Asus Zenbook UX305FA: jediný konkurent nového MacBooku?

0

Konfigurace, displej

Zenbook UX305 je velmi dobře přenosný a nevybočuje ze zaběhnutého kovového šasi předchozích Zenbooků. S tloušťkou 12 milimetrů je extrémně tenký a neobsahuje žádné pohyblivé části; ani ventilátory. Třináctipalcový matný a nedotykový displej je vsazený v těle velkém 15,7″. Vedle tloušťky je ještě lepší hmotnost, která činí pouhých 1,2 kg. V příslušenství najdete kvalitně zpracovaný cestovní obal.


 

Asus Zenbook UX305FA-(FB003H)
procesor Intel Core M-5Y10 (Broadwell) na 0,8 až 2 GHz, 2/4 jádra, TDP 4,5 W
grafický čip Intel HD Graphics 5300
RAM 8 GB integrovaná
SSD 256 GB SSD (SanDisk SD7SN3Q256G1002) mSATA
úložiště
optická mechanika není
akumulátor 45 Wh
Rozhraní
displej 13,3″, 3200 × 1800 px, IPS, matný, nedotykový
sítě gigabit LAN (přes redukci)
Wi-Fi 808.11ac (Intel Wireless-AC 7265), Bluetooth
USB 3× USB 3.0
čtečka karet SD
výstupy na monitory microHDMI
další webkamera
rozměry a hmotnost 324 × 226 × 12,3 mm / 1,2 kg
OS Windows 8
Cena a záruka
zahájení prodeje leden 2015

Graf ceny produktu Asus UX305FA-FB003H poskytuje server Heureka.cz
záruka 2 roky
zapůjčil
cena 23 832 Kč

 

Na procesoru Intel Core M je postaven třeba nový Macbook, který je jinak kritizovaný pro naprosté minimum (jen jeden) konektorů. Ve světě Windows se Core M ukazuje spíše u konvertibilních strojů a tabletových počítačů. Najdete jej u modelů Yoga 3 Pro, ThinkPad Helix, Acer Aspire Switch, HP Pavilion 11 či Asus Transformer Book. U klasické konstrukce jej má pouze HP EliteBook Folio za cenu přes 40 000 Kč (srovnatelné s Macbookem) a právě náš testovaný Zenbook UX305.

Konfigurace: berte Full HD

Zenbook UX305 je dostupný v několika konfiguracích za ceny okolo 20 000 Kč, čímž je zcela unikátní (rozuměj: neexistuje konkurence) a velmi dobrou volbou (srovnejte s HP a Macbookem). Jednotlivé konfigurace se od sebe liší displejem, procesorem i diskem. Vedle Intel Core M-5Y10 najdete i Core M-5Y71, mezi kterými je rozdíl ve frekvenci celkem velký (2 vs. 2,9 GHz), ovšem cena vzroste až o 8000 Kč. Core M-5Y71 existuje pouze s rozlišením qHD+ v kombinaci s Windows 8 Pro.

Zásadnější je displej. Existují dvě verze: Full HD a qHD+ (3200 × 1800 px). Na třinácti palcích je tohle obří rozlišení pro naprostou většinu činností spíše kontraproduktivní a navíc si za něj připlatíte (stojí 24 000 Kč), takže doporučím určitě vybírat variantu s Full HD.

U disků je na výběr pouze SSD, což je samozřejmě dobře. Asus nabízí velikosti 128 a 256 GB. Další rozdíly jsou zdá se jen v barvě šasi, které je samozřejmě kovové, ale se třemi různými odstíny. Vedle klasiky ještě bílá a zlatá. Vzhledem k tomu, že konfigurace se 128GB SSD stojí 19 860 Kč a s dvakrát větším diskem 21 846 Kč, vyplatí se připlatit za více místa.


Displej

Na test ovšem máme variantu s vysokým rozlišením. Testy jsem naměřil v původním qHD+, které má z výroby nastavené zvětšení písma na 250 %, ale také na Full HD, do kterého jde bez problémů přepnout a u kterého se dá s dobrým zrakem i zachovat zvětšení 100 % (lepší ale bude 125 %).


Přepnutí rozlišení na Full HD mělo pozitivní vliv na čitelnost, výdrž ale zůstala téměř stejná

K otevření displeje potřebujete spíše obě ruce a víko se zastaví už na úhlu 128°, což je málo. Trpí tím i jiné Zenbooky. Jde o kvalitní panel typu IPS, navíc matný a nedotykový, což je dnes celkem vzácné.

Věrnost barev je jen průměrná, barevná odchylka je kromě modré výraznější u všech barev. Taktéž kontrast je na IPS celkem nízkých 470:1. Displej má automatické nastavení jasu a střední hodnota 120 cd/m² je okolo 40 % šoupátka.

Konektory, klávesnice a touchpad

Na rozdíl od Macbooku je konektorová výbava na úrovni. Levá strana nabídne dvojici USB 3.0 a čtečku SD karet, vše v zadní části, kde nemohou připojené kabely překážet. Na pravé potom další USB 3.0, sluchátka a microHDMI. Zde najdete také indikátory dobíjení a pevného disku. USB-C zde není – ač zatím nemá nový standard příliš využití, mohl jej Asus osadit už v tomto modelu. Síťový konektor získáte přes dodávanou redukci do USB a Wi-Fi je dostupné ve své rychlé variantě 802.11ac.


Na klávesnici se píše dobře, napomáhají tomu poměrně velká tlačítka, která ovšem nejsou nijak tvarovaná. Kvality ThinkPadů nedosahuje a i na některých jiných Zenboocích se mi psalo lépe, nicméně ve světě notebooků Windows jde o nadprůměr.


Oddělené šipky vždy kvituji, ale zařazení zapínacího tlačítka do bloku kláves na místo obvyklého BackSpace rád nevidím. Bude se to plést. Horní řada kláves má jako primární F-klávesy, multimediální funkce jsou dostupné s přepínačem Fn nacházejícím se vpravo od Ctrl.


Docela mi chybí podsvícená klávesnice, což umí Asus dobře. Snad nepadla za oběť co největší tenkosti, protože přesně takovéhle kacířské myšlenky se při návrhu notebooků v hlavách inženýrů odehrávají – výsledek je o milimetr tenčí než Macbook, s čímž se dá marketingově pracovat, a s podsvícenou klávesnicí by na tom byl stejně. Clickpad je hodně velký a pohodlný, pro stisk je však potřeba větší síla.

 

Výkon, výdrž a hardware

Drobný akumulátor nabije Zenbook za hodinu zhruba na polovinu kapacity tříčlánkového akumulátoru. Výdrž je podle očekávání vysoká, ale úplné rekordy zase netrhá. Při běžné práci vydrží prakticky celých osm hodin, při multimediálním využití klesá výdrž pod pět. Mírné zahřívání spodní části se objeví až při velké zátěži.


Naměřeno
PCMark 7 2778
Cinebench R15 148 cb
PCMark 8 Storage 4886 bodů
PCMark 8 Storage Bandwidth 182 MB/s
Zoner Photo Benchmark 64 bodů

 

Podle kolegy, náruživého hráče Minecraftu, se dá kostičkový svět hrát na střední detaily zcela bez problémů. Grafika Intel HD 5300 na základní věci stačí. Kvalita reproduktorů je jen průměrná a nejvyšší hlasitost na přehrávání filmů pro více lidí moc nestačí. K tomu je ale stejně vždy lepší zapojit externí repráčky.

 

Drobný akumulátor nabije za hodinu Zenbook z 5 na 53 %.

K hardwaru Zenbooku se dostanete, ale popravdě – mnoho tím nezískáte. Optická mechanika zde není, většinu vnitřností zabírá akumulátor a SSD ve formátu M.2 přístupné sice je, ale bez něj stejně Zenbook nekoupíte. Leda že byste za čas chtěli osadit 512GB modul, to je jediný případ, kdy si zahrávat se zárukou. K paměťovým modulům se snadno nedostanete.

Hodnocení

Zenbook UX305 lze v podstatě doporučit všem, pro které není hlavní hrubý výkon, ale spíše svižnost. Za cenu kolem 20 000 Kč nabídne dobré Full HD i SSD v kvalitním lehkém provedení. UX305 je momentálně zcela bez konkurence, protože jediné podobné HP stojí zhruba dvakrát tolik.


Vstup na platformu Core M si však rozmyslete, 2 GHz v režimu Turbo je opravdu jen na nenáročnou práci (TDP 4,5 W). S úpravou fotek v Zoner Photo Studiu problém nebude, při kódování videa v Premiéře se ale už zapotí. Všechny konfigurace mají 8 GB operační paměti. Hlavně neberte naši testovanou konfiguraci, ale normální s Full HD.

  tichý pasivní provoz
  drobný nabíjecí adaptér
  pohodlná klávesnice
  svižné SSD
  velmi tenké provedení
  slušná výdrž
  umístění moderních portů
  velmi dobrá cena
  qHD+ je už příliš
  malý úhel otevření displeje
  umístění zapínacího tlačítka
  nízká maximální hlasitost
  nemá podsvícenou klávesnici
Hodnocení 90 %

 

Ozývají se hlasy, že Core M dnešním nárokům nestačí. UX305 a podobné stroje ale nemají současné notebooky nahradit, spíše přinášejí další variantu pro uživatele, kteří jsou stejně pasivní, jako samotný Zenbook. Takoví, kteří nekódují video, ale spíše konzumují obsah a chtějí k tomu pohodlný svižný stroj. Zenbook UX305 by se dal brát trochu jako lepší Chromebook s Windows, což je myšleno jako kompliment.

 

Ohodnoťte tento článek!