Asymetrii Ryzenů 7000 s 3D V-Cache by mohl řešit firmware nezávisle na OS, unikly snímky

30
AMD Ryzen 9 7950X3D bez rozvaděče tepla ilustrace 1600
AMD Ryzen 9 7950X3D bez rozvaděče tepla, ilustrace
-
Zdroj: AMD

První pohled na funkci, která má řešit dilema V-Cache a frekvencí u procesorů Ryzen 7000X3D.

Když AMD v lednu na CES 2023 odhalilo procesory Ryzen 7000 s 3D V-Cache speciálně určené pro herní počítače, přišlo s tím překvapení. Verze s dvěma CPU čiplety s 12 a 16 jádry totiž mají 3D V-Cache osazenou jen na jednom z nich, který má na oplátku nízké frekvence, zatímco druhý čiplet je holý s malou L3 cache, ale s vysokými takty. Toto bude potřebovat speciální softwarové zacházení a zdá se, že prosákly první známky toho, jak bude vypadat.

Výrobci desek nyní chystají vydání UEFI firmwarů (nebo je už vydávají), které přinášejí speciální podporu pro Ryzeny 7000 „X3D“. Jsou založené na kódu Agesa 1.0.0.5c. Tato verze by neměla být třeba pro samotné spuštění a fungování procesorů, ale má optimalizovat výkon. Na internetu se objevily snímky z UEFI desky Asus X670 ve verzi 0921 (jde o beta vydání), které ukazuje speciální obsluhu těchto „cache.FREKVENCE“ procesorů od AMD.

Tento Beta BIOS 0921 byl pro zájemce zveřejněn na fóru Asusu, zatím jde ovšem o zkušební verzi, takže pro většinu uživatelů je doporučeno počkat na finální vydání.

Na snímcích z nastavení je vidět, že v UEFI je přidáno nastavení nazvané „Core Flex“. To má podle všeho obstarávat prioritizaci jader buď prvního, nebo druhého CPU čipletu (BIOS by asi mohl měnit to, jak jádra prezentuje operačnímu systému, nebo mu předávat informaci o preferovaných jádrech přes rozhraní CPPC2).

Prioritizace, zdá se, bude fungovat s vícero kritérii, mezi nimiž je míra vytížení kapacity paměťového řadiče a přístupu do pamětí a využití cache. Zřejmě by tedy řízení procesoru mohlo mít schopnost do jisté míry analyzovat, jak moc je 3D V-Cache pro hru přínosná, a případně přepnout prioritu na jádra čipletu s 96MB L3 cache, nebo naopak rozhodnout o změně priority na holý čiplet s jen 32MB V-Cache, ale vyšší frekvencí.

Podle snímků lze mít kritérií a algoritmů rozhodujících o prioritizaci více současně. V BIOSu od Asusu se dají nastavit různé prahové hodnoty, a fungování tak bude konfigurovatelné, což lze brát jako výhodu. Ale na druhou stranu zase ruční nastavování bude znamenat hodně experimentování s jednotlivými hrami, takže nezbývá než doufat, že výchozí volby budou fungovat uspokojivě a bude možné tato CPU používat i tak nějak automaticky.

To, že jsou funkce starající se o přiřazení jader pro hry součástí firmwaru a jeho nastavení, by mohlo být výhodné v jedné věci. Procesor a jeho řídicí jednotka by pak totiž měly tuto práci odvádět transparentně, aniž by o tom operační systém musel vědět. Je zde tedy možnost, že přepínání her mezi čiplety by mohlo fungovat nejen na nejnovějších Windows, ale i na Windows 10 a případně i jiných operačních systémech.

Zatím ovšem toho o fungování této funkce víme málo, takže toto je zatím jen teorie. Jak univerzální toto řešení bude, se snad ukáže příští týden. Recenze Ryzenů 7000 X3D mají totiž vyjít 27. 2., tedy aspoň podle posledních uniklých (ale neoficiálních) informací. A v testech procesorů by snad měly být i informace o tomto softwarově-firmwarovém aspektu.

Zdroje: Tom’s Hardware, HXL, Asus ROG Forum

Asymetrii Ryzenů 7000 s 3D V-Cache by mohl řešit firmware nezávisle na OS, unikly snímky
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 12 hlasů

30 KOMENTÁŘE

 1. No jo, prostě AMD = machři na procesory, nýmandi v grafikách.
  Takhle měl totiž Intel pořešit přepínání biglittle jader firmwarem nezávisle na OS taky, jenže by Intel musel mít někoho, kdo by ten firmware byl schopen napsat.

  • nýmandi v grafikách? to snáď nie…RDNA2 vs Ampere (RX6950XT vs RTX 3090) = v súčasnosti vyrovnaná partia…RDNA3 vs ADA Lovelace (RX7950XTX vs RTX4080) = vyhráva Radeon….keby 7950XTX mala game-clock nie na 2.2-2.4Ghz, ale na cca 3.1-3.3ghz, tak by hravo zmazala aj 25% náskok RTX 4090…hold je to daň za nový prístup (prvý čipletový dizajn v GPU), teraz ich to potrápilo, ale s budúcou RDNA4 architektúrou to zase dosť potrápi konkurenciu. A ak chceš niekoho tak nazvať, tak sa obráť na Koduriho a spol., tam je to už tradícia pomaly, a je jedno za aký tým kope.

   • Ha, ha, ha.
    Pamatuju si na POLARIS, ten měl být podle AMD také revoluční a zašlapat grafiky NVidie do země. Ale nakonec z toho nic nebylo. Pravda POLARIS byl levný a svého času výhodný v poměru výkon/cena, ale to je tak všechno.
    A tahle slibotechna furt jede dál. Až bude RDNA4 aspoň stejně výkonné jako NVidie, tak pak teprve řeknu, že AMD je dobré i v grafickách, ale na sliby já nevěřím.

    • Človeče, napíšem ti argumenty, že už teraz (aj generáciu dozadu) je AMD rovnako dobré ako nVidia a ty tu otočíš na „Koduriho“ Polaris a následne to zhrnieš vetou „Až bude RDNA4 aspoň stejně výkonné jako NVidie, tak pak teprve řeknu, že AMD je dobré i v grafickách“. Čítaj s porozumením…prosím ťa pekne….

     • btw…keby sme sa slovičkárili tak (:D) – Tvoj argument končí hneď na začiatku kde píšeš o hypotetickej grafike ktorá neexistuje (7950XTX vs 4080) a „už dnes“ poráža 4080…bla-bla a odtiaľ už teda nesedia ani tie čísla.

      • dobre, že si sa ozval…nemal som na mysli refresh RX 7900XTX, v podobe RX 7950XTX, ale práve RX 7900XTX…lenže pred tým ako som to sem písal, som pozeral na testy RX6900XT a RX6950XT, ktoré mám teraz v hľadáčiku na možný upgrade, takže som to nechtiac aplikoval aj vyššie….porovnával som RX 7900XTX a RTX 4080 samozrejme.

      • Pokud nedojde na RT tak se 4080 na 7900XTX většinou nechytá.
       Ta 4080 dost často nestačí ani na 7900XT.

       Tak jsou ty Radeony chybně vyrobené.

      • jj, nereferenčne modely 79xx sú velmo podarené. Ale keď niekomu vadí vysoká cena nv vravím, že aj amde by malo zľaviť.

    • Nahodou, Polaris byl docela povedeny. Rozhodne ti co si jej koupili, tak pokud to meli/maji na delsi dobu, byl to podstatne lepsi kauf nez 1060. Coz v te dobe samozrejme rikat, bylo..ehmm..spatne, protoze NV rules 🙂
     Co mu chybelo byl o level vyssi chip, rychlejsi karta typu 1070 nebo 1070-1080. Zral sice vic nez NV, ale na dnesni pomery, bychom se tomu mohli klidne zasmat.
     Navi1 karet typu 5600x a 5700x byli uz srovnatelne s NV (vyjma RT) a opet co chybelo, byla karta „5800x“..
     RDNA2 byla velmi povedena a po dlouhe dobe konkurencne schopna napric celym vykonostnim spektrem (vyjma RT)
     RDNA3 zatim bohzuel zustava trochu za ocekavanim. Je to skoda.

    • Pro mladší ročníka a/nebo sklerotiky:

     Pentium II Slot-1 mělo čip CPU a vedle něj 256kB L2$ na 1/2 frekvenci CPU
     První Celerony Slot-1 neměly L2$ vůbec (266MHz a 300MHz)
     Další Celerony (300MHz 300A, 333+ Mhz) už měly 128kB L2$ integrovanou v čipu a běžící na plné frekvenci CPU.

     AMD Threadripper a AMD Epyc byly dodávány (a ještě jsou) s L3$ odpovídající množství čipletů. Ovšem byly tu modely s více jádry, menší frekvencí a méně L3$ na jádro a modely s méně jádry, vyššími frkevencei a více L3$ na jádro.

     Pak AMD přišlo s konceptem 3D V-cache a mohli jste pořídit 5800X nebo 5800X3D.

     Nikomu to nepřišlo divné.
     Jakmile se dostali do prodeje Ryzeny 7900X3D a 7950X3D, tak se tu nejednou vyrojí názory přirovnávajíci to paradigmě big.LITTLE.
     Proč to předtím prošlo bez povšimnutí a teď najednou je kolem toho takový povyk?
     Nepřijde Vám to ujeté.

     • Moc to prežívaš. Inak mne to intel pripomína preto, lebo amde prináša rovnakú asymetriu frekvencie pre celé cpu. 3D časť ako Mhz pomalšie e-jadrá a druhý čiplet ako Mhz rýchlejšie p-jadrá. Potom tá potreba osobitného scheduleru/firmware, aby to celé ako tak spoľahlivo fungovalo. Preto zatiaľ za mňa skorej to celé 58003d/78003d.

      • Takže je to vlastně totéž jako když se u amede řešilo nejvýkonnější jádro z CCX? 😀 To by ale znamenalo, že intel je v novém paradigmatu (TM Tralalák) zase o krok pozadu. 😀

       Co vy si trapoši všechno nenavymýšlíte… 😀

      • intel má asymetrické jádra. Rozdíl až 30% v taktech je dost.
       U AMD je rozdíl jen 10%. Takže penalizace za špatně zvolený chiplet bude max 10%. spíš méně protože cache něco nažene.

       U intelu to je 30% penalizace za takty a navíc se jim nepodařilo vyřešit komunikaci mezi jádry. (4 malá jádra se připojuji jako jedno velké) Pak tu je absence HT a AVX512. Což vše dohromady dává podivné výsledky v reálné zátěži. (Vypnutí malých jader zvedá herní výkon).

       Asymetrické to bylo už před 3D V-cache kdy jedno jádro bylo preferované. Teď se to zkomplikuje tím že preferované nemusí být rychlejší.

    • Jo, to je vidět, že nemáš ahnung. 😀
     Tak jen tak mimochodem: Intelí big.little je charakteristiký tím, že je v „big“ procesorech vypnuta část instrukcí, které nemá ona „little“ část.

     Navíc tady nejde určit, která část je „big“ a která „little“ protože ta dělící čára není ve smyslu hrstka výkonných jader vs. hromada malých nevýkonných sraček, ale ve smyslu jádra optimalizovaná na I/O a totožná jádra optimalizovaná na vysoké frekvence.