Asus Zenbook UX301LA: špička mezi ultrabooky (recenze)

0

Úvod, parametry

Zenbooky byly vždy kvalitně zpracované ultrabooky, které pro broušený hliník nejdou daleko, zároveň ale patří mezi dražší. Zenbook byl prvním notebookem s pořádným Full HD IPS displejem a v blízké budoucnosti zřejmě bude i prvním 4K notebookem. Zkrátka se nešetří na detailech, ani vám nevnucují zastaralé technologie.


 

Od Zenbooku za necelých padesát tisíc očekávám jen to nejlepší. UX301LA není absolutně nejtenčí ani nejlehčí, ale ani kvůli tomu netrpí na nízkou kapacitu baterie nebo na špatné chlazení.

 

Asus Zenbook Prime Touch UX301LA
cena 48 826 Kč
zapůjčil Asus
hardwarová výbava 
displej 13,3″, 2560 × 1440 px, IPS, lesklý, dotykový (Sharp LQ133T1JW14, 8bit), Corning Gorilla Glass 3
procesor Intel Core i7-4500U na 2,4 GHz, 2/4 jádra (Haswell) TDP 15 W
grafický čip Intel HD4400
operační paměť 8 GB DDR3
pevný disk 512 GB SSD – 2× 256 GB Sandisk SD6SP1M256G1002, RAID0
baterie 6článková, 4560 mAh, 49,4 Wh
rozhraní 
USB / čtečka karet USB 3.0, audio, čtečka SD
Wi-Fi Wi-Fi 802.11ac (Intel Dual Band Wireless-AC 7260)
LAN gigabit LAN adaptér pro USB 3.0
Bluetooth Bluetooth 4.0 (Intel Wireless Bluetooth)
výstupy na monitor mDP a HDMI
webkamera ano
další
operační systém Windows 8 Pro
příslušenství externí adaptér, redukce na LAN a VGA
rozměry / hmotnost 325 × 226 × 15 mm / 1,4 kg
záruka 2 roky

Matně hliníkové tělo s tmavě modrou (Navy Blue) barevnou úpravou působí elegantně i odolně proti otiskům prstů. Základna kolem klávesnice je navíc určitým způsobem zjemněná a na dotyk působí sametově a velmi luxusně. Na tohle si prostě musíte šáhnout sami.


 

Víko displeje je i ze zadní strany překryté ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3. Dosavadní Zenbooky zde měli broušený hliník se soustřednými kruhy a sklo je určitým oživením. Tento povrch už lesklý je, ale náchylnost k otiskům prstů je v normě. Stříbrné logo Asus na víku při zapnutí notebooku svítí. Není to nevkusné a dává to najevo, že tento Zenbook je prostě lepší.


 
 

Lesklý displej nevadí

Displej je samozřejmě dotykový, a ač mám pořád raději matné a nedotykové, tak tady mi to nějak nevadí. Ba naopak, občas si přiblížím webovou stránku gestem pinch to zoom, přesto jej nevyužívám jako tablet. Otevření víka tělo notebooku příjemně nadzvedne, stojí pak jen na předních gumových nožičkách, zadní suplují plastové výstupky víka. Stabilita na stole je o něco nižší ale dostatečná.


 Displej typu IPS od Sharpu má hezké podání barev a vysoký maximální jas. Rozlišení 2560 × 1440 px je na 13″ notebook při současném fungování Windows až moc, ale pokud máte hodně dobré oči, dá se to používat. Při zmenšení rozlišení na polovinu (1280 × 720 px) se dostanete na příliš nízkou hodnotu, ale i při zmenšení na Full HD je písmo dostatečně ostré. Full HD je pro tento ultrabook zřejmě ideální. Když budete nějakou dobu používat nativní rozlišení a pak se přepnete na Full HD, nepřijde vám tak malé, jako kdybyste měli Full HD od začátku.

 

Maximální jas činí výborných 410 cd/m2, při provozu na akumulátor 335 cd/m2. Ideálního středu 120 candela dosáhnete při 40% jasu a rovnoměrnost podsvícení je téměř perfektní (nejvíce září střed, ale nepoznáte to). Lze nastavit i automatický jas podle čidla.

Kolem displeje je tenká těsnící guma, stejnou najdete i na základně a v zavřeném stavu ultrabook celkem těsní. Víko jde téměř otevřít jednou rukou až do velkého úhlu 148 °, v otevřeném stavu drží dobře, jen při větším drncání v autobuse může lehce padat. To je ale problém naprosté většiny notebooků. K uspání dojde již při přivření víka pod úhlem 18 °, ideálem je nula.

Klávesnici jde vytknout jediná věc. Nemá samostatné zapínací tlačítko a během práce si můžete notebook nechtěně vypnout. Klávesa pro vypnutí je umístěná místo klávesy delete a je od výroby podstatně tužší, Asus zřejmě ví proč. Ale měl ji raději rovnou umístit samostatně až nad blok kláves.

Rozložení je jinak perfektní, ve třech stupních podsvícené klávesy mají výborný zdvih a v mezerách kolem nich uniká minimum světla, spíše až pod úhlem. Klávesa pro vypnutí a pro Wi-Fi svítí více. Podsvícení může svítit pořád, jen když píšete.

Pokud bych chtěl více, tak by si Asus mohl vzít příklad z Toshiby, která bloky kláves více odděluje, například F-klávesy po čtyřech. A po vzoru Lenova zase zapracovat nad prosvítáním podsvícení. Zmínění výrobci mají na klávesnicích zase jiné nedostatky a klávesnice Zenbooku UX301 patří k naprosté špičce.

Perfektní touchpad, naměřeno

Touchpad je samostatnou kapitolou, takto povedený totiž ještě žádný námi testovaný notebook neměl a jeho kvality dosahují skoro až k MacBooku. Jeho sametový povrch je ještě jemnější, než okolní základna a prst po něm klouže skoro sám. Jde o beztlačítkový velice přesný clickpad. Ve správci zařízení jej najdete jako Asus Touchpad, výrobce Asus.

Žádný jiný touchpad na notebooku s Windows doposud neměl tak dobře vyladěná gesta. I pouhé posouvání okna dvěma prsty je na většině notebooků dost špatné, tento Zenbook má však téměř perfektní touchpad. Přes ovládací utilitu Asus Smart Gestures můžete zapnout i další gesta pro tři prsty, vypnout zobrazení šému po přejetí okraje, aktivovat funkci Exposé, deaktivovat touchpad když je připojená externí myš, apod. Tohle se nedá vůbec srovnávat se standardem Windows PC, tohle je na úrovni Macu.

Reproduktory jsou umístěné zespodu, zvukový projev je ale hodně dobrý a ke sledování filmů není externí repro zase tolik potřeba.

Konektory na levé straně čítají napájení, USB 3.0, microHDMI a jack na sluchátka. Vpravo miniDisplayPort, druhé USB 3.0 a čtečku SD karet. Všechny porty jsou v zadní části, tedy ideálně rozmístěné. V příslušenství dostanete adaptér gigabitové LAN do USB 3.0, který je omezený jen rychlostí USB.


 


 

Běžně jsem kopíroval z NASu rychlostí 50 MB/s. Druhá redukce vytvoří z miniDP port VGA, a to si Asus mohl raději odpustit. Redukci na HDMI bych ocenil mnohem víc, na prémiový ultrabook VGA nepatří. Přes mDP a HDMI zvládne celkem tři monitory včetně interního.


Zenbook UX301LA je jedním z prvních, který nabídne nový standard Wi-Fi 802.11ac. Pokud máte odpovídající router, dosáhnete reálné rychlosti přes 30 MB/s.

Velmi příjemně překvapilo chlazení. Ventilátory jsou naprosto tiché a většinu času se ani netočí. Jen ve velké zátěži a s uchem u klávesnice uslyšíte šum. Výkon je takový, jaký jen u tenkého notebooku dnes může být. Herní grafickou kartu zde čekat nemůžete, HD4400 je ale dostatečná.

Výkon
PCMark 7 5201 bodů
PCMark 8 2.0 (home) 2457 bodů
PCMark 8 2.0 (creative) 2692 bodů
Cinebench R15 (xCPU) 270 cb
3DMark (Cloud Gate) 5075 bodů
PCMark 8 2.0 (storage) 4 878 bodů
PCMark 8 2.0 (storage, bandwidth) 168 MB/s
skutečná kapacita syst./datového disku 190 GB / 265 GB
Výdrž a spotřeba 
Powermark (Balanced) 3:30 h
přehrávání videa (720p) 5:22 h
spotřeba při přehrávání videa 9,39 W/hodinu
nabití za 60 minut a následná výdrž u videa z 5 % na 55 % (zisk 24,7 Wh) vydrží 2:31 h
vybití v režimu spánku za 24 hodin ztráta 3,5 Wh (ze 100 % na 93 %)
spotřeba v max. zátěži 33 W
displej 
minimální a maximální jas (střední hodnota při 120 cd/m2) 44–410 cd/m2 (40 %),
(335 cd/m2 na akumulátor)
kontrast 1257:1
rovnoměrnost podsvícení (cd/m2) 119 128 118
121 135 121
120 128 120
počet současně fungujících displejů  3 / interní, mDP, mHDMI
maximální otevření víka (větší je lepší) / úhel pro uspání (menší je lepší) 148° / 18°

Procesor Intel Core i7-4500U, 8 GB operační paměti a k tomu dva moduly SSD v poli RAID0 poskytují celkový výkon 5201 bodů v PCMark 7. Přehrávání videa v rozlišení 720p vydrží UX301LA lehce přes pět hodin, což je výborná hodnota, nicméně některé podobně tenké ultrabooky zvládají i o dost více. Za jednu hodinu nabíjení se dostanete z 5 % na 55 % a Zenbook poté vydrží další dvě a půl hodiny. Drobný napájecí adaptér má indikační LED přímo na konektoru. Když dobíjí, svítí oranžově.

Druhá možnost, verdikt


 

Asus rozděluje pevný disk na oddíly pro systém a data, což vždy chválíme. Dvojici 256GB mSATA SSD v poli RAID0 rozdělil na 190 GB pro systém, pod písmenem D pak dostanete 265 GB. Tohle nikdo jiný u notebooků nedělá a je to jasné plus.


 

Do páru je v prodeji ještě Zenbook UX302LG za cenu kolem 30 000 Kč. Je neznatelně tlustší a těžší, nabídne Full HD displej, trojici USB 3.0 a plnohodnotné HDMI. Hardware se liší slabším procesorem Core i5-4200U a dedikovanou grafikou GeForce GT 730M (výkonnější zhruba o 40 %, než od Intelu). Chybí však SSD, nabídne jen 500GB disk spolu s malým SSD pro cache. Vzhledem k ceně bych raději bral levnější UX302LG, ovšem okamřitě bych do něj koupil SSD z dražšího modelu. UX301 také může mít rozlišení Full HD nebo i jiné procesory, ale v české nabídce je nenajdete

Verdikt

U Zenbooku víte, že velké peníze neplatíte jen za hezké šasi, ale i za vysoký výkon, výdrž a tichý provoz. Cena však pravděpodobně příliš neklesne, spíše se časem objeví nástupce. Kvůli použitým materiálům těla budete mít nutkání jej nosit v rukavičkách. Ne že by nesnesl běžné zacházení, ale je to jako s Lamborghini – musí vypadat pořád jako nové. Každý škrábanec vás bude mrzet jak na novém autě.

Plusy / mínusy
kvalitní tělo nemá samostatné zapínací tlačítko
IPS displej s velkým rozlišením (i po přepnutí na Full HD ostré písmo) vysoká (ale odůvodněná) cena
výkon a výdrž, tichý provoz výdrž mohla být ještě lepší
dobrá klávesnice, perfektní touchpad  
velké SSD, rozdělený disk na oddíly  
rychlá Wi-Fi 802.11ac  
Hodnocení 95 %
 

Asus prodává tento Zenbook s operačním systémem Windows 8.1 Pro, což znamená, že máte automaticky licenci i na Windows 7. Ať jste fanoušky kterékoliv verze, tohle je jasné plus, verze Pro je totiž pro výrobce PC o něco dražší. Na webu jsou ke stažení ovšem jen ovladače pro Windows 8.

Jediným bloatwarem je trialka McAfee, která ovšem neotravuje s registrací a Wildtangent Games. Rychlá odinstalace vše řeší. Zenbook UX301LA byl po delší době zase notebook, který jsem používal s radostí. Těžko se na něm hledají chyby, snad jen to zapínací tlačítko.

                       
 Kompletní galerie

Ohodnoťte tento článek!