Asus ZenBook UX305LA: oblíbený subnotebook dostal zásadní upgrade

0

Design, zpracování a specifikace

Design, zpracování a specifikace

Nový Asus ZenBook UX305LA vychází z dříve uvedeného UX305FA (recenze), který se mezi lidmi stal poměrně populárním. Jaké jsou změny? UX305LA je tlustší, těžší, má aktivní chlazení a hlavně má mnohem výkonnější hardware. Jak se to projevilo na samotném notebooku a bude stejně oblíbený jako jeho slabší bratříček?

Asus ZenBook UX305LA

Za 25 000 Kč by se mohlo pro mnohé jednat o velmi zajímavou volbu, jelikož se v dané ceně těžko hledá celokovový ultrabook s tak perfektní mobilitou a výbavou.

Design

Celé tělo ZenBooku UX305LA je vyvedeno v kovu, konkrétně se bude jednat zřejmě o slitinu horčíku a hliníku. Nabízen je celkově ve dvou barevných variantách, v černé a ve zlaté. Pokud vám zlatá barva nevadí, určitě doporučuji zvolit spíše tu, jelikož černá trpí hrozně na otisky a šmouhy a úplně vyčistit z kartáčovaného víka otisky je téměř nemožné.

Asus ZenBook UX305LA

Asus ZenBook UX305LA

Tloušťka notebooku je opravdu velmi malá a jeho přenášení naprosto bezproblémové. Mnoho lidí, kteří se v tomto oboru nepohybují a nový ZenBook viděli, se divilo, že může být nějaký notebook tak tenký. Tudíž i vaše okolí lehce zaujme.

Asus ZenBook UX305LA

Spodní perforace zřejmě slouží pro přísun čerstvého vzduchu chladiči procesoru, tudíž, i když jsem už někde četl od různých lidí, že nové ZenBooky využívají pro přísun vzduchu mezery v klávesnici, není tomu tak.

Asus ZenBook UX305LA
Asus ZenBook UX305LA

Víko má poměrmě malý maximální úhel rozevření a zhruba od poloviny otevření zadní strana notebooku stojí ne na gumových nožičkách, ale na spodní hraně víka, kde se nachází i plastové „nožky“, aby nedošlo k jeho poškození. Tohle řešení nepovažuji za úplně šťastné.

Asus ZenBook UX305LA

Asus ZenBook UX305LA

I když je ZenBook UX305LA velmi tenký a lehký, pevnost jeho konstrukce a kvalita zpracování celého těla je příkladná. Za to si Asus zaslouží velkou pochvalu, jelikož takhle kvalitně zpracován by měl být každý notebook nad 20 tis. Kč.

Asus ZenBook UX305LA

Nad displejem se nachází webkamera, která pořizuje video v rozlišení až 720p.

Specifikace

Asus ZenBook UX305LA (UX305LA-FC006T/FC006H)
displej 13,3″ Full HD (1920 × 1080 px), matný IPS
procesor Intel Core i5-5200U na 2,2 GHz (2,7 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W
grafický čip Intel HD Graphics 5500 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 256GB SSD
optická mechanika není
akumulátor 56 Wh
rozměry a hmotnost 324 × 226 × 14,9 mm, 1,3 kg
OS Windows 10 / Windows 8.1 64-bit (+ zdarma upgrade na Windows 10)
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0
USB 1× USB 2.0, 2× USB 3.0
čtečka karet SD/SDXC
výstupy na monitory micro HDMI
další webkamera, 3,5mm jack
Cena a záruka

Graf ceny produktu Asus UX305LA-FC006T poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje červenec 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Asus ČR
cena 24 990 / 29 990 Kč vč. DPH (Windows 10/ Windows 8.1)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

U ultrabooků bývá často konektorová výbava ořezaná až na kost a není výjimkou, kdy některé mají například pouhé dva porty USB a z toho jen jeden USB 3.0. Asus na tom, bohužel, není o moc lépe. Na levé straně se nachází dva porty USB, z toho jeden ve verzi 3.0 a čtečka paměťových karet SD/SDHC/SDXC. Na pravé straně potom kombinovaný 3,5mm jack pro sluchátka a mikrofon, micro HDMI, port USB 3.0 a napájecí konektor.

Asus ZenBook UX305LAAsus ZenBook UX305LA
Konektorová výbava

Konektory prakticky zasahují jen tak daleko, jak je velká základní deska notebooku, jelikož zbytek těla vyplňuje akumulátor. Je to trochu škoda, jelikož aspoň jeden další video výstup by se pro náročnější uživatele mohl hodit, případně micro HDMI nahradit mini DisplayPortem s podporou řetězení displejů.

K sítí Wi-Fi se připojíte pomocí dvoupásmového ac modulu, tudíž i v gigabitové domácí síti si můžete užít vysokou přenosovou rychlost. Dalším bezdrátovým, kterým je ZenBook UX305LA vybaven, je Bluetooth v verzi 4.0.

 

Klávesnice

Jelikož se jedná o 13,3″ zařízení, rozhodně nečekejte numerický blok. Na chiclet klávesnici u UX305LA se píše velmi dobře, má příjemný odpor a i zdvih se zdá tak akorát. Navíc je poměrně tichá a neprohýbá se, což jsem však, vzhledem ke kovové konstrukci, očekával.

Asus ZenBook UX305LA

Asus ZenBook UX305LA

Chválím za oddělení šipek od klávesnice, jelikož v tomto provedení jsem neměl s jejich používáním problém ani poslepu. Někteří výrobci dokáží udělat šipky tak špatně, že ty krajní po hmatu nerozpoznáte od ostatních běžných kláves (např. u nedávno testovaného Aceru Aspire E15).

Asus ZenBook UX305LA

Za což však moc nechválím a co je další inspirací u MacBooků, je zapínací/vypínací tlačítko hned nad backspacem, které odsunulo delete o pozici doleva. U MacBooků to problém není, jelikož ty mají jen backspace (u Applu označován jako delete), ale u notebooků s Windowsem jsem na púoužívání tlačítka delete zvyklý a tak se mi často stalo, že jsem zmáčknul tlačítko power. Naštěstí pro jakoukoliv akci je potřeba jej podržet chvíli déle a krátký stisk nic neudělá.

Asus ZenBook UX305LA

Touchpad

Rozměrný touchpad usnadňuje práci s notebookem. V kombinaci s Windows 10 je s ním radost pracovat, jelikož podporuje opravdu velké množství gest a hlavně má příjemný povrch, na kterém nebudete mít problém ani se spocenými prsty. Fyzické kliknutí funguje po celém jeho povrchu, avšak celkově bych řekl, že má větší odpor, než většina clickpadů, se kterými jsem doteď pracoval. Například u takového Aceru Aspire V13 je kliknutí mnohem lehčí, není pro něj potřeba vyvinout takový tlak.

Asus ZenBook UX305LA

Displej

ZenBook UX305LA je nabízen se dvěma verzemi displeje a to buď Full HD IPS s rozlišením 1920 × 1080 px nebo QHD+ IPS s rozlišením 3200 × 1800 px. Mnou testovaný model je vybaven právě prvním zmíněným. Oba mají matný antireflexní povrch.

Asus ZenBook UX305LA

Že by byl osazený panel zkalibrovaný tak, aby se na něm dala bez problému dělat i profi grafika, to se říct nedá, ale průměrná barevná odchylka dE 5,46 je dobrá a pro zpracování fotek (samozřejmě ne na profi úrovni) je displej bez problému použitelný. Z grafu složek odstínů šedé jde vidět, že červená trochu chybí. Odstíny šedé na tom rovněž nejsou špatně s průměrnou odchylkou dE 3,9. Bílá má teplotu necelých 7300 K (optimální je 6500 K). Pochválit musím kontrast, který je s hodnotou 1287:1 vynikající.

Podsvícení displeje je regulovatelné od zhruba 20 cd/m2 do 343 cd/m2. I za slunečného dne je tedy displej, i díky matnému povrchu, dobře čitelný.

Asus ZenBook UX305LA screenshoty

Svítivost: 19,8–343,3 cd/m2
Kontrast: 1287:1

Měřil jsem kolorimetrickou sondou X-Rite i1Display Pro a pro zaznamenání hodnot využívám OpenSource softwaru HCFR.

Námi testovaný notebook měl, bohužel, špatný kus displeje, jelikož trpěl na až extrémní prosvítání podsvícení. To mi trochu zkazilo počáteční dojem, ale vzhledem k tomu, že jsem přesně tento panel viděl u dalších třech UX305 a ostatní recenze si na nějaké problémy s podsvícením nestěžují, tak jsem si naprosto jistý, že to byla pouze vada kusu.

Hardware, výkon, provozní vlastnosti a výdrž

Hardware

Asus ZenBook UX305LA-FC006H a FC006T (odlišují se pouze operačním systémem) jsou vybaveny procesorem Intel Core i5-5200U se základní frekvencí 2,2 GHz (Turbo 2,7 GHz), jež disponuje dvěma fyzickými a čtyřmi virtuálními jádry a je postaven na architektuře Broadwell. Lze však očekávat, že se již brzy objeví verze s procesory Skylake. Součástí procesoru je i integrované grafické jádro Intel HD Graphics 5500, na kterém si zahrajete opravdu jen méně náročné hry a to pouze v nízkém rozlišení. UX305LA však není na hry, nýbrž na práci, tudíž to nelze brát jako jeho nedostatek. TDP celého procesoru je 15 W.

Asus ZenBook UX305LA screenshoty

Procesoru sekunduje 8 GB operační paměti DDR3L taktované na 1600 MHz ve dvoukanálovém zapojení. Jako hlavní úložiště slouží 256GB SSD do slotu M.2 – Micron M600 MTFFDDAV256MBF.

Asus ZenBook UX305LA screenshoty

Výkon

Výkonově nabídne UX305LA ve verzi s Core i5 přesně to, co se od tenkého, lehkého ultrabooku očekává. Kromě běžné práce, přehrávání 4K videa (díky akceleraci přes grafické jádro), zvládne úpravy fotek a nějaké základní úpravy videa. Samozřejmě zvládne i rendering 3D scén, pokročilý střih videa, ale počkáte si, jelikož pro takové účely jsou mobilní čtyřjádra, nikoliv 15W ultrabookové dvoujádro, které tím zadupete do země.

Chválím osazení 8 GB RAM, které tak bude snad vždy dostatek a v kombinaci s velmi rychlým SSD od Micronu, jehož sekvenční rychlosti se pohybují okolo 500 MB/s, je tento pro nenáročnou práci jako stvořený. Asus vyvážil výkon velmi dobře a nemám tomu co vytknout.

Výkon integrovaného grafického jádra je nízký a na hraní her se opravdu nehodí. Něco staršího, nenáročného a v nižším rozlišení si zahrajete, ale novější, graficky pokročilé hry ve Full HD si s rozumnými fps nezahrajete.

Výkon jsem pouze ověřil, zda sedí s testy kolegy Ondry Bešťáka a to v benchmarcích Cinebench R11.5 a PCMark 8.

Asus ZenBook UX305LA screenshotyAsus ZenBook UX305LA screenshoty

Testy úložiště

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

Asus ZenBook UX305LA screenshoty

Výdrž, hluk a zahřívání

Vestavěný akumulátor má kapacitu 56 Wh a Asus slibuje výdrž až dvanáct hodin. Vzhledem ke kapacitě se mi tomu moc věřit nechtělo. Dvanáct hodin nezvládl, avšak v našem klasickém testu obnovování webu Cnews zvládl něco přes osm a půl hodiny, což je jedna z nejvyšších výdrží, co jsme u notebooků naměřili. Při sledování videí na YouTube, občasné úpravě fotek mi notebook vydržel nabitý přes sedm hodin, takže rozhodně chválím.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 8:36 h

Pokud jsem nedělal nic náročnějšího, při čem by se procesor zahřál na nějakou vyšší teplotu, tak běžel testovaný ZenBook pasivně a nevydával tedy ani hlásku (nezaznamenal jsem ani žádné pískání cívek, nebo podobné jevy, které nebývají ojedinělé). Při zátěži se samozřejmě již ventilátor chlazení roztočil, ale ani v tom nejnáročnějším momentu (Prime95) nebyl notebook moc hlučný. To však šlo poznat na teplotě, která se vyšplhala až na 90 °C, ale ani kvůli ní procesor nethrottloval. Asus tedy obětoval teplotu ve prospěch hlučnosti, avšak se zachováním výkonu.

Asus ZenBook UX305LA screenshoty

Zvuk

Reproduktory ZenBooku UX305LA jsou umístěn po bocích na spodní straně. Výšky mají ucházející, středy průměrné, ale basy podprůměrné.

 

Software

Operačním systémem je v základu Windows 8.1 64-bit, samozřejmostí je upgrade zdarma na Windows 10. Jelikož Asus na krabici i samotném notebooku vyzdvihuje použití právě Windows 10, provedl jsem upgrade. Bloatweru není v ZenBooku nějak moc, z naprosté většiny se jedná přímo o aplikace Asusu, které ale nijak neotravují.

Asus ZenBook UX305LA

Závěr, plusy a mínusy

Verdikt

Asus ZenBook UX305 původně začal jako cenově přijatelný subnotebook osazený nepříliš výkonným procesorem Intel Core M, který si však v nejlevnější verzi získal poměrně velkou oblibu u lidí, jelikož byl optimální pro nenáročnou práci, tenký, lehký, vydržel dlouho na nabití, zkrátka ideál pro mobilní lidi (recenze).

V létě však Asus představil nové verze UX305 a jednu z nich jsme právě měli možnost otestovat. Model UX305LA-FC006H je výborný mobilní pracovní nástroj s vysokou kvalitou zpracování, pevným kovovým tělem, výbornou výdrží na baterii a pěkným Full HD displejem, který můžeme doporučit všem, co něco takového hledají.

Asus ZenBook UX305LA

Nic však není dokonalé a to ani zento ZenBook. Co mi u ultrabooku za 25 tisíc Kč vadilo nejvíce? Nepodsvícená klávesnice. Chápu, že Asus vychází z původního UX305 s Core M, který je ještě znatelně levnější, ale upgrade klávesnice mohl udělat. Dalším záporem je u černé verze silně se patlající tělo. Trochu mi vadil i menší úhel otevření víka, se kterým jsem však měl problém jen výjimečně.

Asus ZenBook UX305LA

Rád bych ještě trochu rozebral záruku, kterou Asus poskytuje na notebooky zakoupené v období od 23.2.2015 do 31.12.2015 (do patnácti dní od koupě musíte notebook zaregistrovat a nahrát doklad o koupi na portál). Pokud se vám u některého z těchto notebooků zakoupeného v daném období něco pokazí v prvních 14 až 365 dnech, zažádáte přímo Asus o opravu, oni notebook vyzvednou, opraví, přivezou vám jej a pokud si do třiceti dní od opravy na daných stránkách podáte žádost, pošlou vám na účet plnou nákupní cenu. Je tam samozřejmě plno podmínek, že se to nevztahuje třeba na vady, se kterými vám již notebook přišel, apod., ale i tak se jedná o příjemný bonus, na kterém můžete dost vydělat, pokud už by se vám s notebookem něco přihodilo.

Konkurence

Tady bych se chtěl zastavit. V době zapůjčení notebooku byly na českém trhu akorát verze s Windows 8.1 a konkrétně tato testovaná, FC006H, stála 29 999 Kč (a stále stojí). Nově se však objevily modely s Windows 10, které stojí o 5000 Kč méně, což je velmi znatelný cenový seskok. Hodnocení tedy budu vztahovat k modelu UX305LA-FC006T s Windows 10, který se vyplatí mnohem více.

//Podle aktuálních informací od českého zastoupení společnosti Asus by i model UX305LA-FC006H (Windows 8.1) měl klesnout již brzy na cenovou hladinu 25 tis. Kč.

Pokud jej porovnáme s konkurencí, tak asi nejblíže (13,3″, kovové provedení, alespoň Core i5, displej s rozlišením minimálně Full HD a s matricí IPS nebo jinou lepší, váha pod 1,5 kg a malá tloušťka) jsou pouze Dell XPS 13 a Apple MacBook Air. První zmíněný stojí zhruba 32 000 Kč, má pouze 128GB SSD a 4 GB RAM. Naopak má podsvícenou klávesnici, lepší displej a ještě menší rozměry.

MacBook Air stojí zhruba 33 000 Kč, má pouze 128GB SSD a displej s matricí TN (barvy má v pořádku, ale pozorovací úhly jsou horší). Ale stejně jako Dell má podsvícenou klávesnici. Zde však není porovnání až tolik na místě, jelikož notebooky od Applu si lidé nekupují na základě poměru cena/výkon.

Asus ZenBook UX305LA-FC006T/FC006H

+ velmi kvalitní zpracování
+ vyvážený hardware, 8 GB RAM
+ rychlé SSD
+ výborná výdrž na baterku
+ matný IPS displej s dobrými barvami a výborným kontrastem
+ pohodlná klávesnice a touchpad
+ rychlá WiFi
+ cena (verze FC006T s Windows 10)
+ při běžné práci naprosto tichý, při zátěži stále přijatelná hlučnost
+ velmi tenké tělo a nízká hmotnost
+ nadstandardní záruka

− nepodsvícená klávesnice
– silně se patlající tělo černé verze
malý úhel otevření víka
– u námi testovaného kusu prosvítání podsvícení displeje

Za vysokou kvalitu zpracování, výbornou výdrž na baterku, solidní výkon a rovněž výbornou mobilitu v dané ceně si od nás ultrabook Asus ZenBook UX305LA vysloužil ocenění Smart Buy.


Specifikace

Asus ZenBook UX305LA (UX305LA-FC006T/FC006H)
displej 13,3″ Full HD (1920 × 1080 px), matný IPS
procesor Intel Core i5-5200U na 2,2 GHz (2,7 GHz Turbo), 2/4 jádra, TDP 15 W
grafický čip Intel HD Graphics 5500 (integrovaná)
RAM 8 GB DDR3L 1600 MHz
úložiště 256GB SSD
optická mechanika není
akumulátor 56 Wh
rozměry a hmotnost 324 × 226 × 14,9 mm, 1,3 kg
OS Windows 10 / Windows 8.1 64-bit (+ zdarma upgrade na Windows 10)
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.0
USB 1× USB 2.0, 2× USB 3.0
čtečka karet SD/SDXC
výstupy na monitory micro HDMI
další webkamera, 3,5mm jack
Cena a záruka

Graf ceny produktu Asus UX305LA-FC006T poskytuje server Heureka.cz
zahájení prodeje červenec 2015
záruka 2 roky
zapůjčil Asus ČR
cena 24 990 / 29 990 Kč vč. DPH (Windows 10/ Windows 8.1)
Ohodnoťte tento článek!