ATI Catalyst: co vás čeká?

0

Terry „CatalystMaker“ Makedon a jeho vývojový tým si pro majitele grafických karet Radeon připravil několik novinek, které by se měly postupně objevit v následujících verzích ovladačů Catalyst. Na některé z nových funkcí nedávno upozornil server BeHardware. Ten pravděpodobně vycházel z tzv. Catalyst novin, dokumentu ATI Catalyst Software Q4 2009 newsletter. Mezi nejpodstatnější novinky patří bezesporu dlouho očekávaná možnost vytváření aplikačních profilů pro CrossFireX, podpora stereoskopického 3D zobrazení, vylepšení technologie Eyefinity a možnost instalace ovladačů WHQL přímo do notebooku.

Kompletní výčet připravovaných novinek (klepněte na náhled pro plnou velikost)

Aplikační profily pro CrossFireX

CrossFireX profily budou vyjmuty z driveru do samostatného XML souboru. Při instalaci balíku Catalyst se sice implicitně nainstalují referenční profily, ale bude je nyní možné upravovat a aktualizovat nezávisle na vlastním ovladači. Nové aplikační profily (pro právě uvedené hry) budou volně ke stažení na stránkách amd.com, ale než se dostanou do oficiálního balíku (zpoždění přibližně dvou vydání), budou mít status beta.

PowerPlay pro CrossFireX konfigurace

U CrossFireX konfigurací Radeonů série HD 5900, HD 5800 a HD 5700 přibude podpora pro přepínání PowerPlay stavů. Takty jádra a pamětí druhé karty by se při nečinnosti měly znatelně snížit.

Podpora „AMD Dual Graphics“

Tato novinka je vlastně reinkarnací technologie ATI Hybrid CrossFireX. AMD nyní přidává podporu pro kombinaci čipsetu RS880 (IGP Radeon HD 4200) s low-endovými kartami založenými na jádrech “Cedar“ a “Park“.

Podpora stereoskopického 3D zobrazení

Ovladač rozhraní Direct3D by měl být obohacen o podporu 3D zobrazení na zařízeních “3rd Party“ výrobců (např. 3D televizory a 120 Hz monitory iZ3D či 3D brýle Bit Cauldron)

Rozšíření technologie Eyefinity

V některé z dalších verzí by měly přibýt možnosti nastavení rozvržení displeje pro korektní rozložení obrazu přes rámečky monitorů.

Zlepšení práce s multimédii

Převod videí pomocí funkce Drag&Drop ve Windows 7 se má dočkat zvýšení stupně akcelerace přes GPU, ATI Video Converter by měl být plně integrován do aplikace Catalyst Control Center a přibude podpora pro vyvedení audia přes DisplayPort.

Podpora grafik Mobility Radeon

Pokud to výrobce notebooku povolí, bude možné nainstalovat nejnovější ovladače Catalyst na váš notebook využívající operační systém Windows Vista nebo Windows 7. Instalace ovladačů přímo od AMD/ATI dnes není možná kvůli stávající dohodě s výrobci notebooků

Vylepšení ovladačů pro linuxové systémy

Vývojáři slibují zvýšení výkonu ve 2D a plnou podporu pro distribuce Ubuntu 9.10 a OpenSUSE 11.2.

Seznam novinek a popisovaná vylepšení vypadají skutečně lákavě. Nezbývá než doufat, že se vývojovému týmu podaří implementovat všechny funkce a optimalizace, které jsou v dokumentu uvedeny.

Zdroje: BeHardware, ATI Catalyst Software Q4 2009 newsletter

ATI Catalyst: co vás čeká?

Ohodnoťte tento článek!