Revoluce: Herní monitor Asus poprvé umí současně potlačení motion bluru a Adaptive-Sync

Stroboskopické podsvícení ULMB potlačuje odezvu LCD a rozmazání pohybu, ale nebylo kompatibilní s FreeSync/G-Sync. Teď obě technologie poprvé fungují spolu!

40

Herní monitory s G-Sync mívají často volitelně také mód ULMB, což znamená potlačení rozmazání u pohybujícího se obrazu. Později se tato technologie objevila také u monitorů s FreeSync (zavedl ji Asus jako „ELMB“). Pro toto vylepšení kvality potlačující artefakty z odezvy LCD ovšem platilo jedno velké omezení: fungovalo jen za konstantní obnovovací frekvence (obvykle se dalo zvolit z několika), nebylo vůbec kompatibilní s G-Sync ani FreeSync. Ovšem zdá se, že tuto překážku se teď podařilo probourat. Je zde první monitor, který umí potlačení rozmazání provádět zároveň s adaptivním obnovováním: Asus TUF Gaming VG32VQ s FreeSync, který tento zlepšovák přináší pod označením ELMB-Sync. Oba zlepšováky herního prožitku se tedy nyní budou dát použít společně a nebudete se mezi nimi muset vybírat.

 

Jak funguje stroboskopicky stmívané podsvícení LCD, neboli ELMB/ULMB?

Jak ULMB, tak ELMB jsou marketingová označení pro technologii stroboskopického stmívaného podsvícení. Idea je založená na principu, kterým funguje lidské vidění, jež po zaregistrování změny „drží“ spatřený obraz ve vědomí. LCD normálně ukazuje obraz kontinuálně, ale protože je přepínání barevných subpixelů pomalé, je obraz ze začátku chybný – přechod ještě není dokončen, můžete vidět duchy z minulého snímku, nebo zase přepaly způsobené funkcí overdrive, která má tuto tzv. „odezvu“ zkrátit.

ULMB/ELMB kvůli tomu vždy před problematickým začátkem nového snímku vypne podsvícení, abyste onen nepořádek neviděli, a zapne ho znovu až po určitém čase, kdy už obraz vypadá lépe nebo ideálně už je bez chyb. Lidské vnímání si tuto řádnou podobu snímku „podrží“ podobně jako při sledování CRT obrazovky a vydrží mu až do příštího rozsvícení, takže vidíme souvislý obraz. Proti klasickému projevu LCD je ale při pohybu ostrý a nerozmazaný/bez artefaktů.

Toto má samozřejmě svoje nevýhody. Jednak obraz bliká, druhak se eliminací části svítícího cyklu snižuje pociťovaný jas (je to jako PWM regulace podsvícení). Z pohledu herních monitorů s adaptivním obnovováním je problém, že podsvícení se musí s obnovovací frekvencí synchronizovat a musí se dodržovat doba svícení, aby nekolísal jas. A právě tato potřeba synchronizace a časování podsvícení relativně k času zobrazovanému snímku byla důvod, proč technologie nebyla dosud zprovozněna v rámci G-Sync a FreeSync. Až Asus s ELMB-Sync by nyní měl být první. Jak přesně se mu to podařilo, úplně nevíme (až na to, že monitor prý dynamicky upravuje jas podsvícení, aby kompenzoval měnící se dobu rozsvícení). Ale testy této novinky budou určitě velezajímavé, mohlo by jít o veliký přínos pro subjektivní kvalitu obrazu.

Asus TUF Gaming VG32VQ 01
Asus TUF Gaming VG32VQ (Zdroj: Meitu211.com)

Asus TUF Gaming VG32VQ: první vlaštovka

Jako v prvním monitoru se tato novinka má objevit v modelu Asus TUF Gaming VG32VQ, což je poměrně velké, 32″ herní LCD s obnovovací frekvencí až 144 Hz a panelem technologie VA o rozlišení 2560 × 1440 bodů. Panel to také bude zakřivený pro lepší „vtažení“ do hry, poloměr prohnutí bude 1,8 metru. Obrazovka jinak má také mít nějakou podporu pro HDR, ale zatím není známo, na jaké úrovni to bude.

Asus TUF Gaming VG32VQ 03
Asus TUF Gaming VG32VQ (Zdroj: Meitu211.com)

Asus uvádí, že odezva MPRT je 1 ms (místo 4 ms obvykle udávaných pro VA monitory), ale nevím, zda tento údaj bere v úvahu ELMB-Sync. Tj. zda platí po jeho aktivaci, nebo je tato 1 ms funkcí ELMB-Sync teprv ještě zamaskována. Podle tiskové zprávy se zdá, že ELMB-Sync zde hlavně redukuje, ne úplně eliminuje odezvu, takž asi platí první možnost. Asus uvádí, že fungování ELMB-Sync dovoluje s jinak pomalejším VA panelem dosáhnout stejnou 1ms odezvu, jako je jinak možné jen s rychlejší technologií TN. To ovšem klade otázku, zda se dočkáme i TN monitoru s ELMB-Sync, kde by ta odezva už tím pádem mohla být nulová…

Adaptivní obnovování bude v tomto monitoru založené na technologií AMD FreeSync (díky 144Hz frekvenci by to mělo být i s LFC). To původně uměly jen Radeony, ale fungovat bude i na nadcházejících grafikách Intelu. A letos povolila předchozí tvrdou politiku také Nvidia a adaptivní obnovování s těmito monitory se už dá zapnout i na kartách GeForce generace Pascal a novějších.

Asus TUF Gaming VG32VQ 02
Asus TUF Gaming VG32VQ (Zdroj: Meitu211.com)

Kdy bude ELMB-Sync dostupné, zatím nevíme

Asus zatím monitor TUF Gaming VG32VQ jen předběžně odhalil, proto nemáme úplně kompletní parametry. Asi tedy ještě nějakou dobu potrvá, než bude ke koupení v obchodech. Kdy přesně by do nich měl dorazit, firma bohužel nikde neuvádí, a také ještě neznáme cenu. Doufejme, že to nebude trvat a stát nějak extrémně moc.

Zdroj: Asus, TFT Central, Meitu211.com

Galerie: Asus TUF Gaming VG32VQ

Revoluce: Herní monitor Asus poprvé umí současně potlačení motion bluru a Adaptive-Sync
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.88%) 17 hlasů

40 KOMENTÁŘE

 1. Bylo by asi dobry rict, ze Nvidia potlacuje blur i v G-Sync modu, a to pomoci Variable Overdrive. Na Adaptive Sync/FreeSync monitorech ale nic funkcne srovnatelneho neni, tak tahle nova featura urcite pomuze (pokud bude opravdu fungovat).

  • Jestli nic srovnatelného není, to nevím.
   Hlavně ale overdrive je něco jiného a monitory to používají už víc jak deset let všechny. Overdrive neumí odstranit pomalost přepínání pixelů na LCD, jenom to odezvu trošku zredukuje, ovšem samo to může vést k novým artefaktům, protože se přepínání zase často trošku přešvihne na druhou stranu a pak se to zpětně koriguje.

   Stroboskopické podsvícení je jiné v tom, že ty artefakty při naběhnutí nového snímku dokáže kompletně schovat, protože se začátek zobrazení vůbec neukáže pozorovateli. Takže schová samotnou odezvu a k tomu i projevy overdrivu.

   • Overdrive se pouziva skutecne dlouho, adaptivni overdrive pouziva jen nvidia v gsync. U spickovych gsync monitoru se dle reviews ghosting vubec nevyskytuje. Na tftcentral konstatovali, ze je u takto vybavenych monitoru smysl ULMB diskutabilni.

    • To jsem nečetl ale taky to bylo v kontextu/situaci, kdy zapnout ULMB znamenalo přijít o adaptivní obnovování, takže získat microstuttering a horší input lag. Když se tu nekompatibilitu povede odstranit, tak je východisková situace jiná.

    • Hnizdo ma pravdu. High end Gsync displaye ULMB vubec nemaji. Treba Acer Predator X27 (podle Tom’s Hardware jeden ze dvou nejlepsich hernich moniyoru dneska, mam doma). Ten druhej je taky Gsync a taky ULBM nema. Vse je zredukovane na nulu pres variable overdrive. Dokonce ty Gsync displaye tuni/kalibruji per pixel, protoze pixely nejsou homogenni. Kazdy pixel pak muze mit jiny overdrive pokud je potreba.

     Ale stejne se najdou vocasove, co budou tvrdit, jak je adaptive sync s Gsyncem srovnatelnej 😁

     • „Vse je zredukovane na nulu pres variable overdrive.“

      Tak tu nulu bych fakt chtěl vidět, tomu teda nevěřím… Kdyby Nvidia kompletně eliminovala největší problém LCD, tak počítám, že se o tom bude mluvit trošku víc. Bylo by to ovšem super, protože kdo ví, kdy bude LCD něčím nahrazené.

      • Z pohledu uživatele sem, z ohledu Maudita tam, co je napsaný ve specifikacích jako odezva: 0 ms?

      • Tak ted nevim jestli tu natvrdlost hrajes nebo co. Nahore pisu, ze ten overdrive muze byt ruznej per pixel ..

      • Na tom monitoru je nastaveni overdrive „Off“, „Normal“ a „Extreme“. Ted na to koukam na svym. 4ms bych hadal je bez overdrive (ale to se samozrejme nedozvime). Jak je to s tema dvema ostatnima nastavenima je podobnej problem. Navic to neni homogenni.

      • Ne. Odezva se udává s overdrivem, protože bez něj by vypadala hodně špatně.
       Specifikace výrobce panelu (bez overdrive) je pro IPS například typicky 14 ms (a s overdrive pak monitory typicky měly v papírech třeba 5 ms).

       Když se podívám do databáze, tak i ten AHVA panel v Predatoru X27 má podle AUO (tj. bez overdrivu) odevzu šedá-šedá 14 ms.
       Takže 4ms jsou evidentně s overdrivem.
       https://www.tftcentral.co.uk/articles/monitor_panel_parts.htm

      • Ne. Nejspis ten udaj bude MPRT a ne GtG. Porad si pletes klasickej overdrive s variabilnim. Schvalne? Protoze to AMD nema?

      • Odbíháš od tématu té svojí údajné nuly, což?

       Víš problém s tím, proč ti nebudu věřit ani slovo z toho, co tu píšeš, je protože prostě hrozně často záměrně povídáš věci, co nejsou pravda. Takže předpokládám, že keci o MPRT/GtG je teď zofalá snaha se vykroutit a kašlu ti na to. Tak nějak to taky bude s těma tvejma ódama na variabilní overdrive. Pravděpodobně pomáhá, ale když bude chtít někdo vědět jak moc, tak se rozhodně nesmí jít ptát tebe, protože to budou historky o tom, jak si vyletěl na měsíc, zničil turecký loďstvo pomocí tabáku a skákal z koule na kouli.

       U tebe je to vždycky tak, že když Nvidia, tak vychválit/vylhat do nebe, a naopak když se to jenom otře o AMD, tak je to zase automaticky úplně k ničemu.

       Přesně jak tady – super věc a jedna z potenciálně nejlepších inovací v herních monitorech v poslední době, až se to podaří rozvinout a rozšířit, ale maudit hned ví, že to je na nic. A přitom teď už ani neplatí, že by to bylo jenom pro Radeony, úplně stejně by to mělo fungovat na GeForce, takže správně by ti tě to ani nemělo triggerovat, ale neumíš si pomoct, gurdge forever… facepalm, no.

      • Tak si pripomeneme muj prvni prispevek. Vsichni ho ostatne vidi:
       Maudit 13.5.2019 at 9:13 „Bylo by asi dobry rict, ze Nvidia potlacuje blur i v G-Sync modu, a to pomoci Variable Overdrive. Na Adaptive Sync/FreeSync monitorech ale nic funkcne srovnatelneho neni, tak tahle nova featura urcite pomuze (pokud bude opravdu fungovat).“

       Oslan: „Přesně jak tady – super věc a jedna z potenciálně nejlepších inovací v herních monitorech v poslední době, až se to podaří rozvinout a rozšířit, ale maudit hned ví, že to je na nic.“
       😀 😀 😀

       „tahle nova featura urcite pomuze“ == „maudit hned ví, že to je na nic“, jasneee

       Nesmysly a hate na Nvidii jsi tu naopak zacal roztacet ty:
       1) „Jestli nic srovnatelného není, to nevím.“
       2) Vydaval jsi variable overdrive za neco, co se v monitorech dela uz dlouho. Ne nedela. To sis spletl s klasickym statickym overdrive. Bud nemas tuseni, o cem mluvis, nebo mlzis schvalne.
       3) Hnizdo te upozorni na tvoji neznalost. Samozrejme neuznas chybu, ale zacnes se vykrucovat o cemsi s kontextem „To jsem nečetl ale taky to bylo v kontextu/situaci, “ i kdyz ten byl jasny od zacatku – variable overdrive.
       4) Pak se mi snazis vlozit do ust cosi o nula milisekundach odezvy, kdyz jsem mluvil o zredukovani bluru na nulu. O odezve nepadla ani zminka, to az zas ty tu roztacis.
       5) Pak opet nevis, ze se odezva meri ruznymi zpusoby (MPRT a GtG) a kdyz si o tom neco prectes, zacnes utikat z diskuze.

       A finale? Stejne jako vzdycky, kdyz te nekdo nachyta, zacinas s argumentacnima klamama. https://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man

       Prej ze ja jsem splachovaci 😀 NO na mistra ocividne nemam. Howg.

      • Hele, prostě jsi s tou tvojí nulovou odezvou „Vse je zredukovane na nulu pres variable overdrive“ kecal ze zadku, jako obvykle. Teď tu bude pousta plácaní tam a zpátky, jak se z toho budeš vykrucovat.

       P.S. Je milý, že víš, že je víc hodnot, udávajících ozdevu LCD pro nějaký případ, ale ty si tvrdil, že je „všechno zredukované na nulu“, takže je úplně putna, jestli GtG MPRT, protože ten monitor prostě udává 4 ms, takže víš, co Sašo atd…

       Jo a koukám, že si to „AMD = k ničemu“ opravdu nevybalil hned v tom prvním příspěvku, takže za to se omlouvám, to jsem řekl blbě, ale pořád si to bagatelizoval, přičemž důvod je asi jasnej, protože je do tebe dobře vidět. Nicméně ta druhá část s adorací Nvidie pořád platí.

      • Pane Olšan , co takhle vystupovat v diskuzích jako autor který má nějakou sebereflexi a ne nějaký troll, když už tady někteří vyžadují tu úctu k Vám jako autorovi? Maudit a hnizdo mají absolutně pravdu. Mluví jen a jen o bluru vs. variable overdrive. To Vy jste do toho zamotal obyčejný overdrive vs. odezva a motáte se na slovíčku VŠE. Která Vám navíc Maudit hned vyvrací v dalším postu:
       Maudit 13.5.2019 at 20:13
       Na nulu z pohledu uzivatele. Neni tam zadny rozpoznatelny blur.

       Nebo co vlastně chcete říci že to VŠE NA NULU znamená? Třeba jako i cena? Nebo co přesně, když oni nic o ODEZVĚ nepsali?

       Nebo se opravdu chcete chovat jako dva jiní Janové načeské IT novinářské scéně?

      • SOS by si meli zalozit novej web, treba redisthenewbluegreen.com, to by byla kanonada 😂

      • HWSpeedy> Nechcem sa účastniť tohto tapetovania, ale čo tým myslíš že hnizdo a Maudit majú pravdu? Akýkoľvek overdrive spôsobí v najlepšom prípade to, že display bude mať okamžitú odozvu (to nie je náš prípad) bez nežiadúcich artefaktov. Nič z toho neodstráni motion blur z titulu sample-and-hold charakteru zobrazovania. Na to je tu ULMB a pod.

       Možno nevidíš že Maudit sa evidentne práve teraz naučil nový termín MPRT a teraz to tu bude splietať dve-na-tri. Či je to variable alebo normálny overdrive nehrá úlohu čo sa odozvy či ghostingu, či bluruz týka, princíp je totožný.

       Acer k svojmu monitoru pochopiteľne píše, že tie 4ms sú GtG. Takže ani v tomto nemá Maudit pravdu. Neviem že by niektorý výrobca monitorov udával akýsi milisekundový ekvivalent pozorovaného motion bluru z titulu MPRT.

      • „sample-and-hold charakteru zobrazovania“

       Tím myslíš ten vliv blikání na vjem rozmazanosti pohybu, počítám? To na tom bude asi nejzajímavější otestovat. Já to nezmiňoval, protože o tom toho teda moc nevím, tak jsem to radši nechal stranou.

       Na vysvětletní (doufám, že to nespletu):
       Tam jde o tu vlastnost lidského vidění, kdy zaregistruje obraz, a pak ho drží do doby, než „dostane nový“. Teoreticky u LCD může být na závadu nejen jejich odezva při změně, ale i to, že obraz ukazují konstantně – tj při změně snímků se jen promění barvy. To zřejmě může mít za efekt, že vidění je trošku zmatené v tom, kdy/co si má „nasnímat“ jako ten nový obraz.

       Kdežto když obraz bliká, tak to má oko usnadněné tou tmou mezi tím a vezme si vždycky jenom ty nové obrazové data.

       Nevím teda osobně, jak moc tenhle efekt funguje, ale podle zastánců stmívaného podsvícení (nebo se to dá docílit i vkládáním černých snímků) blikavý obraz vede k ostřejšímu vjemu pohybu bez rozmazání, kdežto i LCD s nulovou odezvou (nebo OLED s nulovou odezvou), by pořád člověku vytvářely rozmazaný dojem tím, jak vnímání funguje.

       Další důvod, proč tyhle monitory budou zajímavé, jsem hodně zvědavej na to, jak to bude vypadat v porovnání s nestmívaným OLED. Bohužel je to asi věc, kterou člověk musí vidět na vlastní oči.

       P.S.
       Je to trochu paradox a trochu smůla, protože z pohledu příjemného sledování při práci to neblikání LCD je výhoda, kdežto pro dojem pohybu je to teda možná paradoxně nevýhoda.

      • Acer u toho monitoru nepise GtG. To zaprve. Za druhe, overdrive je zvyseni napeti pro pixel, ktery pak rychleji reaguje, tzn. krivka nabehu a dobehu se zkrati. Tim se zmensi blur, protoze je pixel mnohem kratsi dobu v mezistavu. ULBM odstranuje blur tak, ze tu mezistavovou cast krivky schova utlumenim podsviceni. Jenze to taky znamena bliknuti.

       Zda se, ze zamerne ignorujes ty clanky z blurbusters, protoze se nehodi do kramu. To jsem tak nejak cekal 😁

       Ale snazis se hezky 😂

      • No a pointa? To porad redukuje blur z pohledu uzivatele na nulu. Jak uz jsem psal nahore. To vy tu porad dokola roztacite neco s response time 😀

      • Pointa je, že Acer nič o MPRT nepíše, ale ty sväto sväte tvrdíš opak a navážaš sa pri tom do druhých.

       Pointa je, že na blurbusters píšu, že bez „blikania“ momentálne neodstrániš blur a aj prečo je to tak.

       Tapetovaniu zdar.

      • Kluci varite fakt na vode. Primo z toho clanku na blurbusters:

       „How Do You Reduce Display Motion Blur?

       *Once GtG is already fast*, there are only two ways to further reduce MPRT display motion blur:
       (A) Shorten pixel visibility time via adding black periods between refresh cycles.
       *(B) Shorten pixel visibility time via adding more frames per second at higher refresh rates.*“
       https://www.blurbusters.com/gtg-versus-mprt-frequently-asked-questions-about-display-pixel-response/

       Takze nejenom ze je rychla odezva dulezita, ale je to dokonce zaklad i pro stoboskopicky snizovani bluru. Misto toho muzes jit za vyssim refresh ratem, coz presne Gsync monitory delaji. Sasku 😀

      • Keď z toho článku nezmyselne vytrhneš z kontextu malý kúsok a vyvodíš z neho mylné závery, pravdou sa to nestane. 😉 Prečítaj si aj zvyšok.

    • hnizdo> Veľmi rád by som videl odkaz na to „konštatovanie“ na tftcentral, nakoľko scanning/strobed backlight bojuje proti inému druhu rozmazania ako overdrive. Tzv. persistence blur s ktorým ani nulová odozva pixelov sama o sebe nič nespraví – viď. OLED.

     Tie Mauditove kecy o per-pixel tunení, to už je silná káva. Variable overdrive je (s najväčšou pravdepodobnosťou) len prestavovanie overdrive na základe predpovede za aký čas príde ďalší refresh. Pomôže to s artefaktami, ale že by to znížilo pixel transition time viac ako dobre poladený overdrive na ne-variable refresh monitore, to asi ťažko…

      • Per pixel tuneni zminoval Jense Huang na jednom z keynotes Nvidie (uz nevim ktere). Ale jestli neveris, mluvi se o tom i na blurbusters:
       „Thus requiring a custom powerful FPGA chip in the TCON in the first G-SYNC monitors to do all that realtime per-pixel overdrive processing…. Now you know one of the (multiple) reasons why G-SYNC monitors tended to have a fairly big premium, for high quality variable overdrive, it’s a massive amount of realtime processing to get the best quality dynamic overdrive!“
       https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=7&t=4935

       Nj, AMD nic. Blby co?

      • Naposledy co ses tady takhle nekriticky rozjížděl nad marketingem Nvidie, tak si tvrdil, jak ray tracing bude mít vyšší výkon než rasterizace a vypočítával, jak vysoký rozlišení při jakejch FPS by se s těma gigarays dalo utáhnout.

       Nebo 200% nárůst výkonu s DLSS. Jo a s lepší kvalitou obrazu, než při plným nativním rozlišení. 😀

      • A vsechno se samozrejme potvrdilo.

       Raytracing ma vyssi vykon nez rasterizace (jak hezky jsi opomnel zminit, ze jsem vyjmenoval podminky, za kterych to bude platit :D).

       Vypocitaval jsem renderovani bez bounce – zakladni obraz – coz samozrejme porad plati. Coz jsi zase opomnel 😀

       Pred uvedenim Turingu jsem psal o narustu na 200% vykonu (protoze mi o tom kolega z jednoho herniho studia povedel) a pak Nvidia uvedla DLSS a ukazala slajdy, jak se s vyuzitim DLSS dostavaji az na dvojnasobny framerate oproti predchozi generaci. Takze opet pravda 😀 Trochu si pletes posloupnost.

       A s lepsi kvalitou obrazu je to samozrejme taky pravda (jak jsme videli dost zalezi na mire natrenovani), ale zalezi s jakym samplingem. Nativni rozliseni s 1 sample per pixel a TAA dokazala Nvidia s DLSS porazit hned v nekolika pripadech. Nevydavej nativni rozliseni automaticky za MSAA. O tom nikdo nemluvil 😀

       No a kdyz zacalo byt k dispozici vic materialu o DLSS dokazujicich, ze jsi byl uplne mimo, tak si zacal mazat prispevky jako srab 😀

       Tady si zase ifkpivko snazi vyignorovat realitu kecama o tom, ze si per-pixel-overdrive vymyslim. Ocividne ne, podle toho linku, ale co, ty se budes vykrucovat i za nej 😀

 2. „To ovšem klade otázku, zda se dočkáme i TN monitoru s ELMB-Sync, kde by ta odezva už tím pádem mohla být nulová…“

  1, Není to fyzikálně nemožné?
  2, Jak vůbec může samotné zatmívání snížit dobu odezvy? Neměla by zůstat stejná?