Asustor AS5002T: multimediální skladiště dat, které překonává gigabit (recenze)

0

Dvoudisk koupíte za 8890 Kč, čtyřdisk za 12 390 Kč, což není tak velký rozdíl. Je ale nutné počítat i s cenou disků a čtyři stojí víc než dva. Tolik domácí počty, ve všem ostatním by byl čtyřdisk výhodnější. Asustor má v nabídce i levnější dvoudisky. Modelu v ceně 5390 Kč ale chybí HDMI a jde o Intel Atom, zatímco novinka s procesorem Intel Celeron je o kus výkonnější. A procesor se na přenosových rychlostech opravdu projevil.

 

Asustor AS5002T
procesor Intel Celeron 2,41 GHz Dual-core
RAM 1 GB DDR3 (dva sloty)
místo pro disky 2× 3,5″ SATA III
rozměry a hmotnost 105 × 120 × 142 mm / 0,66 kg
OS ADM 2.3
sítě 2× gigabit LAN
USB 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× eSATA
čtečka karet
multimediální výstupy HDMI, S/PDIF
napájení externí adaptér
rozměry 164 × 108 × 230 mm
Cena a záruka
zahájení prodeje prosinec 2014
záruka 3 roky
zapůjčil
cena 8990 Kč

 

NAS má velmi kvalitní zpracování šasi a příjemné barevné indikace (v nastavení lze jejich intenzitu ztlumit, nebo zapnout noční mód). Není ani moc hlučný, uslyšíte jej jenom velmi zblízka. Bylo by proto škoda jej umístit někam do sklepa, jeho místo je totiž díky přítomnosti výstupu HDMI poblíž televize. Kovové šasi zároveň trochu přispívá k chlazení a NAS se nijak nezahřívá.


 
 

Přístup k diskům je zepředu přes šuplíky, kde najdete i port USB 3.0 pro rychlé zálohování a infračervený port pro dálkové ovládání. Vzadu máte dvě gigabitové sítě; v domácích podmínkách využijete jen jednu, druhý port se teoreticky hodí pro záložní připojení, nebo agregaci linek.

Pro připojení dalších zařízení jsou tu čtyři USB porty, z toho dva rychlé USB 3.0. Připojíte k nim třeba externí disk, který tak lze nasdílet v síti, nebo tiskárnu (stane se z ní síťová). Do USB lze zapojit i klávesnici a myš pro ovládání prostředí na televizi. Samozřejmě myslíme USB dongle, drátové periferie by zde přeci jen trochu překážely.

Dvojice eSATA je určená pro připojení větších externích disků a poskytne vyšší rychlost srovnatelnou s interními disky. V tomto případě je ale často lepší vzít rovnou čtyřdiskový NAS, než takto rozšiřovat dvoudisk.


 

Výstup HDMI slouží k připojení na televizi, kde přes tzv. Asutor portál zpřístupní hlavně přehrávač XBMC. Dokupte si dálkové ovládání a získáte přehrávač filmů bez omezení, jakými stále oplývají televize se Smart TV, případně HD přehrávače s Androidem. Jako příjemný doplněk je vedle HDMI ještě S/PDIF digitální výstup zvuku, ale zvuk bude fungovat i přes samotné HDMI. Toto už je vylepšení spíše pro náročné hifisty.


 Uvnitř NASu tepe dvoujádrový Intel Celeron na frekvenci 2,41 GHz, kterou je schopný krátkodobě navýšit na 2,58 GHz. K tomu jeden gigabajt operační paměti, jež si můžete sami jednoduše navýšit (uvnitř jsou dva sloty). To se může hodit, pokud si stáhnete větší množství rozšiřujících aplikací. Většinou to ale potřeba není.


 

Výkon je díky tomu skutečně vysoký. Vlastně tak akorát, aby strčil do kapsy omezení gigabitové sítě: zhruba 110 MB/s. Při přenosu sekvenčních dat jsme naměřili rychlost 112 MB/s, což je přesně i výrobcem deklarovaná hodnota. Vše měříme při jediné rozumné konfiguraci dvoudiskového NASu: zapojení RAID1.

Operačním systémem je ADM aktuálně ve verzi 2.3.3

NAS umí všechno, je to vlastně malý server. Správu uživatelů, VPN, přidělení práv k jednotlivým složkám, které si přes Sambu i jiné protokoly namapujete na své počítače. Perfektní sdílený a nonstop dostupný disk z vlastní sítě i z internetu.

Do administrace vstupujete klasicky přes webový prohlížeč. Můžete si vybrat obrázek na plochu, Asustor dělá vše pro to, abyste se cítili jak ve Windows (či jiném OS).

Mezi funkce které byste si měli určitě nastavit je síťový koš (co smažete, můžete obnovit), plán vypínání (aby se NAS na noc sám vypínal a ráno zase zapínal) nebo pravidelné zálohování dat z vašeho počítače na NAS.

 

ADM pravidelně kontroluje pevné disky, můžete i ručně naplánovat pravidelné kontroly SMART, předejdete tak případné ztrátě dat (disky jsou všechny poruchové).

Integrovaný správce souborů sice není dvoupanelový, to není na žádném NASu, ale pokud povolíte Javu, dokáže přistupovat i na soubory z vašeho počítače.

Pro rozšíření standardních funkcí slouží Centrum aplikací. Musíte se zaregistrovat, ale potom získáte přístup k velkému počtu aplikací, z nichž některé se určitě budou hodit. Třeba aplikace pro Dropbox (každý uživatel může mít jeden), XBMC (abyste využili výstup HDMI či Download center).


 

Na televizi uvidíte tzv. Asustor portál, úvodní obrazovku s několika možnostmi. Prohlížeč Chrome není tak pohodlný na ovládání, přestože jde o linuxovou distribuci, bude lepší sáhnout normálně po notebooku. Youtube vychází z něj, jde vlastně o upravenou stránku youtube.com jako neviditelnou záložku. To hlavní zde je ale XBMC.

 

Přehrávač videí XBMC je jeden z nejlepších, jaké můžete mít. Dálkové ovládání si k NASu musíte dokoupit sami, ale lze využít třeba bezdrátovou myš. Přehrajete naprosto všechna videa, nenarazil jsem na formát, který by AS50002T nezvládl. Dokonce i Samsung Oceanic či webové video ve formátu .webm nebylo žádným problémem. Pouze video v rozlišení 4K se trhalo, ale i podle Asustoru jej zvládne až vyšší řada AS70.

NAS lze ovládat pomocí mobilních/tabletových aplikací AiVideo, AiPhoto, AiMusic, AiMaster, AiDAta, AiDownload…, které slouží přesně tomu, jak se jmenují. Přehrajete si přes ně streamované video z NASu, prohlédnete fotky, spravujete stahování. AiMaster potom slouží na mobilní verzi administrace.

Zajímavá je funkci Searchlight, která vyhledává vámi zadané slovo nejen mezi soubory, ale i v ovládání.

Spotřeba se dvěma disky činí zhruba 14 W, což není mnoho a při vypínání na noc se na měsíčním účtu nemusí ani moc projevit. Disky lze i nechat uspávat při nečinnosti, to už ale komfort používání snižuje. Cenově vychází tento Asustor proti QNAPu a  Synology (při podobném výkonu) velmi dobře. Záruka je tři roky a k NASu dostanete licenci na čtyři IP kamery pro dohledové centrum – za toto se u konkurence poměrně dost připlácí.

Plusy / mínusy
  plně využívá gigabitovou síť
  kvalitní provedení a kovové šasi = tichý provoz
  HDMI a přehrávač XBMC
  dálkový ovladač je potřeba dokoupit (ale ne každý jej potřebuje a bývá akce „Ovladač zdarma“)
Hodnocení 95 %

Další screenshoty z administrace

     

Ohodnoťte tento článek!