Ať váš telefon vydrží co nejdéle bez nabíječky [Windows Phone]

0
Návod je vhodný pro Windows Phone 8.1, byť s mírnými změnami aplikace pracuje na stejném principu např. i v novějších verzích systému.

Chytré telefony navzdory všem funkcím a výhodám naráží dnem o skálu v jednom případě. Přístroje bez operačního systému, nejmodernějšího displeje a vybavení logicky nespotřebují tolik energie. Kde jsou ty časy, kdy stačilo jednou za týden až dva nabít mobil. Teď abyste ho připojovali k nabíječce třeba i dvakrát denně, pokud jste s ním spjatí opravdu hodně a nedáte ho z ruky.

Úlohy na pozadí

Multitasking je ve Windows Phone vyřešen jednoduše. Aplikace na pozadí neběží, místo toho se uspávají se, takže minimálně nemusíte řešit, jestli jste je vypnuli. Navzdory snahám údržbu a správu usnadnit úplně všechno za hlavu nehodíte. Některé aplikace na pozadí nechávají běžet proces. Ten typicky zprostředkovává oznámení a aktualizuje dlaždici na hlavní obrazovce, jež by jinak zůstala neměnná.

Počet procesů příležitostně zkontrolujte, neboť ty, které reálně nepotřebujete, vám budou akorát ukusovat uloženou elektrickou energii. Pakliže máte Windows Phone 8, skočte do Nastavení, táhněte prstem doprava, kde už uvidíte správu úloh na pozadí. Z Windows Phone 8.1 funkce zdánlivě zmizela.

Povolené aplikace mohou provozovat proces na pozadí
Povolené aplikace mohou provozovat proces na pozadí

Ve skutečnosti se integrovala do novinky zvané Spořič baterie. Verze systému 8.0 nemá komplikovaný život. Běžící úlohy jsou označeny popiskem Povoleno. V opačném případě aplikace nemá právo nechávat na pozadí běžící proces. Jestli se úlohy chcete zbavit, klepněte na aplikaci a pak na jediné tlačítko na obrazovce, které si díky popisku nespletete.

Spotřeba

Propracovanější správě procesů ve Windows Phone 8.1 přijdete na chuť rychle. Když otevřete Spořič baterie, objeví se před vámi seznam aplikací, které akumulátoru dávali v poslední době nejvíce zabrat. Pokud hrajete hry, nedivte se, že na čelní příčce najdete právě je. Více si všímejte aplikací, u nich stojí Povoleno. Opět, ty mohou provozovat proces na pozadí, který může zbytečně vyčerpávat energii.

Klepněte na některou z aplikací. Grafický ukazatel s podivně přeloženým informačním popisem Používané aplikace naznačuje, jak velkým žroutem energie položka je, když běží v popředí. Když půl hodiny v kuse hrajete Angry Birds, očekávejte, že bude ukazatel opravdu dlouhý. Aplikace na pozadí konečně pro představu načrtává spotřebu aplikace, se kterou aktivně nepracujete.

Se spotřebou, budete bojovat též úsporným režimem
Se spotřebou, budete bojovat též úsporným režimem 

Kdyby byla spotřeba podezřele vysoká a proces si to neměl čím ospravedlnit, zablokujte jej. Předvolbu Povolit aplikaci běh na pozadí přepněte na Vypnuto. Vraťte se na hlavní obrazovku Spořiče baterie. Tažením do libovolné strany se ze sekce Využití katapultujete do dalšího území – Nastavení. S nepřítelem, čili se spotřebou, budete bojovat též úsporným režimem.

Úsporný režim

V oddílu Spořič baterie předvolbu aktivujte tažením přepínače na Zapnuto.  Dále si budete muset vybrat ze tří možností. První z nich úporný režim zapne až při nízkém stavu akumulátoru. Tuto volbu doporučujeme. Pakliže víte, že budete někde dlouho bez možnosti přístroj nabít, můžete úsporný režim zapnout okamžitě, přičemž telefon v tomto stavu zůstane až do příštího nabití.

 

Poslední možnost používat nebudete skoro vůbec, neboť aktivuje šetření po celou dobu, nehledě na nabíjení. Proč to není dobrý nápad? Úsporný režim vyřadí procesy běžící na pozadí, čímž se připravíte o čerstvý obsah ve dlaždicích a o notifikace u řady aplikací. Smartphone byste trvale proměnili na těžítko s funkcí telefonování. Pokud zrovna nepotřebujete maximálně šetřit akumulátor, režim nezapínejte.

Důležité je zmínit, že úsporný režim lze přebít. Jestli navzdory šetření požadujete, aby vám stále chodily zprávy a upozornění z komunikátoru Facebook Messenger, jděte zpátky na hlavní obrazovku Spořiče baterie (Využití). Klepněte na požadovanou aplikaci v seznamu a pak označte předvolbu Povolit aplikaci běh na pozadí, i když je zapnutý Spořič baterie.

Předvolba níže umožňuje obejít úsporný režim
Předvolba níže umožňuje obejít úsporný režim

Předvolba níže umožňuje obejít úsporný režim

Tip: Pro akumulátory Li-ion, které se stále v největším procentu případů používají, je lepší, když je nenecháte zcela vybít. Raději přístroj připojujte k síti při každé druhé příležitosti. To, že vám zbývá ještě polovina kapacity akumulátoru, neznamená, že musíte s nabíjením čekat do večera. Jestli můžete, nabíječku vytáhněte hned.

Ohodnoťte tento článek!