Asus uvedl 17 cm dlouhou GTX 670 DirectCU Mini. Ideál do malého herního PC?

0

Nestává se příliš často, aby jedna z nejvýkonnější jednočipových karet byla zároveň jednou z nejmenších vůbec. Tuto situaci nejlépe popisuje jeden komentující, který poznamenal: „Spousta výkonu na centimetr.“ U výkonných karet byl vždy problém s chlazením, tudíž často větší karta značila lepší provozní vlastnosti. Majitelé malých skříní byli odkázáni na střední a nižší třídu grafických karet, kde se množství odpadního tepla pohybovalo již v přijatelných mezích a nebyl velký problém takové karty uchladit i s menším pasivem.

Asus GTX 670 DirectCU Mini
Asus GTX 670 DirectCU Mini

GeForce GTX 670 má však maximální TDP 170 W, ale typická spotřeba se pohybuje okolo 140 W. To již se nacházíme v oblasti, kde se v posledních letech nacházely karty nižší střední třídy. Již referenční karta měla tištěný spoj o délce 17,5 cm, takže bylo spíše otázkou času, než nějakého výrobce napadne tohoto faktu využít a navrhnout opravdu malou a výkonnou kartu.

Asus GTX 670 DirectCU Mini měří 17 cm a na výšku zabere i s chladičem dva sloty. Na tištěném spoji černé barvy nechybí 2 GB paměti GDDR5 s frekvencí 6 GHz ani přídavný 6pinový napájecí konektor. Jádro pracuje na základní frekvenci 928 MHz a při aktivním GPU Boost se může takt vyšplhat až na 1006 MHz.

Asus GTX 670 DirectCU Mini Asus GTX 670 DirectCU Mini Asus GTX 670 DirectCU Mini

Velkou neznámou je však chlazení. Miniaturní pasiv s vapour chamber je ochlazován hybridním ventilátorem CoolTech, který kombinuje axiální a radiální listy. Zdali je tento systém dostačujíc budou muset ověřit až první testy. Na zadní záslepce se pak nachází DisplayPort, HDMI a dva DVI konektory. Polovina jedné záslepky je pak děrovaná a umožňuje, aby alespoň část ohřátého vzduchu unikla mimo skříň.

 

Bohužel cena ani reálná dostupnost zatím není známa. Můžeme pouze spekulovat o ceně, která se pravděpodobně bude pohybovat lehce nad hranicí 9 000 Kč, za níž se prodávají nejlevnější modely GTX 670 tohoto výrobce.

Zdroje: Asus, TechPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!