Asus už má první desky pro APU Kaveri, odhalil modely s čipsety A55 a A88X

0

APU Kaveri mělo původně přijít na trh ještě tento rok, ale podle posledních zpráv to bohužel vypadá na zpoždění. Tyto čipy sice používají nový socket FM2+, ten je však fyzicky podobný starému a lze v něm provozovat i starší APU Trinity a Richland pro socket FM2. Podobně jako před dvěma lety při odklady stiženém příchodu platformy AM3+ proto výrobci mohou nové desky se socketem FM2+ uvést předem, dlouho před reálnou dostupností procesorů Kaveri. Toho využil Asus; firma uvedla dvě základní desky pro novou generaci čipů a pyšně se pochlubila, že je má na světě jako první.

Jedná se o dvě základovky formátu Micro ATX – model A88XM-A a A55BM-A/USB3. Jak již poznáte z označení, první se zakládá na čipsetu A88X alias Bolton, což je aktualizovaná verze sady A85X. Druhá deska naopak stále používá lowendovou sadu A55, kterou známe již od doby APU Llano. Obě desky jsou si jinak docela podobné, A55BM-A/USB3 ale na šestici portů SATA zvládá jen rychlost 3 Gb/s, zatímco A88XM-A se stejným počtem portů umí i rychlost 6 Gb/s. Levnější model také nemá v čispetu nativní podporu USB 3.0, takže je osazen dvouportovým přídavným řadičem (ASMedia ASM1042).

Asus A88XM-A
Asus A88XM-A

Asus slibuje robustní zpracování, třeba různé elektrické ochrany konektorů a slotů, nebo kondenzátory s pevným dielektrikem, které prý mají vydržet i 50 let (věřte – nevěřte; zároveň o nich firma tvrdí, že vydrží dvakrát déle, než běžné elektrolytické, tak nevím). Konektory zadního panelu mají zase být z chromované oceli, o které Asus tvrdí, že prochází třídenním testováním postřikem solí, čímž se zjišťuje, zda není náchylná ke korozi (marketingové oddělení by zasloužilo malou jedničku za originalitu, protože toto jsem v rámci chvalozpěvů na základní desky ještě opravdu nečetl). Co už je podstatnější informace: oba modely mají digitální regulátory napájení procesoru které Asus označuje Digi+ VRM (A55MB-A/USB3 má ale o jednu fázi méně, dívám-li se dobře).

Asus A88XM-AAsus A88XM-A

Model s čipsetem A88X má čtyři sloty DIMM pro až 64 GB RAM, levnější deska s A55 se musí spokojit s polovinou (dva sloty, 32 GB). Frekvence pamětí je podporovaná do 2133 MHz. Obě desky mají po jednom slotu PCI, jednom PCI Express ×1 a konečně také slot PCI Express ×16. Ten je poprvé u AMD ve verzi 3.0 (nepočítáme-li tento pokus), tedy s dvojnásobnou propustností (Intel PCIE 3.0 zavedl u Ivy Bridge). Bez kompromisů vám v něm tedy budou svištět i nejmodernější grafiky – tedy pochopitelně potud, pokud je ve hrách nebude brzdit hrubý procesorový výkon APU Kaveri. Režim PCI Express 3.0 jinak funguje jen s APU Kaveri, nikoliv s Richlandem či Trinity, neboť řadič je v procesoru.

   Asus A55BM-A/USB3
Asus A55BM-A/USB3

 Asus A55BM-A/USB3 Asus A55BM-A/USB3

Co ale zamrzí, jsou výstupy videa pro integrované GPU. Máme zde totiž jen DVI, analog a HDMI. DVI je ještě díky Bohu typu dual-link, i tak ale absence DisplayPortu znamená, že jako nejvyšší rozlišení z nainstalovaného APU dostanete jen 2560 × 1600 bodů. Žádné 4K se tedy konat nebude. V nabídce Asusu bude tento model zřejmě plnit úlohu relativně levného modelu, což naznačují jen tři analogové jacky pro zvukovku (Realtek ALC887) a také dvojice portů PS/2. Tuto poněkud základní výbavu konektorů sdílí A88XM-A i lowendová A55BM-A/USB3.

 

Porty USB 3.0 jsou vzadu jen dva, druhá dvojice je jen typu 2.0. A88XM-A nicméně navíc nabídne uvnitř vývod pro další dva porty typu 3.0. Obě desky jinak mají ještě vývody pro S/PDIF a sériové rozhraní. Nezbytný gigabitový Ethernet je zajištěn čipem Realtek 8111G.

V cenách a fyzické dostupnosti bohužel není moc jasno (poznámka o tom, že to bude záviset region od regionu, do věci mnoho světla nevnáší), takže toto uvedení je zřejmě poněkud papírové. Víme ale alespoň, že Asus chystá i další modely, a podrobnosti o celá plánované sestavě základních desek pro socket FM2+ by měly být vyjeveny někdy v následujících měsících tohoto roku.

Zdroje: Asus (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!