Desky od Asusu instalují do Windows samy od sebe software. Nahraje se přímo z UEFI

10

Od čisté instalace operačního systému obvykle čekáte, že v ní nebude nic navíc. Ovšem moderní technologie leccos mění. Možná pamatujete, jak počítače Lenovo samy doinstalovávaly uživatelům, pochybný bloatware. Binárky programu se do Windows dostaly přímo z firmwaru počítače po jeho spuštění. Tato praxe se nyní z hotových PC velkých firem zdá se dostává i do desktopových základních desek a skládačkových počítačů na nich založených. I když ne s o onou malwarovou příchutí.

Automatickou instalaci softwaru připraveného v BIOSu (respektive UEFI) začal používat Asus u svých desek platformy Z390, které nyní jdou na trh spolu s procesory Intel Core generace 9000. Web techPowerUp měl na test jednu z nich (asi mohlo jít o ROG Maximus XI Extreme, s kterou recenzoval Core i9-9900K). A všiml si, že do úplně čisté instalace Windows 10 se mu nějak dostaly ovladače a aplikace od Asusu pro tuto desku, ačkoliv PC ještě nebylo připojeno k internetu (a v instalátoru Windows se ani ovladače pro její síťovku údajně nenachází).

Po spuštění vyskočila na pracovní ploše notifikace vyzývající k stažení a instalaci ovladačů a služby „Asus Armoury Crate“. Pod tímto podle poslední módy obrněným názvem se skrývá služba aktualizující automaticky ovladače zařízení použitých na desce. Její instalátor se ptá po spuštění na povolení, nicméně startuje automaticky a bez optání se také dostane do systému. Jeho součástí je i ovladač, který síťové kartě umožní se připojit k serverům Asusu (pokud desku připojíte kabelem k síti).

Deska Asus ROG Maximus XI Extreme do čisté instalace Windows automaticky nahraje svou aplikaci a ovladače a spustí ji po startu (Zdroj: techPowerUp)
Deska Asus ROG Maximus XI Extreme do čisté instalace Windows automaticky nahraje svou aplikaci a ovladače a spustí ji po startu (Zdroj: techPowerUp)

Co to je Windows Platform Binary Table?

Toto celé funguje díky funkci UEFI firmwarů nazvané WPBT neboli Windows Platform Binary Table. Ta prostřednictvím ACPI tabulek poskytuje binárku, kterou operační systém (ovšem jen Windows, pro Linux nebo další alternativní OS toto zřejmě nefunguje) při svém zavedení nahraje a spustí. Je to využitelné právě pro instalaci ovladačů. Ovšem zdá se, že Windows tento obsah spouští zcela automaticky a neptá se na souhlas. Jde tedy i o riziko, pokud by do UEFI výrobce počítače vložil malware, nebo pokud by byl BIOS za tímto účelem infikován nějakým útočníkem. Windows totiž obsah WPBT automaticky nahrávají do složky System32 a spouští, aniž by se objevil například dialog UAC či měl uživatel jinak možnost zasáhnout. Takový software je spuštěn automaticky při každém naběhnutí Windows ještě před přihlášením uživatele a s administrátorskými právy. Pokud byste ho smazali, po restartování počítače se z UEFI nahraje znovu.

Volba v BIOSu desky Asus ROG Maximus XI Extreme, která automatickou instalaci ovladačů zapíná, respektive vypíná (Zdroj: techPowerUp)
Volba v BIOSu desky Asus ROG Maximus XI Extreme, která automatickou instalaci ovladačů zapíná, respektive vypíná (Zdroj: techPowerUp)

Pokud byste chtěli mít systém tradičně čistý bez této služby a aplikace, máte u těchto desek Asusu možnost ono chování deaktivovat v nastaveních UEFI. Vypíná se pomocí volby „Download and Install Armoury Crate app“, která je ve výchozím stavu zapnutá (takže budete muset deaktivaci zopakovat po vymazání CMOS, nebo když vám dojde šťáva k knoflíkové baterii). Pokud by se vám do firmwaru naboural nějaký virus, pak by takový malware ale asi tuto volbu také sám zapnul.

Šikovná funkce s potenciálním rizikem

Ono snadné nainstalování ovladačů do operačního systému má svoje výhody. Zvlášť v případě síťových karet, bez nichž si nic z internetu nestáhnete. Pomocí této technologie tedy lze dosáhnout žádoucího stavu, kdy po spuštění všechno funguje samo od sebe, aniž by se muselo „laborovat s ovladači“. Ovšem řadě uživatelů asi bude vadit, že si hardware „dělá co chce bez dovolení“. Ideální by asi bylo, pokud by se Windows při instalaci (nebo prvním poinstalačním spuštění) ptaly, zda obsah z firmwaru počítače mají zavést, místo aby k jeho nahrávání docházelo automaticky pokaždé. Pokud ne, bude třeba, aby výrobci počítačů (a desek) zachovávali disciplínu a vkládali do UEFI skutečně jenom užitečné ovladače a žádný bloatware nebo dokonce potenciálně nežádoucí programy.

Desky od Asusu instalují do Windows samy od sebe software. Nahraje se přímo z UEFI
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98.62%) 58 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. Aušus mi nesmí do baráku. Je to kšunt co se rozbíjí. AsRock je dobrá volba ale četl jsem že některé desky pouští doCPU jiné napětí než jim nastavíš v BIOSu což je problém pro overclocekra jako jsem já. No tak co zbývá? Zatím mě nikdy nezklamali MSI. Takže moje příští deska bude asi zase od nich.

  • MSI H170 – priste uz jsem MSI nechtel, trvalo pul roku nez dali do kupy BIOS, priste preferuju ASRock, ale zase MSI uplne neodmitam, myslel jsem teda, ze budu vybirat spis z Asusu a ASRocku, ale zjevne ne.

  • jako ten AsRock není špatnej, mám ho a je to nabušená deska, né že né. Dokonce není AsRock původně oddělenou firmou MSI?
   Mám v práci MSI a příjde mi taková „konzervativnější“ a tvrdší, ale funguje taky dobře.
   Nějaký papouškování toho že Aušus má dobrý BIOSy si strč do zadku, BIOS je BIOS a je jedno jestli má v menu červenýho brontosura nebo růžovýho slona. Všechny ty BIOSy jsou defakto stejný a nabízejí stejný možnosti. A mě opravdu nezajímá že Aušus má hezké barevné prostředí pro malinkatý dětičky, co klikají na číslíčka ani neví co tím nastavují. (otázka co pak dělá deska ve skutečnosti).
   Za mně jsou nejhorší výrobci Aušus a Gigabyte.

   • Nechci tě zklamat, ale ASRock patří Pegatronu a to je dceřina společnost ASUSu a vznikl původně taky z ASUSu jen pro OEM trh.

    Mě přijde místní fanboyism občas docela funny 😀 …

    Každý výrobce dělá většinou špatné i dobré produkty a neustále zakopávání jednotlivých značek na základě jedné zkušenosti (často ještě ne vlastní) je blbost.

    BTW ne nemám doma ASUS MB …

 2. „bude třeba, aby výrobci počítačů (a desek) zachovávali disciplínu a vkládali do UEFI skutečně jenom užitečné ovladače a žádný bloatware nebo dokonce potenciálně nežádoucí programy“

  Až takovou důvěru vložil autor článku do komerčního výrobce, co si sleduje vlastní cíle? 😉

 3. Upozorňuji, že podobnou funkci mají už delší dobu desky od Asrocku, jmenovitě B450M Pro4, jmenuje se to „Easy Driver Installer“ a propagují to jako řešení pro systémy, kde není mechanika. Nicméně řeší to pomocí USB flash.

 4. Jejich nejvyšší modely jsou tuším asi velmi dobré.ale s těmi jsem nikdy neměl tu čest. Zato spoustu obyčejnějších jsem měl v rukou a z mého pohledu né že by byly po hardwarové stránce vyloženě nefunkční. Měly různé vady na kráse zřejmě vady z výroby. Typicky nefunkční regulace otáček, citlivost na externí hardware, odfláknutý bios a s tím související nemožnost jakkoliv měnit napětí či FSB atd. Jo a hodně často se setkávám s tím že za žádných okolností ne a ne nabootovat z flashky.