Asus Zenbook Prime UX32VD a Asus VariDrive (první pohled)

0

Na recenzi mi dorazily dva balíky, v jednom velmi útlá krabice se Zenbookem Prime UX32VD, ve druhém krabice s Asus VariDrive – „dokovací stanicí“ pro ultrabooky od Asusu. Ultrabook samotný není už nejnovější a velmi podobný Zenbook Prime UX31A jsme už dávno recenzovali, nicméně abyste měli přehled kompletní, vzali jsme na recenzi i mírně silnější napůl plastovou verzi s pevným diskem a diskrétní grafikou od Nvidie.

Jde o ultrabook podle představ Intelu, tedy nádherný 13,3″ notebook vážící pouze 1,45 kg a jen 18 mm silný. Díky úsporné platformě a šestičlánkovému akumulátoru se navíc můžeme těšit i na velmi slušnou výdrž na baterku.

Asus Zenbook UX32VD – preview
Asus Zenbook UX32VD – preview

Zavřený notebook je opravdu moc pěkný. Zenbooky se dají pořídit ve více barvách, náš kousek je klasicky šedostříbrný, tedy tmavěji kovově šedý na víku a světle šedý uvnitř. Upřímně řečeno mě trochu zklamaly nahnědlé designové prvky, například ne tak úplně černá klávesnice a rámeček displeje. V porovnání s úžasnými parametry ultrabooku působí ona černohnědá opravdu trochu nepřiměřeně levně. Jde ale o detail, první věc, co vás na notebooku zaujme, je určitě kartáčovaný stříbrný povrch základny a hlavně výborně kruhově stylizovaný šedý kovový kryt víka.

Parametry máte v tabulce, zajímavé je spojení velmi rychlého ULV procesoru a diskrétní grafiky. Procesorem je Core i7-3517U, stejně jako ve většině dražších ultrabooků, a Turbo Boost až na 3 GHz dělá z dvoujádra Ivy Bridge hotový blesk. Nvidia GeForce GT 620M je sice postavena ještě na starší architektuře Fermi, ale na nějaké základní hraní klidně postačí i ve vysokém rozlišení displeje. Škoda jen hybridního zapojení disku a SSD namísto čistého velkého SSD, jaký to má dopad na výkon, si povíme v recenzi.

Asus Zenbook Prime UX32VD-R4002X
Cena s DPH 27 490 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Asus / Relative PR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i7-3517U
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,9 GHz
Max. frekvence (turbo) 3,0 GHz
Operační paměť 4 GB DDR3
Pevný disk hybridní – 500GB disk, 24GB SSD
Optická mechanika
Displej 13,3″, 1920 × 1080 px, matný, IPS
Grafická karta Nvidia GeForce GT 620M
Intel HD Graphics 4000
 ––> přepínatelné (Nvidia Optimus)
Jiné
Rozměry: 326 × 223 × 18 mm
Hmotnost: 1,45 kg

Tím nejzajímavějším je na Zenboocích Prime samozřejmě displej. Stejně jako kolega Bokoč si musím displej na nové řadě Zenbooků vychválit a vyzdvihnout jej oproti prakticky všemu, na co jsem byl u notebooků zvyklý. Klasikou na 13,3″ úhlopříčce u většiny ultrabooků bývá TN panel s rozlišením 1366 × 768 px, Asus ale osadil výborné LCD s matricí IPS, výkonným podsvícením, skvělým kontrastem a parádními pozorovacími úhly, a hlavně na malou úhlopříčku nasadil hned Full HD, 1920 × 1080 px. Hustota pixelů v hodnotě 166 ppi je na noteboocích něco nevídaného, pokud ale nemáte problémy se zrakem, nebojte se, displej je sice nádherně jemný, písmo je ale vcelku normálně čitelné, a to i když s notebookem pracujete dál od sebe na stole.

Klávesnice je podsvícená, touchpad mi osobně docela sedne a vůbec je Zenbook Prime UX32VD hvězda mezi ultrabooky. Zatímco já mám verzi s 500GB hybridním diskem, za už dost nepříjemných 36 990 Kč se prodává i konfigurace se dvěma 256GB SSD v poli RAID0, a tak už není co řešit a můžeme napsat, že jde o nejvybavenější ultrabook na trhu.

 Asus Zenbook UX32VD – preview Asus Zenbook UX32VD – preview Asus Zenbook UX32VD – preview

Co se dokovací stanice týče, nejde o dok v pravém slova smyslu, i když ho tak Asus inzeruje, jde o externí mechaniku, kterou připojíte přes USB, kromě slotu na DVD na ní ale najdete řadu běžných portů, třeba tři USB 3.0.

 

Mít SSD, je u mě Asus Zenbook UX32VD naprostá hvězda mezi ultrabooky. S diskem je to trochu horší, ale celkově jde o slušný stroj s úžasným displejem. Mnohem více se dozvíte v recenzi.

Ohodnoťte tento článek!