Asus uvedl luxusní desku X99-E Workstation. 7× PCIe a velmi bohatá výbava

0

Základní desky řady Workstation uvádí Asus i Asrock pravidelně s hi-endovými čipsety platformy LGA 2011 i LGA 1150. Už v létě Asrock oznámil svoji Workstation desku, která ale na první pohled nemíří tak vysoko jako model od Asusu. Cenový rozdíl je poměrně značný a samozřejmě tomu odpovídá i výbava. Asus X99-E WS nabízí maprosté maximum, co můžeme od nového čipsetu X99 a vůbec nejdražších základních desek čekat.  

Asus X99-E WS je extrémní především z pohledu slotů PCIe. Celkem sedm slotů PCIe 3.0/2.0 ×16 podporuje zapojení 4 grafických karet v režimu šestnácti linek nebo zapojení až sedmi zařízení při rozložení linek 16/8/8/8/8/8/8. Pokud plánujete třeba výpočetní stanici, můžete provozovat i velké diskové pole. Celkem osm konektorů SATA 6 Gb/s doplněných o dva SATA Express (sdílené se čtyřmi SATA 6 Gb/s), M.2 slot a poměrně zřídka vídané dva konektory eSATA na zadním I/O panelu poskytují dostatečné možnosti.

 

Nejpálivější novinkou je patentovaný „OC Socket“ využívající všechny piny patice LGA 2011-3 (tj. 2017 pinů). Obchází nastavené limity integrovaného regulátoru a veškerou regulaci napětí přenáší na externí regulátory. Kromě zrušení limitů jsou externí regulátory kvalitnější, respektive mají vyšší účinnost a dokáží mnohem lépe řídit napětí. 

Maximální velikost operační paměti Asus ze záhadného důvodu omezil na 64 GB (s frekvencí až 3200 MHz), zatímco konkurenční Asrock nabízí až 128 GB. Podobné je to s podporou ECC a RDIMM, které Asrock u Haswell-EP podporuje, Asus nikoliv. Nevíme, zda se Asus vyjádřil pouze o podpoře ECC pro Haswell-E nebo i Haswell-EP. Nové Xeony ECC nativně podporují a přijít o tuto funkci u workstation desky by byla velká škoda. 

Asus se chlubí novým integrovaným zvukovým řešením Crystal Sound 2. Osazen je tradiční převodník Realtek ALC 1150 se sluchátkovým zesilovačem, stíněním EMI, japonskými kondenzátory Nichicon s výdrží 12 000 hodin a odizolováním audio části od zbytku desky. Konkurenční Purity Sound 2 je na tom o něco lépe. Ačkoliv používá stejný převodník, přidán je ještě druhý operační zesilovač a audio kondenzátory Nichicon FW. 

Osazení desky je klasicky na vysoké úrovni. Asus nahradil kondenzátory Nichicon GT s výdrží 10 000 hodin za Nichicony s 12 000 hodin při 105 °C. O jaký model se přesně jedná, zatím nevíme, protože výrobci všech stran si tyto informace dobře střeží. Asrock používá tytéž kondenzátory, jen marketingové oddělení vymyslelo jiný název. Napájení obstarává ATX 24 pin společně s přídavným napájením procesoru 8 pin a 6 pin pro přídavné napájení PCIe slotů.

 

Samozřejmostí je bohatá výbava I/O panelu – dvakrát gigabitový ethernet (síťové čipy Intel I210-AT a I218LM), deset portů USB 3.0, dva konektory eSATA, analogový audio výstup pro osmi kanálovou reprosoustavu a také digitální Toslink, tlačítko na obnovu biosu a Q-code logger. Asrock má konektorovou výbavu podstatně chudší. Majitele serverů či pracovních stanic stejně tolik portů USB neocení a pravděpodobně ani ten kvalitní zvuk nebude takové terno jako podpora ECC a RDIMM, výkon a stabilita síťovek, či množství konektorů SATA nebo slotů PCIe pro grafické karty a jiná zařízení.

Asus X99-E WS je deska nezvyklého formátu CEB (30,5 cm × 26,7 cm). Pro srovnání má ATX rozměry 30,5 cm × 24,4 cm. Zmiňovaná Asrock X99 WS je přerostlého formátu EATX s rozměry 30,5 cm × 27,2 cm. Cena Asus X99-E WS se pohybuje kolem 11 500 Kč, za levnější Asrock X99 WS zaplatíte zhruba o tři tisíce méně. Obě desky se pomalu začínají objevovat v e-shopech. 

Zdroje: TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!