Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim

5
Asus XG-C100C

V dubnu jsme tu měli zprávu o 10Gb/s síťové kartě ROG Areion, kterou uvedl na trh Asus v rámci své řady highendového hardwaru pro hráčské počítače. Kabelové síťování Ethernet zamrzlo v PC už deset-patnáct let na rychlosti 1 Gb/s, takže příchod rychlejších síťovek je vítaný. Ovšem Areion stojí v zahraničí skoro 200 dolarů, což moc atraktivní není. Asus ale nyní přišel s další desetigigabitvou kartou, kterou bude prodávat za skoro poloviční cenu.

Karta označená XG-C100C už nepatří do řady ROG a je menší, s jednodušším designem, kratším PCB a méně ozdobami, stále je ale vybavena pasivním chladičem. Skromnější vzhled je nicméně spíš výhoda, pokud jde o cenu. Po stránce hardwaru by tento levnější model neměl být výrazně ochuzen. Adaptér je stejně jako karta ROG Areion založen na čipu Aquantia AQC107, který podporuje 10Gb/s režim, ale také standardy 2,5 a 5,0 GB/s po kabelech třídy Cat 5e. Přinese tudíž vyšší přenosové rychlosti i na starou infrastrukturu vybudovanou ještě bez kvalitnějších kabelů Cat 6/6A.

Asus XG-C100C
Asus XG-C100C

Karta používá slot PCI Express 3.0 ×4 (i na desce se sloty generace 2.0 by ale měly čtyři linky bohatě stačit). PCB je i s chladičem nízkoprofilové a podle fotografií by součástí dodávky měla být kromě standardní záslepky i odpovídající náhrada pro instalaci do snížené skříně.

Asus XG-C100C
Asus XG-C100C

Mezi podporovanými operačními systémy je kromě Windows od „sedmiček“ výš uveden také Linux s verzemi jádra 3.2, 3.6, 4.2 a 4.4. Podle specifikací je podporován standard IEEE 802.1p Priority Queuing, takže uživatel může nastavovat prioritizaci paketů (například nastavit pro přednostní zpracování komunikaci hry v kontrastu se stahováním na pozadí a dalším nekritickým provozem). Kabel se připojuje klasickým portem RJ-45 jako u standardních síťovek a kromě nových rychlých režimů a gigabitu je podporována i 100Mb/s rychlost. Kompatibilita se starým 10Mb/s režimem zmíněna není, ale tu snad už dnes nikdo nepotřebuje.

V Americe se už karta Asus XG-C100C začala prodávat za cenu 99 dolarů, přičemž obchody už ji v tuto chvíli měly skladem. Také naše e-shopy včetně některých větších již adaptér nabízejí v katalozích za cenu začínající na 2900 korunách, což víceméně odpovídá kurzu dolaru s 21% DPH. Při koupi ovšem budete muset řešit také otázku zbytku infrastruktury, neboť 10Gb/s karta musí také s něčím komunikovat a 10Gb/s routerů a switchů pro spotřebitelský trh mnoho není. Každý trend ale musí někdy začít a dostupnost a ceny síťových prvků by se postupně měly zlepšovat.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Chladič na síťovce, to je boží 🙂

    Ke kompatibilitě s 10MBit – u této síťovky asi opravdu zbytečné, switch bez podpory 10MBit bych si rozhodně nekoupil. Spousta drobných zařízení (dnes (částečně) nesmyslně a módně označováno jako IoT) nebo třeba něco ubastleného nad Arduinem/STM/… a využitím ENC28J60 podporuje pouze 10Mbit, takže bych tuto rychlost ještě nezatracoval.

  2. Bohuzel ten konec je docela vystizny. 10Gbps switchu, ktere maji vic metalickych portu sice par je, ale kdo ma na to ho koupit, tomu nejspis bude jedno jestli za kartu zaplati 100 nebo $200.. Tohle jeste dlouho nebude mainstream. Jen uplne nechapu, cim by tohle melo oslovit hrace.