Asus ukázal grafiky GTX 780 Ti a R9 290X ROG Matrix. Na dusík a s rozmrazovačem

0

V posledních letech se díky zpomalené inovaci výrobních postupů možná snížilo tempo obměny GPU, na nichž jsou založené grafické karty, jejích výrobci to ale zase více kompenzují tvorbou různých nereferenčních modelů. Těch je naopak tolik, až v tom skoro nelze udržet přehled. Hned dvě další nereferenční karty teď do svého portfolia přidala společnost Asus. Nicméně zrovna tyto dva kusy by měly vyčnívat: jde o Radeon ROG Matrix R9 290X Platinum a sesterskou kartu GeForce ROG Matrix GTX 780 Ti Platinum.

Asus obě karty ještě neuvedl, představil je ale na fotografiích, které si zde můžete prohlédnout v galerii. V tajnosti zatím bohužel zůstávají specifikace a takty, zas tak moc to ale nevadí, jelikož tyto karty jsou zřejmě cíleny hlavně na zákazníka počítajícího s přetaktováním. A to i s tím extrémnějším. Až na nevyhnutné změny na PCB jsou GeForce i Radeon vyvedeny velmi podobně, a identické chladiče a napájení by měly dovolit docela zajímavá srovnání co do limitů výkonu použitých GPU.


Asus ROG Matrix R9 290X Platinum

Chladič s černě natřeným pasivem je podle všeho již známá konstrukce DirectCU II. Pasiv je vybaven zřejmě stejnou pěticí heatpipe různé tloušťky a ofukování mu uštědřují dva ventilátory, z nichž jeden má přídavné radiální lopatky (Asus tento hybrid označuje termínem CoolTech). Na zádech má pak karta obvyklý vyztužující plech. Celé chlazení je nyní dvouslotové, což je změna oproti minulosti: Radeon HD 7970 řady Matrix vyplňoval tři sloty.

 

Obě karty mají zřejmě identickou napájecí kaskádu o čtrnácti fázích Digi+ VRM. Ty jsou uspořádány do řady, a celé PCB kvůli nim muselo být rozšířeno. Krmení všeho zajišťují dva osmipinové konektory, shodné opět jak pro Radeon R9 290X, tak pro GeForce GTX 780 Ti. Logickou odlišností je vedle rozložení a počtu čipů s pamětí přítomnost konektorů pro SLI na GeForce GTX 780 Ti; Radeon s čipem Hawaii už je pro CrossFire nepoužívá (podle toho také obě monstra rozeznáte na fotkách).


 Karty zřejmě umožní nahřívání pamětí pro účely extrémního chlazení

Na kartě se nachází dvojice přepínačů, které mají zřejmě usnadňovat život extrémním přetaktovávačům. Na horní hraně karty je přepínač pro aktivaci režimu „LN2“, čili pro chlazení kapalným dusíkem. Co přesně dělá, nevíme; ještě větší záhadou je ale druhý přepínač na zadním konci karty, označený jako rozmrazovač pamětí (Matrix Memory Defroster). Zřejmě s ním lze zapnout nějaké opatření zabraňující tvorbě námrazy na pamětech karty či obecně snižující jejich „podchlazení“ při aplikaci dusíku. Možná Asus PCB vybavil nějakým přídavným temperováním, co přesně by to ale mohlo být a jak účinné to bude, to netušíme.

Další informace slibuje Asus „už brzo“, takže před definitivním uvedením lze zřejmě čekat další ochutnávky.

Zdroje: VideoCardz, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!