Asus uvedl nové zvukovky: staronový Xonar Phoebus Solo a externí Xonar U7

0

Mnozí z vás jistě pamatují dobu před tím, než se Asus začal agresivně prosazovat na poli zvukových karet pro počítače. Netrvalo to ale dlouho a karty Xonar jsou plně etablované a u recenzentů slušně bodují. Během minulého týdne rozšířil Asus svou nabídku o dva nové modely – externí kartu a DAC Xonar U7 a highendový ROG Xonar Phoebus Solo.

Xonar U7 je osmikanálovou (7.1) zvukovkou pro rozhraní USB 2.0. Určen je tedy uživatelům notebooků, nebo i těm majitelům desktopů, kteří nevěří interním kartám kvůli rušení (potom by ovšem teoreticky mohlo vadit, že Xonar U7 si z PC přes port USB bere napájení, místo aby používal externí adaptér). Asus u této zvukovky slibuje poměrně slušný zvuk, řečí čísel: odstup signálu od šumu má být 114 dB. Uvnitř je osazen převodník Cirrus Logic CS4398, který zvládá přehrávání s vzorkovací frekvencí 192 KHz i 24bitovou kvalitu.

Karta má vedle analogových výstupů taky koaxiální S/PDIF, a na přední straně výstup na sluchátka a mikrofon. Zabudován by měl být i jakýsi sluchátkový zesilovač, zde jsme bohužel bez bližších informací (tisková zpráva Asusu je asi tak sdílná jako tajemný hrad v Karpatech). Krabička má velký ovladač hlasitosti, jehož stisk také slouží k přepínání mezi výstupem na reproduktory a výstupem na sluchátka.

Asus Xonar U7

Asus kartu nesměřuje ani tak na milovníky hudby chtivé lepšího než integrovaného audia. Cílovou skupinou mají být totiž hráči, kterým prý karta přinese hlubší a realističtější zážitky skrze jasnější zvuk a lepší vnímání prostoru. Jako obvykle je však podobné sliby třeba brát s rezervou.

Interní Xonar Phoebus Solo patří do highendové série ROG (Republic of Gamers), podobně jako třeba chystané SSD Raidr Express. Asus již má na trhu nějakou dobu kartu ROG Xonar Phoebus (testovali jsme ji loni), a novinka má zdá se navlas stejné hardwarové parametry i vzhled s charakteristickým krytem. Jedná se o osmikanálovou kartu pro slot PCI Express ×1. Odstup signálu a šumu na výstupu má dosahovat 118 dB a součástí karty je i speciální sluchátkový zesilovač TPA6120A2, který by měl úspěšně uživit i špičková sluchátka. Zachovány jsou i D-A převodníky PCM1796 a nejspíš i hlavní zvukový procesor Xonaru Phoebus, jímž byl C-Media CMI8888DHT (samozřejmostí je přehrávání a nahrávání v 24bitové hloubce a s vzorkovací frekvencí 192 KHz).

Asus ROG Xonar Phoebus Solo

Přízvisko Solo zřejmě znamená to, že v balení se karta bude muset obejít bez společnosti externího ovladače a adaptéru, který kupující dostal jako součást dodávky s originálním Phoebusem. Verze Solo je tedy dle všeho osekanější variantou (karta samotná by ale měla být neošizená); doufejme, že díky tomu bude Solo k mání za příjemnější cenu. Varianta s „ovladačoprodlužovákem“ se v našich obchodech prodává za nějaké čtyři tisíce.

 

Po softwarové stránce nabízí Asus jak je zvykem různá „vylepšení zvuku“: Dolby Home Theater V4, a nyní nově i DTS UltraPC II. Tento dáreček ovšem dostanou i vlastníci původního Xonaru Phoebus spolu s aktualizovanými ovladači pro tyto karty. Asus v nich také prý přinese profily s nastaveními audia pro různé žánry her (střílečky, strategie, RPG a závodní simulátory). Osobně sice preferuji neutrální zvuk, nicméně proti gustu žádný dišputát.

Zdroje: Asus (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář