Asus uvádí Mini-ITX desku na bázi Bay Trail-D, s čipem Celeron J1800

0

Desky založené na čipech Intel Bay Trail-D, tedy procesorech typu SoC s architekturou Silvermont, jsme zde již měli. Po firmě Gigabyte nyní přináší svůj příspěvek také společnost Asus. Její model J1800I-C je pasivně chlazenou deskou typu Mini-ITX a Asus pro začátek sáhl po dvoujádrovém Celeronu J1800. Podle jistých indicií to nicméně vypadá, že tento model nebude jedinou deskou, kterou Asus na čipech Bay Trail založí.

SoC Celeron J1800 má základní takt 2,41 GHz, s turbem může pracovat až na taktu 2,58 GHz (integrované GPU pak běží na 688–792 MHz). Oficiální TDP je stanoveno na hodnotu 10 W, s čímž by si použitý pasiv měl dobře poradit. Ačkoliv maximální odběr bude asi dosti malý, napájení je řešeno klasicky zdrojem ATX. Deska používá paměťové moduly typu SO-DIMM pro notebooky, do dvou slotů lze celkem nainstalovat 8 GB paměti DDR3L (1,35 V, 1333 MHz). Na rozšíření lze použít slot PCI Express ×1 či jedno mini PCI Express, do nějž lze vsadit například bezdrátový modul.

Jako ostatní desky s čipy Bay Trail má také Asus J1800I-C jen dva porty SATA, omezené na rychlost 3 Gb/s, což může vadit, chcete-li mít ze zařízení domácí server. Co se týče portů USB, jsou na zadním panelu čtyři typu 2.0 a jeden typicky modrý standardu USB 3.0. Další dva porty USB 2.0 se mají dát přidat díky internímu vývodu. Dále nechybí gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111G) a osmikanálové audio (Realtek ALC887), nicméně jen s třemi analogovými výstupy.

Deska Asus J1800I-C
Deska Asus J1800I-C

Obrazovku lze připojit přes analogový port nebo HDMI, což bude vyhovovat pro použití v roli HTPC, nicméně to znamená omezení na rozlišení do 1920 × 1200 bodů. Deska má jinak vyvedena také různá „legacy“ rozhraní, takže půjde použít i tam, kde je nutná kompatibilita se starým hardwarem. Vzadu se nachází fyzický sériový port, další lze přidat z interního vývodu; stejně tak je možno připojit i volitelný paralelní port (LPT), obvykle pro nějakou starou tiskárnu. Na PCB je jinak i konektor pro modul TPM.

 

Zajímavé je paradoxně i to, co na desce chybí. PCB totiž očividně má přípravu pro DVI, ale také místo, kam přijde vývod eDP k připojení LCD přímo na desku (typicky pro nějaké použití typu embedded). Je tedy dosti pravděpodobné, že Asus na bázi stejného PCB vyprodukuje ještě další mini-ITX model či modely. Mezi nimi by se mohl objevit i kousek používající výkonnější čtyřjádrové Celerony či Pentia – ostatně konkurenční Gigabyte již takovou desku má.

Ve specifikacích se mezi podporovanými operačními systémy uvádí jen Windows 8 a 8.1, ovladače také Asus nabízí jen pro tyto verze Windows (momentálně dokonce jen pro 64bitová sestavení). To nejspíš neznamená, že by nefungovaly distribuce Linuxu, asi ale máte smůlu, pokud byste pomýšleli na Windows 7. Desku zatím u nás vyhledávače cen neregistrují, podle webu AnandTech by se v Americe měla prodávat za zhruba 65 USD, u nás by se pak asi pohybovala okolo 1500 CZK.

Zdroje: Asus, AnandTech

Ohodnoťte tento článek!