na jasném světlě. Pozorovací úhly jsou díky matrici IPS téměř neomezené a barvy jsou od oka relativně živé i přesné.

Asus Transformer Book T100 Chi
Asus Transformer Book T100 Chi

Svítivost: 18–335 cd/m2 (120 nit v 40 %)

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Atom Z3775, čtyřjádro Bay-Trail-T, resp. Silvermont na 1,46–2,39 GHz. CPU nepodporuje Hyper-Threading. V čipu najdeme integrovanou grafiku Intel HD Graphics (Gen7). Operační paměti jsou 2 GB pamětí LPDDR3 na 1066 MHz v jednokanálovém zapojení.

Úložištěm je 32GB eMMC karta, resp. malé SSD, a to model Sandisk SDW32G. Po instalaci systému vám bohužel zbývá jen necelých 11 GB místa (mimojiné díky rozparcelování karty na oddíly). Rozšíření kapacity je možné přes microSD karty.

 Asus Transformer Book T100 Chi   Asus Transformer Book T100 ChiAsus Transformer Book T100 Chi

Výkon

Výkon je celkově nízký, co si budeme povídat. Čtyřjádrový Atom Bay Trail na takto vysokém taktu ale není nejslabším článkem. Za ten můžeme označit spíše pouze 2 GB RAM nebo pomalejší eMMC úložiště. To je sice v běžné práci rychlejší než pevný disk, na základní SSD se ale nedotahuje. Grafika vykresluje obraz ve 2D velmi zdatně, na hry to ale opravdu nebude, resp. jen na ty opravdu staré.

Na běžnou práci bude T100 Chi stačit stejně jako T100TA. Otevřete prohlížeč, spustíte hudbu či film, otevřete dokument a upravíte fotky. Nebude to nijak bolestně pomalé, počítač je při mírné zátěži hezky svižný, ale nečekejte rychlost plnotučného CPU+SSD a počítejte s tím, že budete muset se spuštěnými aplikacemi šetřit.

 

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 HD benchmark 3.0

Cinebench R11.5

Benchmark výkonu v Cinema 4D. Testy s použitím jednoho jádra uvádíme spíše jako zajímavost.

Převod WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Testy úložiště

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

 Asus Transformer Book T100 Chi 

 

Asus Transformer Book T100 Chi

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

PCMark 7, PCMark 8

PCMark 7 je celkem spolehlivý ukazatel praktické rychlosti celého počítače. Do výsledku hodně zasahuje rychlost úložiště – stejně jako v reálném použití.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Vždy pouštíme akcelerovanou verzi benchmarku.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

3DMark 11

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

3DMark (2013)

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

3DMark: Sky Diver

Sky Diver je nová část 3DMarku, která vstupuje mezi Fire Strike a Cloud Gate.

 

Výdrž, provozní vlastnosti, software

Výdrž, hluk a zahřívání

Vestavěný akumulátor má kapacitu pouze 30 Wh, výsledná výdrž je ale díky úspornému hardwaru velmi vysoká. V našem testu, kdy je počítač připojený k internetu přes Wi-Fi a obnovuje stránku plnou aktivních prvků, jsme překročili 8 h, čili bez sebemenšího problému dosáhnete na produktivní pracovní den bez mezinabíjení.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 8:05 h

Notebook je kompletně pasivně chlazen, což znamená absolutní ticho v klidu i v zátěži. Zadní část tabletu v horní části (v sestaveném rozložení) se v zátěži mírně zahřívá. Teploty přímo na jádře ovšem ani v zátěži nepřelezou 60 °C. Procesor navíc pracuje i v opravdu masivní zátěži na taktech značně přes 2 GHz.

Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi

Spotřeba:

  • v klidu: 2 W 
  • v Prime95: 9 W

Zvuk

Tablet má reproduktory 2.0 na bocích. Na danou cenu a velikost je zvuk přijatelný. Projev je trochu tišší a zašuměný, basy chybí, ale jinak jsou hudba i mluvené slovo pěkně čitelné. Hodně pomůže položit samotný tablet na podložku, např. stůl.

 

Software

Operačním systémem je tu Windows 8.1 with Bing 32-bit, pokud budete notebook kupovat, setkáte se pravděpodobně buď už s předinstalovanými Windows 10, nebo bude alespoň dostupný update na ně. Windows with Bing se liší pouze tím, že mají Bing nastavený jako výchozí vyhledávač v prohlížeči, čili žádná velká vada na kráse. Zamrzí ovšem pouze 32bitový systém. Je rok 2015 a řada aplikací už vzniká výhradně jako 64b verze. Což je také důvod, proč jsme museli některé testy z metodiky vypustit.

Společně s 10GB Recovery oddílem si Windows ukousnou většinu osazeného úložiště. Po instalaci vám tak zbývá jen trestuhodných 11 GB kapacity. Při upgradu na Win10 budete vyzváni k připojení média, na které by se vešla záloha systému. U 64GB verze tento problém odpadá.

Závěr, plusy a mínusy

Verdikt

Transformer Book T100TA od nás před dvěma lety dostal vysoké hodnocení a ocenění. T100 Chi je proveden kvalitněji z kovu a má tentokrát displej formátu 16:10 s vysokým rozlišením. Je tu i silnější procesor a chlazení funguje navzdory absenci ventilátoru špičkově. To by si onen příplatek určitě bohatě zasloužilo, jenže dražší Transformer má i mouchy, které T100TA neměl.

Zatímco T100TA měl klávesnici připojenou přes kontakty, T100 Chi využívá Bluetooth. To zní teoreticky zajímavě – přenos je možný i při odpojené klávesnici a celkově není třeba nic zapojovat, jen nechat magnetické protičásti secvaknout k sobě. Těžkou nevýhodou je ovšem nesdílení akumulátoru v klávesnici, což má za následek celkově nižší výdrž, ale i potřebu nabíjet obě části zvlášť.

Asus Transformer Book T100 Chi
Asus Transformer Book T100 Chi

Klávesnice Chi postrádá kromě baterky i jakékoli porty kromě microUSB a není v ní ani pevný disk, jako v některých jiných verzích T100. Připojení přes Bluetooth s sebou navíc nese nutnost klávesnici automaticky vypínat a pak opět probouzet.

Co do portů, je velmi smutně (ne)vybaven i samotný tablet. Zamrzí i nedostatky vnitřního HW – 32 GB na Windows včetně oddílu pro obnovení prostě stačí jentaktak a pro uživatele místo nezbývá. Ona eMMC karta je svižná, ale mohla by být i rychlejší. 2 GB RAM jsou málo a 32bitový systém sice paměť neořízne, naštve ale samozřejmá nepodpora 64b aplikací. 

Asus Transformer Book T100 Chi
Asus Transformer Book T100 Chi

Dost bylo ovšem srovnávání. Asus Transformer Book T100 Chi je alespoň v 64GB verzi pěkně využitelný stroj. Za cenu stále pod 15 tis. Kč dostanete výkonný tablet s perfektním displejem a s Windows. Klávesnice s touchpadem potom rozhodně pomůžou v každodenním používání. Myslete ale hlavně na nedostatek portů a další drobné nedostatky. Uděluji stále pěkných 80 %.

 

Plusy / mínusy
  tablet s oboustranně přicvaknutelnou klávesnicí
  kvalitní zpracování včetně spoje
  výborný displej
  vysoká výdrž
  rychlý Atom, svižné úložiště
  funkční pasivní chlazení
  relativně nízká cena
  naprostý nedostatek konektorů
  automatické vypínání klávesnice
  nesdílení akumulátorů
  2 GB RAM
  u 32GB verze málo místa
  32bitový systém
Cena 13 090 Kč vč. DPH
Hodnocení: 80 %

 

Specifikace

Asus Transformer Book T100 Chi-FG001B
displej 10,1″ WUXGA (1920 × 1200 px), lesklý dotykový IPS, 224 ppi
procesor Intel Atom Z3775 na 1,46 GHz (2,39 GHz Turbo), 4/4 jádra, TDP 2 W
grafický čip Intel HD Graphics (integrovaná)
RAM 2 GB LPDDR3 1066 MHz
úložiště 32GB eMMC
optická mechanika
akumulátor 30 Wh
rozměry a hmotnost 256 × 174 × 12,7 mm, 1,07 kg
OS Windows 8.1 with Bing 32-bit (+ zdarma upgrade na Windows 10)
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11n (Broadcom), Bluetooth 4.0
USB 1× microUSB 2.0, 1× microUSB 3.0
čtečka karet microSD
výstupy na monitory microHDMI
další 2Mpx přední kamera, 5Mpx zadní kamera, 3,5mm jack
Cena a záruka

Graf ceny produktu Asus T100CHI-FG001B poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje březen 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Asus ČR / RelativePR
cena 13 090 Kč vč. DPH

Galerie fotografií, screenshoty

Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi

 

Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi Asus Transformer Book T100 Chi

Ohodnoťte tento článek!