Asus X54C je na českém trhu, s Windows 7 stojí od osmi a půl tisíc

0

V nabídkách internetových obchodů se bez fanfár objevil skladem velmi zajímavý notebook od Asusu. Je velký, těžký, má slabou baterii a plastové tělo – ovšem s legálními Windows 7 Home Premium stojí už od 8 500 korun s DPH a bez systému (třeba pro příznivce GNU/Linuxu) jej pořídíte již od 7 200 korun s daní.

Za zmíněnou cenu samozřejmě nelze očekávat zázraky. Oproti mnoha často i o něco dražším notebookům má však přesto co nabídnout. Za prvé je to zpracování – o nějaké extrémní strukturální pevnosti si nedělejme za tuto cenu iluze, ovšem povrchová úprava je velmi sympaticky matná a hrubě vroubkovaná, takže bychom si dovolili tvrdit, že tady šmouhy opravdu nehrozí. Navíc se zdá, že okolí klávesnice tvoří kovový díl, což je zde spíše na efekt, ale celkově notebook vypadá vážně dobře. Také samotná klávesnice alespoň na pohled působí povedeně, i když bez osobní zkušenosti ji lze jen těžko hodnotit, a zapuštěný touchpad s oddělenými tlačítky přislibuje docela pohodlné ovládání.

Hardwarová výbava se omezuje na naprostý základ, všechny konfigurace pohání procesor Celeron B815 od Intelu s taktem 1,6 GHz a dvěma jádry. K tomu 2 až 4 GB operační paměti, integrovaná grafika, disky s kapacitou od 320 do 500 GB, 15,6″ lesklý displej s klasickým rozlišením 1366 × 768 bodů a optická mechanika. Hry si nezahrajete, ale pro málo náročné uživatele, kteří využívají notebook v podstatě pouze k práci s internetem bude konfigurace plně dostačující.

 

Překvapení skrývá konektorová výbava. Porty USB jsou sice pouze dva, ale jeden z nich je standardu 3.0, což vtéto cenové kategorii není vůbec obvyklé. Nezapomnělo se ani na digitální výstup HDMI, analogové video VGA (D-sub), gigabitový Ethernet (LAN) a čtečku karet SD, MMC, MS a MS Pro. O napájení se stará tentokrát opravdu malá baterie s kapacitou 37 Wh, což skutečně neslibuje nijak skvělou výdrž. Přenášet tento notebook asi také nikdo moc často nebude, hmotnost 2,6 kg bez adaptéru a tloušťka okolo 36 mm k tomu vážně nevybízí.

Za uvedenou cenu se v každém případě jedná o skvěle působící počítač. Je to levnější než snad jakékoliv all-in-one PC na trhu a pohodlí při práci bude nepochybně několikanásobně vyšší než u ještě o něco levnějších (a také slabších a menších) notebooků. Pokud chcete počítač třeba pro prarodiče, X54C je, zdá se, přímo výbornou volbou. Pro detailnější posouzení se pokusíme jeden kus sehnat co nejdříve na pořádnou recenzi.

Ohodnoťte tento článek!