Asus Zenbook Prime UX51VZ: špičková patnáctka poprvé v Česku (preview)

0

V současnosti neexistuje žádný patnáctipalcový ultrabook s Full HD displejem a numerickou klávesnicí. Tedy kromě Sony Vaio S15, které však oficiálně ultrabookem není. V zahraničí se však již začíná prodávat novinka Asus Zenbook Prime UX51VZ, známý dříve pod označením Zenbook U500.

 

Zenbook UX51VZ je výborně zpracovaný ultrabook, který jsem si měl možnost krátce prohlédnout a pořídit pár snímků – zatím jej totiž v Česku prakticky nikdo nemá a nebyl představen ani novinářům. Měl jsem proto velké štěstí kombinované s trochou drzosti. Moje první dojmy jsou veskrze pozitivní.


 

Konstrukce Zenbooku je shodná se současnými modely, tedy hliníková. Displej s rozlišení 1920 × 1080 px na úhlopříčce 15″ je pololesklý a dotykový, spolu s rámečkem překrytý ochranným sklem. Hmotnost vzrostla z 1,45 kg na 2 kg, což je ale u 15″ modelu relativně nízká hmotnost.

Asus Zenbook Prime UX51VZ
displej 15,6″, 1920 × 1080 px, IPS, pololesklý
procesor Intel Core i7-3632QM
operační paměť 8 GB (2× 4 GB)
pevný disk 2× 256 GB SSD v RAID0
grafický čip HD4000 / Nvidia GeForce GT 650M
baterie osmičlánková, 4750 mAh, 70 Wh
klávesnice podsvícená s numerickým blokem
USB 3× USB 3.0
čtečka karet SD/MS
výstupy na monitor HDMI, miniVGA
sítě LAN, WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0
další combo audio jack
operační systém Windows 8 Pro
rozměry a hmotnost 380 × 254 × 6–19,7 mm / 2,06 kg
cena 49 999 Kč

Rozložení klávesnice je shodné s 13,3″ modely, ale přibyl numerický blok klávesnice. To je výborná novinka, na velkém Zenbooku půjde konečně pořádně pracovat. Bohužel ne tak dobré jsou hůře odsazené kurzorové šipky, jež splynuly s ostatními klávesy.

Na druhou stranu se dříve kritizované zapínací tlačítko přesunulo mimo základní blok kláves na samostatné tlačítko. Klávesnice je samozřejmě podsvícená. Touchpad zůstal zřejmě nezměněn, zvládá multitouch třemi prsty, ale objevily se před ním navíc indikační diody.


 


 

Zvuk obstarává opět Bang & Olufsen a jelikož se v Zenbooku UX32VD povedl a ve větším UX51VZ se nedají očekávat menší reproduktory, můžete se těšit na velmi pěkný zvukový projev. V krabici navíc najdete elegantní externí subwoofer připojitelný přes kablík, nový Zenbook tak bude vhodný i na filmy. Méně mě v příslušenství potěšila DVD vypalovačka, která mi přijde už zbytečná a jen prodražuje koncovou cenu.


 

Konektorová výbava je o pár portů obsáhlejší, na bocích najdete dva rychlé USB 3.0, čtečku SD/MS karet, plné HDMI a miniVGA. Pro zvuk zde najdete jack na sluchátka a speciální konektor pro subwoofer a specialitou je výklopný konektor LAN ke gigabitové síťové kartě. Síťovou konektovitu dále obstará klasická Wi-Fi 802.11n a Bluetooth 4.0.Uvnitř pohání ultrabook mobilní procesor Core i7-3632QM a dvojice 256GB SSD v poli RAID 0. Grafický čip Intel HD4000 doplňuje Nvidia GeForce GT 650M, která se automaticky přepíná přes ovladač Optimus – na baterii běží HD4000, na zásuvku výkonnější GeForce.


Neměl jsem možnost ultrabook rozšroubovat, ale na pohled se možnosti upgrade zdají podobné starším modelům, dostanete se tedy zřejmě k disku a pamětem, zbytek již pro běžného smrtelníka přístupné snadno není.


Zenbook Prime UX51VZ jsem zatím měl v ruce jen omezenou dobu a nemohl jsem provést žádné testy, na první pohled jde ale o ultimátní stroj. K pomyslné dokonalosti mu chybí jen DisplayPort, lépe odsazené šipky, matnější displej a o pár gramů nižší hmotnost. Lepší notebook v dohledu v současné době není, pokud nepočítám kategorii konvertibilních a ani v té v současnoti momentálně nevidím žádného důstojného protivníka.


Má to ale háček, Zenbook Prime UX51VZ se pomalu a se zpožděním chystá vstoupit na český trh a jeho cena bude začínat na 49 999 Kč. To je ten háček, ale pokud takové peníze za notebook dát můžete, bude tento Asus zase nadlouho nejlepší volbou (ale raději si počkejte na náš test).

 

.

Ohodnoťte tento článek!