Asus Xonar Phoebus: zvukovka pro hráče detailně

0

Asus, firma vyrábějící nejen počítačový hardware, ale také periferie, nám od uvedení Xonar Essence STX dokazuje, že to se zvukem myslí opravdu vážně. Essence STX je i dnes prakticky nejlepší zvukovou kartou do slotu PCI-e a digitálně-analogový převodník Essence DAC rovněž dosahuje v recenzích na audio magazínech vysokých hodnocení.

Asus Xonar Phoebus-1 Asus Xonar Phoebus-2 Asus Xonar Phoebus-3

V přítmí místností s prezentací jsme ulovili jen fotku karty „s kapotou“

Dalo se čekat, že Asus uvede další audio produkt. Tak se i stalo a na CeBITu představil Xonar Phoebus (Phoebus – bůh hudby a světla), zvukovou kartu určenou především pro hráče. Jedná se totiž o produkt spadající do třídy Republic of Gamers. Odstup od rušivých napětí a šumu činní 118 dB a karta má, kromě klasických zvukových výstupů, také velmi kvalitní výstup pro sluchátka. V balení se nachází i externí ovladač pro headset.

Na obrázku nad odstavcem vidíte téměř prázdnou zadní stranu PCB, které je navrženo v souladu s technologií Hyper-grounding (zajišťující společně s krytem účinné stínění a vysoký odstup od rušivých složek).


Na zadním panelu se nachází (odshora) vstup pro mikrofon, výstup pro sluchátka, zdířka pro připojení externího ovladače, analogový vstup, analogový výstup a konektory pro multikanálový zvuk. Poslední lze použít jako digitální SPDIF výstup. Většina konektorů, vyjma toho pro dálkové ovládání, je pozlacených.

Po odejmutí stínícího krytu vidíme, že karta obsahuje komponenty stejné kvalitativní kategorie jako produkty Essence. Za zmínku stojí alespoň audio kondenzátory Nichon „fine Gold“. Oproti jiným modelům má Phoebus přídavný napájecí 6pinový konektor PCIe, pod kterým jsou DC-DC měniče  zajišťující kvalitní napájení pro všechny komponenty, zejména pak pro sluchátkový zesilovač. Nalevo nalezneme další konektory pro interní analogový vstup a výstup SPDIF.

Níže je osazen ADC (Analog to Digital Conventer) Cirrus Logic, zajišťující Line-in vstup, DAC (Digital to Analog Conventer) PCM1796 (o malinko horší než převodník na Essence STX), který naopak zajišťuje analogový výstup a DAC Cirrus Logic 5.1, obstarávající zbývající analogové výstupy pro multikanálový zvuk.

Na dalším detailním obrázku vidíte poslední dva převodníky. Je jím opět DAC PCM1796, tentokrát ovšem pro sluchátkový výstup a kodek Realtek ALC889, zde pracující jako ADC pro mikrofonní vstup, u kterého se výrobce chlubí snížením šumu až o 50 % oproti vstupům jiných modelů. Za operačními zesilovači NJM2114 se nachází  sluchátkový Hi-Fi zesilovač TPA6120A2 s výbornými parametry a hlavně perfektním zvukovým projevem. Ne nadarmo jej používají společnosti, zabývající se špičkovými audio produkty. Je taktéž velmi populární u DIY (udělej si sám) komunity.

Mozkem celé Xonar Phoebus je nový DSP procesor C-Media Oxygen Express.

Pokud nebude cena nasazená příliš vysoko, bude Xonar Phoebus pro hráče vynikající volba.

Zdroj: VR-Zone

Asus Xonar Phoebus: zvukovka pro hráče detailně

Ohodnoťte tento článek!