Asustor AS-204TE: čtyřdiskový NAS nejen pro video (recenze)

0

Model AS-204TE je určen pro čtyři disky a v našem případě byly osazeny tři 2TB WD RED. Jejich teplota se pohybuje mezi 36 a 38 °C a ventilátor je lehce slyšet i při nízkých otáčkách. Tichý rozhodně není, spíše průměr. Po zapnutí nastartuje za 2 minuty.


 

Stále jde o drahý hardware v ceně průměrného počítače, nicméně již levnější, než tomu bylo dříve a navíc s Atomem, který nabízí konkurence až u podstatně dražších NASů. Můžete mít dvoudiskový AS-202TE za 6490 Kč, nebo námi testovaný AS-204TE. Ve srovnání s dražšími Asustory řady AS-6xx poklesla u čtyřdiskových modelů cena z 14 990 Kč na 9 490 Kč. Hardware byl ponížen na nižší frekvenci 1,2 GHz a poloviční velikost operační paměti.

Parametry
Cena 10 690 Kč
Zapůjčil Conquest
Asustor AS-204TE
Procesor Intel Atom Dual-core 1,2 GHz
Operační paměť 1 GB DDR3 SO-DIMM
Pozice pro pevné disky: 4× 3,5″ nebo 2,5″ SATA
Management disků: JBOD, RAID 0 / 1 / 5 / 6 / 10 + Hot Spare
Konektivita: Gigabit LAN, HDMI
USB 2× USB 3.0, 2× USB 2.0

 

Asustor má krásné uživatelské prostředí připomínající iPad. Základem je plocha (může jich být více) o patnácti ikonách a horní lišta s vyhledáváním, přístupem k nastavení a vypnutí. Do lišty lze též minimalizovat otevřená okna, podobně jako ve Windows. Jednotlivé ikony můžete mezi plochami přesouvat a měnit jejich pořadí.

Operační systém:

 

Vysoká rychlost

Asustor má samozřejmě všechny běžné funkce NASu, tedy správu sdílených složek a uživatelských práv, S.M.A.R.T., iSCSI, VPN i přechod z pole RAID1 na RAID5 bez ztráty dat. Nechybí síťový koš, protože když něco smažete ve Windows ze síťového disku, v obvyklém koši to nenajdete.

Správce souborů podporuje Drag&Drop, umí pracovat s archivy a zvládne vytvoření dočasného odkazu na libovolný soubor – pro jednoduché nasdílení přes internet (s expirací, heslem…). Přes volné porty USB připojíte tiskárnu, UPS záložní zdroj i Wi-Fi dongle – ale drátová síť je vždy lepší. Dokonce lze nastavit jas indikačních diod na přední straně NASu. Pro vzdálené připojení přes DDNS můžete využít nabízenou doménu jméno.myasustor.com.

Naměřená rychlost dosahuje 69,5 MB/s u stahování a 57,8 MB/s při nahrávání velkého souboru, měřeno na poli RAID5 za pomoci disku SSD a gigabitového routeru Netgear. Asustor tedy umí vše a je dostatečně rychlý, ale má i něco navíc.


 

Mezi mnoha aplikacemi ke stažení najdete například šikovný Dropbox, který funguje stejně jako ten na desktopu a takto si jej snadno namapujete jako nový síťový disk. Asustor má předinstalovaný ADM Defender pro ochranu dat, navíc můžete soubory šifrovat.

V nastavení lze zakázat tlačítko reset, měnit otáčky ventilátoru a upravovat týdenní plán napájení – třeba večer vypínat, ráno zapínat, vše automaticky.


 

XBMC zatím v betaverzi

HD přehrávač měl Asustor původně přes aplikaci Boxee bez dálkového ovládání, ale poté přešel na XBMC. Obecně jde o nejlepší HD přehrávač, ale na Asustoru v současné verzi obsahuje řadu chyb.


 

Sice zvládne i náročná videa bez trhání a vytížení procesoru je kolem 20 %, ale prostředí není zcela vyladěné. U některých videí už po pauze nejde znovu spustit přehrávání, stále trvá problém s českým kódováním titulků, respektive vadnou diakritikou u externích titulků. Během testování vyšlo několik opravných aktualizací, ale přesto bych s nákupem chvíli vyčkal, pokud je pro vás XBMC důležité.


 

Dálkové ovládání je zato velmi jednoduché – směrový kříž, vstup do nastavení, návrat na domovskou obrazovku, play, pause. Přestože v poslední aktualizaci došlo ke zjednodušení ovládání, zůstává složitější přepínání zvukových stop a titulků.


 

Z videí přehraje Asustor téměř všechny důležité formáty, náročné video Samsung Oceanic se netrhá a správce úloh ukazuje vytížení procesoru jen kolem 20 %. Video v rozlišení 4K se ani nespustí.

Asustor portál

Kromě prostředí XBMC můžete aktivovat Asustor portál. XBMC bude na televizi jen jako jedna z více ikonek, ty další zahrnují přístup do administrace NASu, Chrome a Youtube, všechny ovšem pouze otevře příslušnou stránku v Chrome. Tady je vidět insirace QNAPem, který je ještě o kus dál. Například videa z Youtube v 1080p se ale dost trhají.


 

Vedle torrentů je tu taky aplikace Download Center, kam zadáte stahování z webu přes protokol http. Lze omezit šířku pásma, nastavit časový plán kdy stahovat. Dříve populární registrované účty Rapidshare a podobné již chybí.

Pro vzdálené připojení přes DDNS, můžete využít nabízenou doménu myasustor.com (jméno.myasustor.com). Hodně samozřejmě záleží na rychlosti vašeho domácího internetu, hlavně uploadu, který je u nás většinou tragický. A pokud nebydlíte v dosahu např. Netboxu, je takové ovládání NASu problematické.

Spotřeba se třemi disky činí kolem 25 W a po uspání disků se příliš nesníží. Lepším řešením je naplánovat noční vypínání. Nízké otáčky kolem 600 ot./min jsou slyšitelné pouze zblízka.

Cena Asustoru je celkově výhodná, neboť konkurence se čtyřmi disky, Atomem a výstupem HDMI stojí mnohem více. Aplikace pro Android i iPhone nabízejí stejně jako u jiných NASů jen omezené množství funkcí.

 

Plusy / mínusy
Přenosové rychlosti XBMC zatím málo vyladěné (beta)
integrovaný HD přehrávač a dálkový ovladač dálkový ovladač se kupuje zvlášť
poměr cena/výkon
rozšířené funkce (Dropbox…)  
Hodnocení 90 %

 

 

 

Ohodnoťte tento článek!