Na jaře uvedl Asus základní desku B85-Gamer, využívaje poslední dobou populární „hráčské“ téma. V této řadě Asus nabízí různou parádu co se týče výbavy a vzhledu (desky jsou vyvedeny v módní červeno-černé kombinaci), ovšem v kombinaci s levnějšími čipovými sadami, jako je právě B85. Jelikož pro řadu uživatelů není zvolený čipset zas tak zásadní věcí, nejde o nelogický krok. Nyní Asus tuto koncepci dovedl do důsledku a vydal „hráčskou“ desku i s nejlowendovější čipovou sadou Intelu: model H81-Gamer v klasickém plném formátu ATX.

Pokud netaktujete (v kterémžto případě budete chtít něco s čipsetem Z97), nepřináší sada H81 zas tak zásadní omezení. Deska H81-Gamer má jen jeden slot PCI Express 3.0 ×16, takže do ní nedostanete dvě grafiky ve SLI či CrossFire. Dále se musíte spokojit se čtyřmi porty SATA, z nichž jen dva umí režim 6 Gb/s (což by ale v běžné sestavě s jedním SSD vadit nemělo). Co do CPU se ale až na možnost taktovat násobičem omezení nekonají: deska podporuje i nejrychlejší čip pro LGA 1150, Core i7-4790K.

Základní deska Asus H81-Gamer

Z další výbavy má šanci zaujmout síťový adaptér z produkce Intelu (gigabitový I218V), což pro některé uživatele znamená body navíc oproti standardním Realtekům. Asus také na PCB posadil řadič ASMedia ASM1042, jenž přidává další dva porty USB 3.0 k pouhým dvěma, které vycházejí ze samotného čipsetu H81. Dva z portů USB 3.0 jsou přímo na zadním panelu, zbytek je realizován interním vývodem. Kritizovat by se asi daly výstupy videa, představované jen analogovým portem a single-link DVI s maximálním rozlišením 1920 × 1080. U desky pro gamesníky nicméně můžeme natvrdo předpokládat instalaci samostatné grafiky, takže omezení integrovaného GPU asi nejsou podstatná.

H81-Gamer si zachoval integrované audio SupremeFX založené na Realteku ALC1150 (udávaný odstup signálu od šumu je 115 dB), i když i proti modelu B85-Gamer lze hned najít určité kompromisy. Zdá se, že už není osazen dedikovaný operační zesilovač a filtračních kondenzátorů (stále ELNA) je méně. Sluchátkový zesilovač, který má uživit sluchátka s impedancí až 300 ?, ale přítomen je, stejně jako optický digitální výstup S/PDIF.

Základní deska Asus H81-Gamer

Asus dále slibuje různé zlepšováky pro vyšší spolehlivost a životnost. Porty USB, PS/2, RJ-45 a D-Sub jsou chráněny proti výbojům statické elektřiny diodami, kondenzátory by měly být kvalitní japonské Nichicon GT a například také sloty DIMM jsou chráněné před přepětím.

 

Zda se vyplatí o desce H81-Gamer uvažovat, bude dáno vašimi prioritami. Cena je stanovena na 2190 CZK (respektive 80 EUR), což je v pásmu, kde začínají nejlevnější desky s čipsetem Z97. Volba je tedy mezi možností taktovat a nadstandardní výbavou, kterou desky „Gamer“ nabízejí. Zároveň je cena zhruba o tisícovku nad nejlevnějšími (ale také méně kvalitními) deskami na bázi H81 – model H81-Gamer ale zjevně konkurenčně míří spíše na „lepší“ a tím dražším základovky. V případě zájmu vězte, že deska už je v tuto chvíli u českých e-shopů skladem.

Zdroj: Asus

Ohodnoťte tento článek!